Benjamin Harrison

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy amerykańskiego prezydenta. Zobacz też: artykuł o amerykańskim wioślarzu.
Benjamin Harrison
President Benjamin Harrison 1897.jpg
Data i miejsce urodzenia 20 sierpnia 1833
Stany Zjednoczone North Bend, Ohio
Data i miejsce śmierci 13 marca 1901
Stany Zjednoczone Indianapolis, Indiana
23. prezydent Stanów Zjednoczonych
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Okres urzędowania od 4 marca 1889
do 4 marca 1893
Pierwsza dama Caroline Harrison
Wiceprezydent Levi Parsons Morton
Poprzednik Grover Cleveland
Następca Grover Cleveland
Benjamin Harrison Signature-2.svg

Benjamin Harrison (ur. 20 sierpnia 1833 w North Bend w Ohio, zm. 13 marca 1901 w Indianapolis, Indiana) – dwudziesty trzeci prezydent USA (1889-1893).

Był wnukiem prezydenta Williama Henry’ego Harrisona. Studiował prawo w Cincinnati. Przeprowadził się następnie do Indianapolis, gdzie otworzył praktykę. Został działaczem Partii Republikańskiej.

Po wojnie secesyjnej, podczas której służył w stopniu pułkownika oddziałów ochotniczych (70th Volunteer Infantry), rozpoczął karierę prawniczą w Indianapolis.

W 1876 przegrał z kandydatem demokratów rywalizację o fotel gubernatora Indiany. W latach 80. był członkiem Senatu, w którym bronił praw Indian i weteranów wojny secesyjnej.

W wyborczym roku 1888 uzyskał nominację republikanów jako ich kandydat na prezydenta i wygrał wybory (mimo że urzędujący prezydent – demokrata uzyskał więcej głosów powszechnych).

Jako prezydent prowadził bardzo zdecydowaną politykę zagraniczną. Pod koniec prezydentury złożył do Senatu wniosek o zaanektowanie Hawajów. Ku jego rozczarowaniu wniosek został wycofany przez jego następcę, prezydenta Clevelanda.

Prezydent Harrison podpisał liczne akty prawne, których celem było zbudowanie potęgi ekonomicznej kraju oraz umożliwienie mu rozwoju floty. Za jego prezydentury Kongres, po raz pierwszy w historii, zdecydował się na wydatkowanie miliarda dolarów. Dotychczas takie sumy państwo przeznaczało jedynie na cele wojenne.

Najpoważniejszym problemem, z którym zetknął się Harrison, były wysokie stawki celne. Zwolennicy ich utrzymania argumentowali, że dzięki nim skarb państwa jest pełny. Przeciwnicy twierdzili, że wysokie stawki szkodzą interesom. Harrison obniżył stawki na niektóre towary, co przyczyniło się do jego klęski polityczniej. Pod koniec jego kadencji nadwyżka budżetowa zniknęła. Od prezydenta odwrócili się najważniejsi politycy jego partii. Mimo to uzyskał nominację partii w wyborach z 1892 roku. Został jednak pokonany przez Grovera Clevelanda.

Harrison powrócił do Indianapolis, gdzie mieszkał do końca życia.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Joseph E. McDonald
Senator ze stanu Indiana
1881-1887
Następca
David Turpie
Poprzednik
James G. Blaine
Kandydat republikanów na urząd prezydenta USA, 1888 (zwycięstwo) i 1892 (porażka) Następca
William McKinley