Dawid Kaszlikowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dawid Kaszlikowski
Data i miejsce urodzenia 1973
Warszawa
Zawód, zajęcie fotograf, wspinacz, eksplorator
Strona internetowa

Dawid Kaszlikowski (ur. w 1973 w Warszawie) – polski wspinacz, alpinista, fotograf, operator i podróżnik[1].

W pierwszej dekadzie XXI wieku,  jeden z najbardziej aktywnych polskich autorów nowych dróg wspinaczkowych. Eksplorował na dużych górskich ścianach i podczas ekspedycji m.in. w Himalajach[2], Grenlandii[3], Alasce[4], Jordanii[5], Mali[6], Meksyku[7] Maroku (nowe drogi o wycenie do 7c+ na 700 metrowych ścianach Taghii w Atlasie Wysokim[8][9]), Wietnamie, Tajlandii, Malezji[10][11]. Wspinał się także na Madagaskarze[12], w Australii, Karakorum[13], czy Alpach[14]. Wiele wypraw zrealizował w zespole dwuosobowym z żoną, Elizą Kubarską.

Znany szerokiej publiczności również dzięki nagłaśnianym przez media wspinaczkom na wysokie budowle, w tym mosty i drapacze chmur[15][16]. W 2003 zdobył nagrodę Kolosa - wraz z Marcinem Tomaszewskim i Krzysztofem Belczyńskim - za wytyczenie drogi na Alasce[17]. Zespół został także nominowany do prestiżowej francuskiej nagrody Złotego Czekana[18]. Za zdobycie dziewiczego szczytu w Dolinie Miyar w Himalajach (2005), razem z Michałem Królem, otrzymał wyróżnienie Kolosów w kategorii Alpinizm, był także nominowany do nagrody Travelery National Geographic w kategorii Wyprawa Roku.

Fotograf[edytuj | edytuj kod]

Specjalizuje się w fotografii górskiej[19]. Współpracownik m.in polskiej edycji National Geographic i NG Traveler, autor fotoreportaży[20]. Współpracuje z międzynarodowymi magazynami o tematyce górskiej, a jego zdjęcia pojawiały się na okładkach w takich magazynach jak : Alpinist, Vertical, Grimper, Desnivel ,Escalar, UP etc. Publikował także w polskich magazynach górskich takich jak Taternik, czy Góry (autor licznych okładek tego magazynu) oraz mediach wysokonakładowych jak : The Guardian[21], The India Times, The Tribune, Playboy, Der Spiegel.

Autor zdjęć podwodnych[22] i z powietrza - operator drona[23][24].

Najważniejsze nagrody i wystawy fotograficzne[edytuj | edytuj kod]

International Mountain Summit Photo Contest - Grand Prix 2014[25][26]; Grand Press Photo 2011 - nagroda w kategorii za reportaż "Badjao - ostatni nomadzi morza"[27]; Lens Culture Earth Award 2015 (USA) - 3 nagroda w kategorii[28]; Memorial Maria Luisa 2014 (Włochy) - 1 miejsce w kategorii: "człowiek w górach", oraz 3 wyróżnienia w różnych kategoriach[29], Oasis - International Competition of Nature Photography (Hiszpania) - wyróżnienie.

Wystawa fotograficzna Kaszlikowskiego "Pocztówki zza krawędzi"[30] była pokazywana w wielu miastach Polski, a jej wydanie skrócone, wraz z prelekcją autora i jego partnerki, także w Kanadzie, podczas Vancouver Intenational Mountain Film Festival[31][32].

Operator[edytuj | edytuj kod]

Jako operator kamery pracował m.in. dla HBO, Discovery Channel, ESPN. Współpracował przy tworzeniu filmów w reżyserii Elizy Kubarskiej m.in.: "K2 Dotknąć nieba", prod.Wajda Studio dla HBO (2-gi operator, zdjęcia specjalne), "Badjao. Duchy z morza", prod. Braidmade Films dla Arte/ZDF (fotografie) oraz "Co się wydarzyło na wyspie Pam" (2-ga kamera, bohater filmu). Ten ostatni to wielokrotnie nagradzana[33] i prezentowana na międzynarodowych festiwalach opowieść o partnerstwie i miłości w górach, na kanwie pierwszej polskiej wyprawy alpinistycznej na jeden z najwyższych morskich klifów świata Maujit Qaqarsuassia, na Grenlandii[34].

Sprawa Golden Lunacy i kontrowersje wokół niej[edytuj | edytuj kod]

W roku 2011 na rynku wydawniczym ukazała się książka Joanny Onoszko-Krośkiewicz uznana przez wielu czytelników i dziennikarzy za opis wyprawy Kaszlikowskiego na Grenlandię w roku 2009[35]. W tej, wg wydawcy fikcyjnej książce - autorka, bliska znajoma wspinacza, która została wyproszona wraz z mężem Z.Krośkiewiczem z wyprawy - opisuje w niej m.in. "toksyczny związek" dwójki alpinistów, nazywa ich "katem i ofiarą", wspomina łatwo rozpoznawalne inne wyprawy alpinisty, dokładnie opisuje zdjęcia Kaszlikowskiego publikowane w magazynach oraz sugeruje manipulacje i oszustwa wspinaczkowe. Kilka ustępów książki odnosi się ewidentnie do wyprawy Kaszlikowskiego i Elizy Kubarskiej na Grenlandię z roku 2007, na której autorka nie była. W sierpniu 2011 Kaszlikowski i Kubarska składają pozew o ochronę dóbr osobistych do Sądu Okręgowego. Już kilka dni po wydaniu książki - w trybie zabezpieczenia powództwa - Sąd Okręgowy w Warszawie zakazuje jej sprzedaży, a następnie jej dystrybucji i reklamy. Orzeczenie o zabezpieczeniu potwierdzone zostało przez Sąd Apelacyjny. Spór sądowy nie został dotychczas rozstrzygnięty.


Wydanie książki i proces prowokują falę internetowego "hejtu" i serię środowiskowych wydarzeń wokół alpinisty i jego żony. W 2007 otrzymał wraz z Elizą Kubarską „Jedynkę” (nagrodę polskiego środowiska wspinaczkowego) za całokształt eksploracji tamtego roku: wytyczenie nowej drogi Golden Lunacy na Grenlandii, wytyczenie nowej klasycznej drogi Arte de Malaria oraz trudne powtórzenie Subiendo Il Arcoiris, w Meksyku [36][37]. Zespół nie aplikował, ani nie starał się o tę nagrodę. Po wydaniu książki rzetelność relacji w odniesieniu do wyprawy grenlandzkiej zostaje zakwestionowana przez przedstawicieli środowiska wspinaczkowego. Następnie, we wrześniu 2011, niemal jednocześnie, nagroda zostaje zwrócona przez zespół - jak napisał - "górom" (alpiniści odżegnują się od "szantażu" i "nieuczciwych" twierdzeń Kapituły), i zaraz potem ( w odstępie 1-2 h) zostaje odebrana przez Kapitułę. Długie uzasadnienie Kapituły zostaje opisane przez Kaszlikowskiego i Kubarską jako manipulacje, rozpowszechnianie fałszywych informacji oraz fałszerstwa topograficzne.


W 2012 roku Polski Związek Alpinizmu zleca zespołowi wspinaczy sprawdzenie faktów dotyczących drogi Golden Lunacy, w tym analizę materiału dowodowego (zdjęcia, opisy, relacje), a także wizję lokalną i wspinaczkę drogą Golden Lunacy celem sprawdzenia na miejscu w terenie prawdziwości relacji zespołu. W wyniku tej analizy powstał raport PZA autorstwa Miłosza Jodłowskiego i Janusza Majera[38], we współpracy ze znanym ekspertem topograficznym Grzegorzem Głazkiem. Raport określił drogę Golden Lunacy jako „poważną drogę wspinaczkową o średnich trudnościach w wielkiej i trudnej ścianie”, a przy tym stwierdził, że Dawid Kaszlikowski i Eliza Kubarska dokonali rażącego zawyżenia jej trudności. Oddalił podejrzenia o nieukończenie drogi, ale znacząco obniżył jej klasę. Autorzy drogi nie zgodzili się z twierdzeniem o "rażącym zawyżeniu" trudności publikując obszerny artykuł na temat wycen (oceny trudności technicznych) dróg wspinaczkowych[39].


Jednocześnie raport PZA (sierpień 2012) i jego uzupełnienie (listopad 2012)[40] podważyły wiele twierdzeń Kapituły Jedynki, podawanych wcześniej jako powód odebrania nagrody. Wykazano m.in, że: żleb, którym wycofywali się alpiniści jest, tak jak opisywali, niebezpieczny ("szczeliny poprzeczne i podłużne do kilkunastu metrów głębokości niemożliwe do przeskoczenia"- członkowie wyprawy weryf. PZA, zał.16 do raportu PZA), okazało się, że nigdy nie opisywali jego trudności technicznych, co publikowała Kapituła. Raport potwierdził, że wyspa na której mieszkali wspinacze jest bezludna, że rejon jest dziki, że droga istnieje w linii wskazanej przez autorów i jest logiczną linią, że trudności drogi na odcinku kwestionowanym m.in przez męża autorki książki Z.Krośkiewicza są, wbrew temu co sugerował, poważne. Filmy opublikowane przez PZA wskazały też linie przepłynięć kajakowych, obalające twierdzenia kapituły, jakoby kajaki morskie były używane przez Kubarską i Kaszlikowskiego tylko do dwukilometrowego podpłynięcia pod ścianę. Okazało się, że na kajakach morskich przepłynęli blisko 100km. Jednym z najbardziej rażących przekłamań Kapituły w Komunikacie o odebraniu nagrody okazała się manipulacja fotograficzna: na zdjęciu ściany członkowie jury wrysowali poprzeczne półki skalne, z których część (wg raportu wyprawy weryf. PZA) w ogóle nie istnieje (zdjęcie miało sugerować, jakoby zespół mógł swobodnie wycofywać się ze ściany).


Wiele z obalonych przez raport PZA oskarżeń pojawiło się oryginalnie w zablokowanej przez Sąd książce (publikacja sierpień 2011) i w medialnych wypowiedziach J.Onoszko-Krośkiewicz i jej męża, a dopiero potem w pismach Kapituły (wrzesień 2011). Dodatkowo wiele środowiskowych zarzutów wobec wspinaczcy zostało obalonych przez uzupełnienie raportu PZA, które zawiera autoryzowany przez PZA schemat drogi Golden Lunacy[40][41]. Wynika z niego, że długości odcinków drogi są zbliżone do podawanych oryginalnie przez autorów, oraz że rozbieżność wycen trudności pojawia się zaledwie na kilku odcinkach drogi i poza jednym odcinkiem są to różnice często symboliczne.


Po latach od afery, polska droga Golden Lunacy jest uznawana przez międzynarodowych kronikarzy za cenny wkład w eksplorację fiordu Torssukattak[42][43].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. KASZLIKOWSKI - wszystko o podróżach. gazetapl. [dostęp 2015-09-12].
 2. Lotos – Polacy na dziewiczym szczycie w Himalajach. wspinanie.pl. [dostęp 2015-09-12].
 3. Golden Lunacy first ascent on Maujit Qaqarssuasia, Greenland - Planetmountain.com, news, alpinism, climbing. www.planetmountain.com. [dostęp 2015-09-12].
 4. Alaska 2003: "Ostatni Krzyk Motyla " nowa polska droga na Alasce. - Relacje - Onet.pl Wyprawy. wyprawy.onet.pl. [dostęp 2015-09-12].
 5. Desert Poles: Short Sport in the Wadi Rum - Alpinist.com. www.alpinist.com. [dostęp 2015-09-12].
 6. Africa, Mali, Hand of Fatima, Suri Tondo, North Summit - AAC Publications - Search The American Alpine Journal and Accidents In North American Mountaineering. publications.americanalpineclub.org. [dostęp 2015-09-12].
 7. HARD REPEAT AND NEW ROUTE IN MEXICO - Alpinist.com, www.alpinist.com [dostęp 2017-09-17].
 8. Barracuda Taghia Gorge, Morocco - Planetmountain.com, news, alpinism, climbing. www.planetmountain.com. [dostęp 2015-09-12].
 9. FANTASIA - Alpinist. www.alpinist.com. [dostęp 2015-09-12].
 10. Polish Princess, new route on Dragon’s Horns in Malaysia by Kaszlikowski and Kubarska - Planetmountain.com, climbing, News, mountaineering. www.planetmountain.com. [dostęp 2015-09-12].
 11. Damai Sentosa, new route on Dragon's Horns in Malaysia - Planetmountain.com, climbing, News, mountaineering. www.planetmountain.com. [dostęp 2015-09-12].
 12. Madagascar Portfolio by David Kaszlikowski. www.climbandmore.com. [dostęp 2015-09-12].
 13. Trango Nameless Tower. [dostęp 2015-09-12].
 14. Król i Kaszlikowski – trudny drytooling w Valsavaranche. wspinanie.pl. [dostęp 2015-09-12].
 15. Dawid Kaszlikowski - wszedł na Marriott 10 lat temu - oglądaj wideo TVN24. TVN24.pl. [dostęp 2015-09-12].
 16. Człowiek-pająk na wieżowcu Plusa. [dostęp 2015-09-12].
 17. Kolosy za dokonania roku w kategorii Alpinizm
 18. Piolet d’Or 2003 i polska nominacja. wspinanie.pl. [dostęp 2015-09-12].
 19. Saca la cámara: Entrevista: Kaszlikowski, la creatividad vino del Este. [dostęp 2015-09-12].
 20. Netizens www.netizens.pl: • Życie w pionie - KANIONY TAGHII, ATLAS WYSOKI, MAROKO. National Geographic. [dostęp 2015-09-12].
 21. David Kaszlikowski/Rex Features: A Pakistan glacier, as viewed from a drone - in pictures. the Guardian. [dostęp 2015-09-12].
 22. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij. www.wloczykij.com. [dostęp 2015-09-12].
 23. The Secret to Perfect Glacier Pics? Drone Scouts, of Course. [dostęp 2015-09-12].
 24. David Kaszlikowski | Facebook. www.facebook.com. [dostęp 2015-09-12].
 25. Serce Karakorum oczami Polaka.. tvnmeteo.tvn24.pl. [dostęp 2015-09-12].
 26. Polski sukces w IMS Photo Contest 2014. wspinanie.pl. [dostęp 2015-09-12].
 27. Grupa Wirtualna Polska: Fotoreportaż - II miejsce w kategorii PRZYRODA - Strona 25. [dostęp 2015-09-12].
 28. LensCulture: LensCulture Earth Awards 2015. [dostęp 2015-09-12].
 29. Polacy wśród nagrodzonych w prestiżowym konkursie fotografii górskiej Memorial Maria Luisa. [dostęp 2015-09-12].
 30. "Pocztówki zza krawędzi" pod Tatrami. [dostęp 2015-09-12].
 31. VIMFF- festival and positive energy. [dostęp 2015-09-12].
 32. Erin McPhee: High drama: Exploring adventure as an art form at VIMFF. [dostęp 2015-09-12].
 33. What happened on Pam Island. Facebook. [dostęp 2015-09-12].
 34. http://www.bergfex.at:+What happened on Pam Island - Berg + Abenteuerfilmfestival Graz 2013. www.mountainfilm.com. [dostęp 2015-09-12].
 35. "Sekretne życie motyli" – komentarz do książki [dostęp 2017-09-17] (pol.).
 36. [1]
 37. David i Eliza otworzyli nową wielowyciągówkę w Meksyku! [dostęp 2017-09-17] (pol.).
 38. Raport Zespołu PZA ds. drogi Golden Lunacy opublikowany [dostęp 2017-09-18] (pol.).
 39. UZUPEŁNIENIA DO RAPORTU PZA DOTYCZĄCEGO DROGI GOLDEN LUNACY – Eliza Kubarska, David Kaszlikowski, „Golden Lunacy”, 11 września 2012 [dostęp 2017-09-24] (pol.).
 40. a b Uzupełnienie raportu Zespołu ds. drogi Golden Lunacy [dostęp 2017-09-17] (pol.).
 41. TOPO drogi GOLDEN LUNACY- nie ma „rażącego” zawyżenia trudności !, „Golden Lunacy”, 18 marca 2013 [dostęp 2017-09-17] (pol.).
 42. Torssukatak Climbing 2007 Polish Team, greenlandexpedition.org [dostęp 2017-09-17].
 43. Torssukatak Climbing 2012 Polish Team on Golden Lunacy, greenlandexpedition.org [dostęp 2017-09-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]