Dariusz Chwastek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dariusz Chwastek
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 1973
Cieszyn
proboszcz parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie
Okres sprawowania od 2013
proboszcz parafii Świętej Trójcy w Lublinie
Okres sprawowania 2006-2013
Wyznanie luteranizm
Kościół Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP
Ordynacja 1999

Dariusz Chwastek (ur. 1973 w Cieszynie) – polski duchowny i teolog ewangelicko-augsburski, doktor nauk teologicznych, specjalista w zakresie etyki teologicznej, filozofii religii i teologii systematycznej, starszy wykładowca Wydziału Teologicznego Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent studiów teologicznych na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i Wydziału Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu w Lipsku. Ordynowany na duchownego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego RP w 1999 r. Od 2006 r., proboszcz parafii Świętej Trójcy w Lublinie. W czerwcu 2002 r., obronił na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie rozprawę doktorską „Egzystencja a słowo. Program demitologizacji jako próba aktualizacji nauki o usprawiedliwieniu według Marcina Lutra”.

Od września 2002 roku jest przedstawicielem Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego w RP w Komisji Ekumenicznego Przekładu Pisma Świętego Starego Testamentu Towarzystwa Biblijnego w Polsce.

Dnia 10 lutego 2013 t., Wyborcze Zgromadzenie Parafialne Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, pod przewodnictwem ks. bpa Jana Cieślara w pierwszej turze głosowania wybrało na swojego proboszcza ks. dra Dariusza Chwastka, dotychczasowego proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lublinie. W wyborach wzięło udział 175 osób, spośród 396 uprawnionych do głosowania. Ks. Dariusz Chwastek uzyskał 105 głosów.

Publikował między innymi w „Studia Oecumenica”, „Myśli Protestanckiej”, „Studiach Humanistyczno–Teologicznych” i „Roczniku Teologicznym ChAT”.

Wybrana bibliografia autorska[1][edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]