Inne pieśni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Inne pieśni
Autor Jacek Dukaj
Tematyka fantastyka naukowa, fantasy
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Polska Polska
Język polski
Data wydania 2003
Wydawca Wydawnictwo Literackie

Inne pieśni – powieść fantastycznonaukowa autorstwa Jacka Dukaja, która ukazała się w 2003 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. W 2008 roku ukazało się w tym samym wydawnictwie drugie wydanie, a w roku 2011 audiobook[1].

Powieść otrzymała Nagrodę im. Janusza A. Zajdla oraz nagrodę SFinks za 2003 rok. Była także nominowana do nagrody książki roku PPNW i nagrody Nautilius; a autor otrzymał za nią nominację do Paszportu Polityki w dziedzinie literatury.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja książki dzieje się w świecie przypominającym nasz, którym rządzą jednak inne prawa – bardzo bliskie teoriom Arystotelesa, dotyczącym formy i materii. Każdy byt składa się z materii (na którą składa się pięć żywiołów) oraz z formy, która określa, czym jest ten byt. Ludzie potrafią zmieniać byty, wpływając na formę. Na przykład teknitesi somy (odpowiednicy chirurgów plastycznych i lekarzy), zmieniając formę ciała człowieka, mogą leczyć i modyfikować wygląd zewnętrzny. Ludzie o silniejszej formie dominują nad tymi o słabszej. Najsilniejszą formę mają kratistosi – w ich anthosie (aurze, obszarze oddziaływania) ludzie przejmują ich sposób myślenia i upodabniają się fizycznie.

W tym świecie Hieronim Berbelek, niegdyś wybitny strategos (dowódca, strateg), obecnie człowiek próbujący się uwolnić z resztek wpływu potężnego kratistosa Czarnoksiężnika, rozpoczyna swoją podróż, aby odzyskać utraconą Formę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jacek Dukaj: Inne pieśni. czyta Krzysztof Gosztyła. Warszawa: Wydawnictwo Literackie, 2011.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]