Crunchyroll

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Crunchyroll
Ilustracja
Typ strony serwis internetowy
Data powstania czerwiec 2006
Właściciel Otter Media
Rejestracja opcjonalnie
Strona internetowa

Crunchyroll – amerykańska strona internetowa zajmująca się legalnym strumieniowaniem anime oraz azjatyckich dram. Została założona w 2006 roku. Większość dostępnych na stronie materiałów posiada oryginalną japońską ścieżkę dźwiękową oraz napisy. Materiały dostępne na Crunchyroll można oglądać w jakości do 1080p. W 2013 roku serwis rozpoczął strumieniowanie wybranych tytułów mang[1], a w 2015 roku nagrania koncertów wirtualnej piosenkarki Hatsune Miku[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo strona działała łamiąc prawa autorskie, jednakże po nawiązaniu w 2009 roku współpracy z TV Tokyo usunęła wszystkie nielicencjonowane materiały[3]. Od tego czasu strona sukcesywnie co sezon powiększa katalog legalnie dostępnych tytułów[4]. W grudniu 2013 strona pozyskała nowego inwestora: The Chernin Group[5][6]. Transakcja nie spowodowała zmiany zarządu strony i jest szacowana na około 100 mln $.[7] W sierpniu 2018 roku The Chernin Group została kupiona przez Otter Media (WarnerMedia).

Wersje językowe[edytuj | edytuj kod]

Obecnie Crunchyroll dostępne jest w następujących wersjach językowych angielskiej, hiszpańskiej, portugalskiej, niemieckiej, włoskiej, francuskiej, rosyjskiej, arabskiej oraz japońskiej. Napisy dostępne są w zależności od serii: angielskie (dostępne zawsze), hiszpańskie w wersji europejskiej oraz ameryki łacińskiej, portugalskie w wersji europejskiej oraz ameryki łacińskiej, francuskie, włoskie, niemieckie, arabskie, rosyjskie.

Konto Premium[edytuj | edytuj kod]

Crunchyroll pozwala na wykupienie konta premium między innymi dającego wcześniejszy dostęp do odcinków, tj. w większości przypadków, zaraz po ich wyemitowaniu w Japonii oraz możliwość oglądania w wysokiej rozdzielczości[8]. Osoby nie posiadające konta premium bądź nie posiadające konta mogą obejrzeć większość programów tydzień po emisji dla użytkowników premium w jakości SD przy czym wideo przerywane jest blokami reklamowymi.

Dostępność[edytuj | edytuj kod]

Serwis dostępny jest przez stronę internetową, a także poprzez dedykowane aplikacje dostępne między innymi na system Android, iPhone, Xbox 360, PlayStation 3 i inne[9].

Crunchyroll w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2019 r. podczas prelekcji odbywającej się w ramach Pyrkonu, zarządzająca lokalnymi zespołami marketingowymi z ramienia Crunchyroll Rachel Levak, wyjawiła, iż serwis Crunchyroll oficjalnie pojawi się w Polsce. Oficjalny termin premiery nie został wyjawiony[10].

We wrześniu tego samego roku przedstawiciele serwisu poinformowali, iż do serwisu została wprowadzona płatność w złotówkach[11].

Niektóre tytuły dostępne na terenie Polski[edytuj | edytuj kod]

Jesienią 2013 roku serwis pozyskał 19 tytułów na teren Polski co stanowiło około 2/3 wszystkich pozyskanych tytułów na cały świat[12]. Wiosną 2016 roku liczba ta wynosi 28 seriali. Wliczając do tego całe archiwum strona udostępnia na teren Polski (nie uwzględniając podziału na sezony) 274 anime. [13]. Do lutego 2020 roku liczba ta wzrosła do 555 produkcji. [14]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]