Czerwony Fort

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy budowli w Delhi. Zobacz też: inne budowle o tej nazwie.
Kompleks Czerwonego Fortua
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Red Fort in Delhi 03-2016 img1.jpg
Kraj  Indie
Typ kulturowe
Spełniane kryterium II, III, VI
Numer ref. 231
Regionb Azja i Oceania
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 2007
na 31. sesji
a Oficjalna nazwa wpisana na liście UNESCO
b Oficjalny podział dokonany przez UNESCO
Położenie na mapie Delhi
Mapa lokalizacyjna Delhi
Czerwony Fort
Czerwony Fort
Położenie na mapie Indii
Mapa lokalizacyjna Indii
Czerwony Fort
Czerwony Fort
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Czerwony Fort
Czerwony Fort
Ziemia 28°39′20,6″N 77°14′31,7″E/28,655722 77,242139
Fort Delhi nocą
Widok z tyłu

Czerwony Fort, także Lal Qil'ah lub Lal Qila – kompleks budowli fortecznych w Delhi, w Indiach. W 2007 roku kompleks został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia[edytuj]

Czerwony Fort był pałacem w nowej stolicy Szacha Dżahana – znajdował się w jednym z siedmiu starożytnych miast Delhi – Shahjahanabadzie. Szach przeniósł stolicę z Agry, aby podnieść wagę swojej władzy i po to, by mieć okazję wprowadzić w życie swoje pomysły na wielkie budowle. Czerwony Fort znajduje się we wschodniej części Shahjahanabadu. Jego nazwa pochodzi od koloru ścian tej budowli. Mur ma długość 2.5 km, a jego wysokość waha się w granicach 16 m przy rzece, do 33 m w stronę miasta.

Fort leży wzdłuż rzeki Jamuny, która odgrywała rolę fosy – teraz koryto rzeki znajduje się 1km od fortu. Mur z północno-wschodniej części postawił już w 1546 roku Islam Szah Sur. Budowę fortu rozpoczęto w 1638 roku i skończono w 1648.

11 marca 1783 sikhowie zajęli Czerwony Fort. W XVIII wieku została zniszczona pewna część budynku. Od 1903 roku prowadzi się program ochrony i odbudowy fortu.

Dzisiejsze znaczenie[edytuj]

Czerwony fort jest jednym z najpopularniejszych obiektów turystycznych w Delhi – przyciąga każdego roku miliony odwiedzających. Jest on również symbolem uzyskania niepodległości w 1947 i tym samym uwolnienia się z rąk Wielkiej Brytanii.

Fort był wykorzystywany przez Brytyjczyków jako kwatera armii. Po roku 1947 stała się kwaterą wojsk indyjskich. Od 2003 Czerwony Fort został oddany do użytku turystycznego.

W 2000 roku fort stał się miejscem ataku terrorystycznego grupy Laszkar-i-Toiba, która zabiła dwóch żołnierzy i jednego cywila. Media opisały to jako zakłócenie chwilowego pokoju w sporze Indii i Pakistanu o Kaszmir.

Linki zewnętrzne[edytuj]