Przejdź do zawartości

Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Lublinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Trójcy w Lublinie
Ilustracja
Kościół parafialny św. Trójcy przy ul. Ewangelickiej
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Siedziba

Lublin

Adres

ul. Żołnierzy Niepodległej 10
20-078 Lublin

Data powołania

1784

Wyznanie

luteranizm

Kościół

Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP

Diecezja

warszawska

Kościół

Kościół św. Trójcy w Lublinie

Filie

Kuzawka

Proboszcz

ks. Grzegorz Brudny

Wezwanie

Trójca Święta

Położenie na mapie Lublina
Mapa konturowa Lublina, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Trójcy w Lublinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Trójcy w Lublinie”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Trójcy w Lublinie”
Ziemia51°14′55,284″N 22°33′18,035″E/51,248690 22,555010
Strona internetowa

Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Trójcy w Lublinie – czwarta co do wielkości parafia luterańska w diecezji warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. W 2021 liczyła 230 wiernych[1].

Proboszczem zboru jest ks. Grzegorz Brudny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1650 lubelscy luteranie byli zmuszeni do przeniesienia zboru do Piask Wielkich (zwanych Luterskimi). Oficjalnie parafia lubelska św. Trójcy została założona w 1784 dzięki zgodzie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W latach 1888-1939 jej proboszczem był ks. dr Aleksander Schoeneich. Od 1937 należała do diecezji lubelskiej, na której czele stanął dr Schoeneich.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Nabożeństwa zboru odbywają się w zabytkowym, luterańskim kościele Św. Trójcy każdej niedzieli o godz. 10.00. W pierwszą niedzielę miesiąca nabożeństwo połączone jest ze spowiedzią powszechną oraz Sakramentem Ołtarza. Przed nabożeństwem, oraz po jego zakończeniu, można zakupić Pismo Święte, literaturę religijną oraz prasę ewangelicką. Po nabożeństwie istnieje możliwość kontynuowania społeczności

Oprócz nabożeństw niedzielnych, zbór organizuje także spotkania biblijne, podczas których czytana i analizowana jest Biblia. Odbywają się one w każdy czwartek roku szkolnego o godz. 17.00 w sali parafialnej. Spotkania prowadzi pastor.

Przy parafii działa lubelski oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego. Zbór zaangażowany jest także w lokalną działalność międzywyznaniową. Ekumeniczne nabożeństwa odprawiane są m.in. z okazji Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan (styczeń) oraz Światowego Dnia Modlitwy (marzec). Podczas majowego długiego weekendu (1–3 maja), Kościół luterański jest jednym z miejsc obchodów festynu staropolskiego Convivium Lublinensis. Podczas festynu odbywają się m.in. nabożeństwa ekumeniczne oraz koncerty muzyki poważnej.

Miejscowy zbór zaangażowany jest także w życie muzyczne. W lubelskim Kościele luterańskim systematycznie odbywają się koncerty i występy chórów, zespołów i solistów z różnych krajów i gatunków muzycznych (m.in. muzyka poważna, negro spirituals, współczesna muzyka chrześcijańska itp.). Wstęp na wszystkie tego typu imprezy jest wolny.

Przy lubelskiej parafii luterańskiej działa oddział Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Prowadzi on Diakonijną Wypożyczalnię Sprzętu Pielęgnacyjno-Rehabilitacyjnego. Siedziba diakonii znajduje się przy plebanii zborowej.

Kościół Św. Trójcy[edytuj | edytuj kod]

Kościół ewangelicki w Lublinie wzniesiono w latach 1785–1788 według projektu Augusta Zyhlerta. Jest to skromna, jednonawowa budowla w stylu klasycystycznym z niewielką wieżą. Barokowe elementy wyposażenia: ołtarz i ambonę przeniesiono z Piask.

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Cmentarze[edytuj | edytuj kod]

Do parafii przynależą dwa cmentarze: mały (przykościelny) oraz większy (część zespołu cmentarzy przy ul. Lipowej).

nagrobki na cmentarzu przykościelnym

Filiał w Kuzawce nad Bugiem[edytuj | edytuj kod]

Parafia św. Trójcy w Lublinie posiada filiał w Kuzawce. Nabożeństwa odbywają się tam raz w miesiącu w prywatnym budynku „Zelentówka”, na skutek zniszczenia miejscowego kościoła ewangelickiego w pożarze podczas II wojny światowej. W nabożeństwach w Kuzawce w 2021 brało udział każdorazowo około 20 osób[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Grzegorz Brudny. Parafia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego św. Trójcy w Lublinie – rys historyczny od XVI wieku po dzień dzisiejszy. „Słowo i Myśl. Przegląd ewangelicki 2.0”. 1 (136), s. 6-8, 2021. Polskie Towarzystwo Ewangelickie, oddział w Poznaniu. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]