Czarnobrody

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czarnobrody
Edward Teach
Ilustracja
Czarnobrody (drzeworyt z 1734)
Data urodzenia

ok. 1675

Data śmierci

22 listopada 1718

Zawód, zajęcie

pirat

Narodowość

angielska

Litografia z XVIII wieku przedstawiająca Czarnobrodego

Czarnobrody (ang. Blackbeard, właśc. Edward Teach lub Thatch[1], ur. około 1675, zm. 22 listopada 1718) – angielski pirat, w latach 1716–1718 grasujący na Morzu Karaibskim, jeden z najgroźniejszych piratów swojego okresu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Został kapitanem w rezultacie buntu zainspirowanego przez siebie na statku, na którym służył. Wcześniej był kaprem i atakował statki francuskie pod protektoratem króla brytyjskiego. Używał głównie broni palnej, ale nie był też złym szermierzem. Po zakończeniu wojny między Francją i Wielką Brytanią dalej zajmował się korsarstwem, również na życzenie króla brytyjskiego.

Ataki na inne statki prowadził początkowo na niewielkim slupie, a następnie na zdobycznym francuskim okręcie La Concorde, przemianowanym na Queen Anne’s Revenge (Zemsta Królowej Anny). W szczytowym momencie kariery – wiosną 1718 roku – dysponował 4 okrętami, 60 działami i ok. 400 ludźmi[2].

Według legend Czarnobrody zapragnął sprawdzić jak jest w piekle. W tym celu nakazał zapalić w ładowni swojego statku siarkę, a w toksycznym dymie wytrzymał najdłużej z całej załogi.

Bandera Czarnobrodego

Podobno, aby wyglądać straszniej, na brodę wiązał czerwone wstążki, do kapelusza przyczepiał zapalone lonty, a na ramieniu nosił sześć załadowanych pistoletów. Zdarzało się, że odpalał działa za pomocą swojej uprzednio podpalonej brody.

Zginął w trakcie potyczki z dwoma okrętami dowodzonymi przez angielskiego porucznika Roberta Maynarda działającego na polecenie gubernatora Wirginii Alexandra Spotswooda. Nigdy jednak nie udało się złapać ok. 200 piratów. Również jego skarb (największy pojedynczy łup oszacowany jest na sumę 325 tys. funtów; dzisiaj to równowartość 6 milionów funtów) od blisko 300 lat pozostaje nieodnaleziony.

Czarnobrody w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Filmy i seriale[edytuj | edytuj kod]

Inne[edytuj | edytuj kod]

  • 2003: One Piece – seria mang, w której występuje postać o imieniu Marshall D. Teach, która przypomina postać Czarnobrodego
  • 2013: Assassin’s Creed IV Black Flag

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. według innych źródeł Edward Drummond, aczkolwiek imię pod którym się urodził jest nieznane
  2. Joel K. Bourne Jr., Czarnobrody żyje [w]: National Geograpic Polska, nr lipiec 2006, s. 46-53