Dąbroszyn (województwo lubuskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dąbroszyn
Pałac i kościół w Dąbroszynie
Pałac i kościół w Dąbroszynie
Państwo  Polska
Województwo lubuskie
Powiat gorzowski
Gmina Witnica
Sołectwo Dąbroszyn
Liczba ludności (2011) 668[1]
Strefa numeracyjna (+48) 95
Kod pocztowy 66-460
Tablice rejestracyjne FGW
SIMC 0188251
Położenie na mapie gminy Witnica
Mapa lokalizacyjna gminy Witnica
Dąbroszyn
Dąbroszyn
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dąbroszyn
Dąbroszyn
Ziemia 52°37′13″N 14°42′19″E/52,620278 14,705278

Dąbroszyn (niem. Tamsel) – wieś w Polsce w województwie lubuskim, w powiecie gorzowskim, w gminie Witnica.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego.

Działa tu piłkarski Klub Sportowy „Zew” Dąbroszyn założony w 1973 roku i występujący w gorzowskiej A-klasie.

Historia[edytuj]

Wieś początkowo powstała jako osada w XII w.. Kolejno znajdowała się w rękach templariuszy, joanitów i prywatnych właścicieli.

W XIX wieku Dąbroszyn, zwany wówczas Tamsel, był częstym miejscem wycieczek kostrzyńskich mieszczan.

Działały dwa państwowe gospodarstwa rolne: w centralnej części miejscowości Państwowe Przedsiębiorstwo Gospodarki Rolnej w Dąbroszynie oraz znajdujące się za linią kolejową Państwowe Gospodarstwo Rolne w Dąbroszynie[2].

Zabytki[edytuj]

Pałac w Dąbroszynie

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[3]:

 • kościół niegdyś ewangelicki, obecnie rzymsko-kattolicki pw. św. Józefa (filia parafii w Kostrzynie). Kościół wybudowano w końcu XVII w., gdy właścicielem majątku był marszałek Hans Adam von Schöning. W latach 1825-29 kościół przebudowano w stylu neogotyckim oraz dobudowano wieżę. Projektantem przebudowy był najprawdopodobniej Karl Friedrich Schinkel. W kościele zachowało się mauzoleum rodziny von Schöning z wysokiej klasy pełnofiguralnymi rzeźbami przedstawiającymi marszałka i jego żonę Margarethe Luisę von Pöllnitz. Obok znajduje się popiersie ich syna Johanna Ludwiga von Schöning. Autorstwo rzeźb przypisuje się Andreasowi Schlüterowi lub jego uczniom. W podziemiach kościoła znajduje się udostępniony do zwiedzania, bogato zdobiony miedziany sarkofag marszałka Schöninga
 • zespół pałacowy, z XVII-XIX w.:
  • pałac, zbudowany pod koniec XVII w., przebudowany ok. 1780 i 1820 r. oraz w 1851 kiedy to budowla została podwyższona o jedną kondygnację i otrzymała neogotycki wygląd. Z zewnątrz pałac prezentuje się skromnie (ma formę prostopadłościanu bez wież, stromych dachów, wykuszy itp.) Wewnątrz zachowało się wiele detali architektonicznych, w tym posadzki i kominki. Obecnie (2015 r.) pałac stoi niewykorzystywany i nie jest udostępniony do zwiedzania.
  • oficyna folwarczna
  • baszta
  • park pałacowy, z końca XVIII wieku. Pierwotnie miał formę francuskiego ogrodu barokowego. Na początku XIX w. park został przekształcony w stylu angielskiego romantyzmu przez Petera Lenné.
  • pawilon ogrodowy, tzw. Świątynia Zofii, z pocz. XIX w. (niezachowany)
  • pawilon ogrodowy, tzw. Świątynia Cecylii, z 1860 r. Budowla ma formę ośmiokolumnowego monopterosu. Wewnątrz znajduje się rzeźba Chronosa.
  • gołębnik na folwarku, z 1820 r.

W parku dolnym zachował się najokazalszy z dąbroszyńskich pomników - obelisk zwieńczony figurą Wiktorii - bogini zwycięstwa. Pomnik, dzieło Christiana Raucha, powstał w 1840, w setną rocznicę koronacji Fryderyka Wielkiego. Fryderyk Wielki bywał za młodu w tym parku jako gość Luisy Eleonory - żony ówczesnego właściciela majątku, pułkownika Adama Friedricha von Wreecha. W parku górnym oprócz wymienionej wyżej Świątyni Cecylii zachował się obelisk poświęcony Henrykowi Pruskiemu - bratu Fryderyka Wielkiego.

Galeria

Przypisy

 1. Gmina Witnica - Dąbroszyn
 2. Geoportal (warstwa: skany map topograficznych)
 3. Rejestr zabytków nieruchomych woj. lubuskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 20.1.13]. s. 4.

Linki zewnętrzne[edytuj]