Dan Coats

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dan Coats
Dan Coats, official portrait, 112th Congress.jpg
Data i miejsce urodzenia 16 maja 1943
Jackson
Senator Stanów Zjednoczonych ze stanu Indiana
Okres od 3 stycznia 2011
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Evan Bayh
Następca -

Wcześniej

Okres od 3 stycznia 1989
do 3 stycznia 1999
Poprzednik Dan Quayle
Następca Evan Bayh

Daniel Ray "Dan" Coats (ur. 16 maja 1943) – amerykański polityk, działacz Partii Republikańskiej. Od 2011 roku pełni funkcję senatora z Indiany (od 2013 roku jest starszym senatorem). Wcześniej pełnił już tę funkcję w latach 1989 - 1999. Jest to jeden z zaledwie dwóch (inny to Frank Lautenberg) przypadków w historii Senatu, gdy polityk wraca na stanowisko po wcześniejszym dobrowolnym odejściu.

Początki kariery i praca w Izbie Reprezentantów[edytuj | edytuj kod]

Coats urodził się w Jackson w stanie Michigan. Miasto to jest znane z tego, że założono tam Partię Republikańską. Jego rodzice mieli angielskie, niemieckie, a także szwedzkie pochodzenie. Po ukończeniu szkoły w Jackson studiował nauki polityczne w Wheaton College. Podczas studiów grał w drużynie piłki nożnej. W latach 1966 - 1968 służył w armii.

Pod koniec lat 70. Coats pracował w biurze ówczesnego kongresmena Dana Quayle'a. Gdy ten zdecydował się w 1980 roku ubiegać o miejsce w Senacie, Coats został wybrany na jego miejsce. Łącznie został wybrany na to miejsce pięć razy. Jako że reprezentował bardzo republikański dystrykt, zawsze zdobywał przynajmniej 60% głosów.

Pierwsza przygoda z Senatem[edytuj | edytuj kod]

W wyborach prezydenckich w 1988 roku Quayle został wybrany na wiceprezydenta. W związku z tym zwolniło się jego miejsce w Senacie. Gubernator Indiany Robert Dunkerson Orr nominował na to miejsce właśnie Coatsa. Ten wygrał wybory uzupełniające, które miały miejsce w 1990 roku zdobywając 54% głosów. Dwa lata później, już w zwyczajnej elekcji uzyskał 57%. Zdecydował nie ubiegać się o reelekcję w 1998 roku. Jego następcą został demokrata Evan Bayh. Po opuszczeniu Senatu Coats był m.in. ambasadorem USA w Niemczech.

Powrót do Senatu[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2010 roku Coats ogłosił, że zamierza przeprowadzić się z powrotem do Indiany i walczyć o odzyskanie miejsca, które reprezentował przez 10 lat. Kilka dni później Bayh zaskoczył wszystkich i ogłosił, że nie będzie ubiegać się o reelekcję. Stało się jasne, że Demokraci nie będą w stanie utrzymać tego miejsca ze względu na konserwatywny charakter Indiany, ale także ogólnonarodowe niezadowolenie rządami Baracka Obamy. Najcięższą walkę przyszło mu więc stoczyć w prawyborach, gdzie jego przeciwnikami byli konserwatyści kojarzeni z TEA Party. Ostatecznie Coats zdobył 40% głosów i o przeszło 10 punktów procentowych wyprzedził najgroźniejszego konkurenta Marlina Stutzmana. W wyborach właściwych pokonał demokratycznego kongresmena Brada Ellswortha 55% - 40%. Zasiada m.in. w komisji ds. wywiadu.

24 marca 2015 roku Coats ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję. Oznacza to, że 3 stycznia 2017 przestanie być senatorem[1].

Poglądy polityczne[edytuj | edytuj kod]

Coats jest średnio konserwatywny jak na Republikanów w Senacie. Głosował między innymi za przyjęciem porozumienia kończącego zamknięcie rządu ("government shutdown") w 2013 roku czy za nominacją Johna Brennana na dyrektora CIA, ale także przeciwko zwiększeniu liczby kontroli broni i reformie imigracyjnej. W rankingu National Journal za rok 2012 był 25. najbardziej konserwatywnym członkiem Senatu (na 100 członków, w tym 47 Republikanów).

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]