Czerwony Fort

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy budowli w Delhi. Zobacz też: inne budowle o tej nazwie.
Kompleks Czerwonego Fortu[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo  Indie
Typ kulturowy
Spełniane kryterium II, III, VI
Numer ref. 231
Region[b] Azja i Pacyfik
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 2007
na 31. sesji
Położenie na mapie Delhi
Mapa lokalizacyjna Delhi
Czerwony Fort
Czerwony Fort
Położenie na mapie Indii
Mapa lokalizacyjna Indii
Czerwony Fort
Czerwony Fort
Ziemia28°39′20,6″N 77°14′31,7″E/28,655722 77,242139
Fort Delhi nocą
Widok z tyłu

Czerwony Fort, także Lal Qil'ah lub Lal Qila – kompleks budowli fortecznych w Delhi, w Indiach. W 2007 roku kompleks został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Czerwony Fort był pałacem w nowej stolicy Szacha Dżahana – znajdował się w jednym z siedmiu starożytnych miast Delhi – Shahjahanabadzie. Szach przeniósł stolicę z Agry, aby podnieść wagę swojej władzy i po to, by mieć okazję wprowadzić w życie swoje pomysły na wielkie budowle. Czerwony Fort znajduje się we wschodniej części Shahjahanabadu. Jego nazwa pochodzi od koloru ścian tej budowli. Mur ma długość 2,5 km, a jego wysokość waha się w granicach 16 m przy rzece, do 33 m w stronę miasta.

Fort leży wzdłuż rzeki Jamuny, która odgrywała rolę fosy – teraz koryto rzeki znajduje się 1km od fortu. Mur z północno-wschodniej części postawił już w 1546 roku Islam Szah Sur. Budowę fortu rozpoczęto w 1638 roku i skończono w 1648.

11 marca 1783 sikhowie zajęli Czerwony Fort. W XVIII wieku została zniszczona pewna część budynku. Od 1903 roku prowadzi się program ochrony i odbudowy fortu.

Dzisiejsze znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Czerwony fort jest jednym z najpopularniejszych obiektów turystycznych w Delhi – przyciąga każdego roku miliony odwiedzających. Jest on również symbolem uzyskania niepodległości w 1947 i tym samym uwolnienia się z rąk Wielkiej Brytanii.

Fort był wykorzystywany przez Brytyjczyków jako kwatera armii. Po roku 1947 stała się kwaterą wojsk indyjskich. Od 2003 Czerwony Fort został oddany do użytku turystycznego.

W 2000 roku fort stał się miejscem ataku terrorystycznego grupy Laszkar-i-Toiba, która zabiła dwóch żołnierzy i jednego cywila. Media opisały to jako zakłócenie chwilowego pokoju w sporze Indii i Pakistanu o Kaszmir.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]