Czterdzieści i cztery

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czterdzieści i cztery
Autor Krzysztof Piskorski
Tematyka steampunk,alternatywna historia
Typ utworu fantastyka
Data powstania 2016
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Kraków
Język język polski
Data wydania 2016
Wydawca Wydawnictwo Literackie

Czterdzieści i cztery – powieść fantastyczna autorstwa Krzysztofa Piskorskiego, wydana w 2016 roku. W 2017 roku zdobyła najważniejsze polskie nagrody literackie w dziedzinie fantastyki: Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego oraz Nagrodę im. Janusza A. Zajdla[1]. Akcja powieści dzieje się w 1844 roku, w alternatywnej rzeczywistości, w której ludzkość odkryła moc etheru. Powieść jest luźno powiązana ze wcześniejszą powieścią autora pod tytułem „Zadra[2].

Powieść mocno nawiązuje do epoki romantyzmu, wykorzystując twórczość Juliusza Słowackiego oraz Adama Mickiewicza. Czerpie motywy także z mitologii słowiańskiej. Jest uznawana za powieść z nurtu steampunkowego, a dokładniej - etherpunkowego, ponieważ w świecie przedstawionym bohaterowie korzystają nie z pary, a z mocy energii próżni, nazywanej w powieści etherem.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jest rok 1844. Eliza Żmijewska, poetka oraz ostatnia kapłanka zapomnianego słowiańskiego boga, Żmija, wybiera się do odciętej blokadą Anglii. Ma odnaleźć przemysłowca Konrada Załuskiego, którego rodacy winią za upadek powstania na Litwie. Zamierza wykonać na nim wyrok wydany przez Radę Emigracyjną oraz Juliusza Słowackiego. W trakcie podróży zostaje jednak wykryta i trafia na istotę przybyłą z innego wymiaru.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wydawnictwo Literackie, Komplet nagród za „Czterdzieści i cztery”!, wydawnictwoliterackie.pl [dostęp 2018-05-04] [zarchiwizowane z adresu 2018-05-04].
  2. Wydawnictwo Literackie, Czterdzieści i cztery, wydawnictwoliterackie.pl [dostęp 2018-05-04].