Inne pieśni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Inne pieśni
Autor

Jacek Dukaj

Tematyka

fantastyka naukowa, fantasy

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska

Język

polski

Data wydania

2003

Wydawca

Wydawnictwo Literackie

Inne pieśni – powieść fantastycznonaukowa autorstwa Jacka Dukaja, która ukazała się w 2003 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. W 2008 roku ukazało się w tym samym wydawnictwie drugie wydanie, a w roku 2011 audiobook.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Powieść otrzymała Nagrodę im. Janusza A. Zajdla oraz nagrodę SFinks za 2003 rok. Była także nominowana do nagrody książki roku PPNW i nagrody Nautilius; a autor otrzymał za nią nominację do Paszportu Polityki w dziedzinie literatury[potrzebny przypis].

Powieść została pozytywnie przyjęta przez krytyków i recenzentów[1][2], w tym Wojciecha Orlińskiego, który w Gazecie Wyborczej nazwał ją najlepszą (jak to tej pory) powieścią Dukaja[3].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja książki dzieje się w świecie przypominającym nasz, którym rządzą jednak inne prawa – bardzo bliskie teoriom Arystotelesa, dotyczącym formy i materii. Każdy byt składa się z materii (na którą składa się pięć żywiołów) oraz z formy, która określa, czym jest ten byt. Ludzie potrafią zmieniać byty, wpływając na formę. Na przykład teknitesi somy (odpowiednicy chirurgów plastycznych i lekarzy), zmieniając formę ciała człowieka, mogą leczyć i modyfikować wygląd zewnętrzny. Ludzie o silniejszej formie dominują nad tymi o słabszej. Najsilniejszą formę mają kratistosi – w ich anthosie (aurze, obszarze oddziaływania) ludzie przejmują ich sposób myślenia i upodabniają się fizycznie.

W tym świecie Hieronim Berbelek, niegdyś wybitny strategos (dowódca, strateg), obecnie człowiek próbujący się uwolnić z resztek wpływu potężnego kratistosa Czarnoksiężnika, rozpoczyna swoją podróż, aby odzyskać utraconą Formę.

Analiza[edytuj | edytuj kod]

Powieść ta łączy różne gatunki literackie[4].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • A. Klęczar: W formie niesamowitej. „Dekada Literacka” 2004, nr 5—6
  • R. Ostaszewski: Dukaj Lemobójca. „Opcje” 2004, nr 1—2
  • E. Remiezowicz: Odkrywanie nowego świata. „Esensja” 2003, nr 8
  • R. Szyma: Z podszeptu Stagiryty. „FA -art” 2004, nr 2.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Esensja: ‹Odkrywanie nowego świata› – Eryk Remiezowicz, Esensja.pl [dostęp 2022-09-04] (pol.).
  2. Inne pieśni. Dukajowa Forma i Materia (recenzja) - Książki - POLTERGEIST, polter.pl [dostęp 2022-09-04] (pol.).
  3. Wojciech Orliński, "Inne pieśni, Dukaj, Jacek, wyborcza.pl, 13 października 2003 [dostęp 2022-09-04].
  4. Bożena Tokarz, Świadomość formy w powieści Jacka Dukaja Inne pieśni, „Zagadnienia Rodzajów Literackich”, 57/114 z. 2, 2014, s. 163–176, ISSN 0084-4446 [dostęp 2022-09-04] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]