Crunchyroll

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Crunchyroll
serwis internetowy
Data powstania czerwiec 2006
Właściciel The Chernin Group
TV Tokyo
Rejestracja opcjonalnie
http://www.crunchyroll.com

Crunchyroll – amerykańska strona internetowa zajmująca się legalnym strumieniowaniem anime oraz azjatyckich dram. Została założona w 2006 roku. Większość dostępnych na stronie materiałów posiada oryginalną japońską ścieżkę dźwiękową oraz napisy. Materiały dostępne na Crunchyroll można oglądać w jakości do 1080p. W 2013 roku serwis rozpoczął strumieniowanie wybranych tytułów mang[1].

Historia[edytuj]

Początkowo strona działała łamiąc prawa autorskie, jednakże po nawiązaniu w 2009 roku współpracy z TV Tokyo usunęła wszystkie nielicencjonowane materiały[2]. Od tego czasu strona sukcesywnie co sezon powiększa katalog legalnie dostępnych tytułów[3]. W grudniu 2013 strona pozyskała nowego inwestora: The Chernin Group[4][5]. Transakcja nie spowodowała zmiany zarządu strony i jest szacowana na około 100 mln $[6]

Ograniczenia licencyjne[edytuj]

Ze względu na ograniczenia licencyjne jedynie USA i Kanada mają dostęp do pełnej biblioteki tytułów[7]. Każdy nowo dodawany tytuł ma inne ograniczenia, część posiada licencje typu na cały świat z wyłączeniem Japonii.

Wersje językowe[edytuj]

Obecnie Crunchyroll dostępne jest w następujących wersjach językowych angielskiej, hiszpańskiej, portugalskiej oraz japońskiej. Napisy dostępne są w zależności od serii: angielskie (dostępne zawsze), hiszpańskie w wersji europejskiej oraz ameryki łacińskiej, portugalskie w wersji europejskiej oraz ameryki łacińskiej, francuskie.

Konto Premium[edytuj]

Crunchyroll pozwala na wykupienie konta premium między innymi dającego wcześniejszy dostęp do odcinków, tj. w większości przypadków, zaraz po ich wyemitowaniu w Japonii oraz możliwość oglądania w wysokiej rozdzielczości[8]. Osoby nie posiadające konta premium bądź nie posiadające konta mogą obejrzeć większość programów tydzień po emisji dla użytkowników premium w jakości SD przy czym wideo przerywane jest blokami reklamowymi.

Dostępność[edytuj]

Serwis dostępny jest przez stronę internetową, a także poprzez dedykowane aplikacje dostępne między innymi na system Android, iPhone Xbox 360, PlayStation 3 i inne[9].

Tytuły dostępne na terenie Polski[edytuj]

Tytuły dostępne na teranie Polski to te na które Crunchyroll pozyskał licencję na cały świat[10]. Przykładowe to

Jesienią 2013 roku serwis pozyskał 19 tytułów na teren Polski co stanowiło około 2/3 wszystkich pozyskanych tytułów[11].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]