Decepción

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Base Antártica Decepción
Ilustracja
Stacja Decepción w 2009 roku
Przynależność państwowa

 Argentyna

Data założenia

1948

Liczba personelu

max: 65

Wysokość

7 m n.p.m.

Położenie na mapie Szetlandów Południowych
Mapa konturowa Szetlandów Południowych, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Base Antártica Decepción”
Położenie na mapie Antarktyki
Mapa konturowa Antarktyki, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Base Antártica Decepción”
Ziemia62°58′59,88″S 60°40′59,88″W/-62,983300 -60,683300
Strona internetowa

Base Antártica Decepción – letnia stacja polarna należąca do Argentyny, położona na Deception Island w archipelagu Szetlandów Południowych. Zarządza nią argentyńska marynarka wojenna.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Stacja znajduje się na antarktycznej wyspie Deception, stanowiącej kalderę czynnego wulkanu. Ostatnia jego erupcja miała miejsce w 1970 roku. Na wyspie znajduje się hiszpańska letnia stacja polarna Gabriel de Castilla, ruiny zniszczonych przez wybuch wulkanu baz chilijskich i brytyjskiej oraz instalacji wielorybniczych.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Stacja Decepción służyła jako obserwatorium meteorologiczne, od 1950 roku posiadała także sejsmograf. Od 1951 roku prowadzono w niej badania jonosfery. Do 1967 roku funkcjonowała nieprzerwanie. W grudniu tego roku nastąpiła erupcja wulkanu Deception Island; placówki znajdujące się na wyspie zostały ewakuowane.

Stacja Decepción obecnie prowadzi głównie badania geologiczne i wulkanologiczne. Do zakresu zadań personelu naukowego należy między innymi stały monitoring sejsmiczny, obserwacje grawimetryczne i magnetometryczne. Corocznie kontrolowana jest temperatura fumaroli i gruntu, przeprowadza się analizy chemiczne gleby i gazów wydostających się spod ziemi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]