Coca-Cola Light

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Butelka po napoju Coca-Cola Light

Coca-Cola Light (w USA powszechnie znana jako Diet Coke w niektórych krajach jako Coke Light lub Coke Lite) – marka bezalkoholowego napoju gazowanego firmy The Coca-Cola Company. W USA produkt pojawił się w 1982 roku. Od 1986 był już dostępny w 61 krajach, a do Polski trafił w 1993 roku, jedenaście lat po amerykańskiej premierze. W 2003 roku napój był dostępny w 146 krajach - w 103 jako Diet Coke, w 43 jako Coca-Cola light[1]. Podstawową różnicą normalnej Coca-Coli od wersji light jest to, że nie zawiera cukru (słodzona jest słodzikami, np. aspartamem), dzięki temu zawiera tylko 0,2 kcal w 100 ml. Różni się również smakiem od zwykłej coli.

W grudniu 2016 roku zadecydowano o wycofaniu napoju Coca-Cola Light z polskiego rynku ze względu na zbyt małą ilość konsumentów[2]. Na rynku pozostała jednak bezcukrowa Coca-Cola Zero.

Odmiany napoju[edytuj]

W USA oraz w innych krajach istnieje wiele smaków i odmian Coca-Coli Light:

Coca-Cola Zero[edytuj]

 Osobny artykuł: Coca-Cola Zero.

Coca-Cola Zero to specjalna wersja Coca-Coli, słodzona aspartamem oraz acesulfamem. W przeciwieństwie do Coca-Coli Light produkowana jest na bazie oryginalnej receptury Coca-Coli. Pojawiła się na rynku w 2005 r. w USA. Dostępna również w Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Belgii, Grecji, Turcji, Włoszech, Chorwacji i Polsce (od 2008 r.). Dzięki szczególnej mieszance smaków, Coca-Cola Zero smakuje jak oryginalna Coca-Cola, podczas gdy Coca-Cola light ma unikatowy smak. Coca-Cola Zero jest napojem substytucyjnym dla Coca-Coli light w segmencie napojów niskokalorycznych i bezcukrowych.

Przypisy

  1. Coca-Cola light - „Srebrne zauroczenie”, ams.com.pl [dostęp 2016-12-10].
  2. Ze sklepów w całej Polsce wycofano Coca-colę Light. Koncern wyjaśnia, wiadomosci.gazeta.pl [dostęp 2016-12-10].

Linki zewnętrzne[edytuj]