Dan Bălan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dan Bălan
Ilustracja
Pseudonim Crazy Loop
Data i miejsce urodzenia 6 lutego 1979
Mołdawia, Kiszyniów
Instrumenty gitara
Gatunki dance, disco, pop
Zawód wokalista, kompozytor
Aktywność od 1998 roku
Powiązania O-Zone
Współpracownicy
Radu Alexei Sarbu, Arsenie Todiras
Zespoły
O-Zone
Strona internetowa

Dan Bălan (ur. 6 lutego 1979 w Kiszyniowie) – mołdawski piosenkarz, producent, kompozytor i autor tekstów. Były członek zespołu O-Zone. Po rozpadzie zespołu, założył grupę Balan. Później występował solowo pod pseudonimem Crazy Loop, a obecnie kontynuuje karierę solową już pod własnym nazwiskiem – Dan Bălan.

Życiorys[edytuj]

Dan Bălan urodził się 6 lutego 1979. Jego rodzice to Ludmila (prezenterka TV) i Mihai Bălan (mołdawski dyplomata), ma młodszą siostrę, Sandę. Przez pierwsze trzy lata życia, mieszkał z babcią we wsi Trebujeni. Klasy 1-8 spędził w szkole nr 10 w Kiszyniowie, gdzie obecnie mieści się Liceum Teoretyczne im. Michała Eminescu. Od 1993 uczył się w Liceum „Gheorghe Asachi”. W 1994 wyjechał razem z rodzicami do Izraela, gdzie jego ojciec został ambasadorem. W Izraelu chodził do szkockiego liceum „Tabeetha school”. W 1996 powrócił do dawnej szkoły. Po ukończeniu szkoły średniej został przyjęty na wydział prawa Uniwersytetu w Kiszyniowie. Od 1994 uczył się w szkole muzycznej „A. Stircea”, w klasie akordeonu, później w szkole muzycznej „S. Neagra”. Swoją karierę rozpoczął w 1997 w rockowym zespole Inferialis, który liczył wówczas osiem osób. Pod koniec 1998 rozpoczął karierę solową, nagrał piosenkę „Ode mnie”, która stała się bardzo popularna. Niedługo potem wydał pierwszy album „Dar unde esti” wraz z Petru Jelihovschiim, z którym współtworzył istniejący od 1998 zespół O-Zone. Po rozpadzie zespołu zostały wydane jego kolejne single „Crazy Loop”, Joanna (Shut-Up), „Chica Bomb”, „Justify Sex” oraz „Freedom” i „Lendo Calendo”.

O-Zone[edytuj]

Zespół został założony z inicjatywy Dana w 1998. Początkowo liczył dwóch członków: Dana i Petru Jelihovskiego. Pierwszą płytą zespołu jest „Dar unde esti”, która zagwarantowała im popularność wśród mołdawskich i rumuńskich słuchaczy. W 2001 do zespołu dołączyli Arsenie Todiraş i Radu Alexei Sârbu. W nowym składzie nagrali płytę Number 1, a w 2003 płytę DiscO-Zone, na której zawarty jest hit lata 2003 i 2004 Dragostea din tei. W 2004 za sprawą włoskiej wokalistki rumuńskiego pochodzenia Haiducii, która nagrała cover hitu O-Zone, piosenka trafiła na szczyty list europejskich. Wkrótce potem włoska wytwórnia płytowa Time Records, nawiązała kontakt z zespołem i podpisała kontrakt na wydanie Dragostea din tei w oryginalnym wydaniu. W 2005 roku ze współpracy z zespołem zrezygnował Arsenie Todiraş, który zaczął występować pod pseudonimem Arsenium. Ze współpracy z Danem zrezygnował także Radu i to zaważyło na rozpadzie grupy. W 2005 po rozpadzie zespołu Dan i Arsenie zagrali kilka koncertów w Japonii. O-Zone są zdobywcami nagrody Echo Award 2005. Dan nagrał cover utworu Dragostea din tei razem z amerykańskim piosenkarzem Lucasem Pratą.

Balan[edytuj]

Po rozpadzie zespołu O-Zone, Dan założył nowy zespół, grający zupełnie inną muzykę niż poprzedni zespół. Grupa dostała nazwę Balan – utworzoną od nazwiska Dana, który został wokalistą zespołu. W skład zespołu wchodzą: Igor Buzurnic (gitara), Alex Calancea (bass) i Ghena Barbu (bębny). Igor Buzrunic to były gitarzysta zespołu Zdob şi Zdub. Zespół nagrał kilka coverów utworów O-Zone, jak również całkiem nowe piosenki.

Kariera solowa[edytuj]

W 2007 roku, Dan Bălan pod pseudonimem Crazy Loop nagrał parę przebojów, które wspięły się na wysokie miejsca list muzycznych na całym świecie. W 2009 roku Dan Bălan wydał kolejny singiel – Chica Bomb. W 2013 r. wydał płytę „Freedom. Part 1.”

W 2013 otrzymał nagrodę „Best Male Artist” Award „MUSICBOX” Awards 2013, i trzykrotnie najważniejszą rosyjską nagrodę muzyczną „Złoty Gramofon” („Zolotoy Gramophone” Award at Russian Music Awards 2013 przyznawaną przez rozgłośnię Russkoje Radio), kolejno w latach 2011, 2012 i 2013.

Dyskografia[edytuj]

Solo[edytuj]

Single[edytuj]

 • Crazy Loop (Mm-ma-ma)
 • „Johanna (Shut Up)”
 • Chica Bomb
 • Justify Sex
 • Freedom
 • „Tango”
 • „The 24th letter”
 • „17”
 • „The Power of Shower” (2007)
 • „Crazy Loop Mix” (2009)
 • „Chica Bomb” (2010)
 • „Justify Sex” (2010)

Z zespołem O-Zone[edytuj]

Albumy[edytuj]

Single[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]