Inne pieśni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne pieśni
Autor Jacek Dukaj
Tematyka fantastyka naukowa, fantasy
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Polska Polska
Język polski
Data wydania 2003
Wydawca Wydawnictwo Literackie

Inne pieśni – powieść fantastycznonaukowa autorstwa Jacka Dukaja, która ukazała się w 2003 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. W 2008 roku ukazało się w tym samym wydawnictwie drugie wydanie, a w roku 2011 audiobook[1].

Powieść otrzymała Nagrodę im. Janusza A. Zajdla oraz nagrodę SFinks za 2003 rok. Była także nominowana do nagrody książki roku PPNW i nagrody Nautilius; a autor otrzymał za nią nominację do Paszportu Polityki w dziedzinie literatury.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja książki dzieje się w świecie przypominającym nasz, którym rządzą jednak inne prawa – bardzo bliskie teoriom Arystotelesa, dotyczącym formy i materii. Każdy byt składa się z materii (na którą składa się pięć żywiołów) oraz z formy, która określa, czym jest ten byt. Ludzie potrafią zmieniać byty, wpływając na formę. Na przykład teknitesi somy (odpowiednicy chirurgów plastycznych i lekarzy), zmieniając formę ciała człowieka, mogą leczyć i modyfikować wygląd zewnętrzny. Ludzie o silniejszej formie dominują nad tymi o słabszej. Najsilniejszą formę mają kratistosi – w ich anthosie (aurze, obszarze oddziaływania) ludzie przejmują ich sposób myślenia i upodabniają się fizycznie.

W tym świecie Hieronim Berbelek, niegdyś wybitny strategos (dowódca, strateg), obecnie człowiek próbujący się uwolnić z resztek wpływu potężnego kratistosa Czarnoksiężnika, rozpoczyna swoją podróż, aby odzyskać utraconą Formę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jacek Dukaj: Inne pieśni. czyta Krzysztof Gosztyła. Warszawa: Wydawnictwo Literackie, 2011.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]