Matienzo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Base Antártica Matienzo
Ilustracja
Zdjęcie lotnicze stacji otoczonej przez morze, rok 2009
Przynależność państwowa

 Argentyna

Data założenia

1961

Liczba personelu

max: 15

Wysokość

32 m n.p.m.

Położenie na mapie Półwyspu Antarktycznego
Mapa konturowa Półwyspu Antarktycznego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Base Antártica Matienzo”
Położenie na mapie Antarktyki
Mapa konturowa Antarktyki, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Base Antártica Matienzo”
Ziemia64°58′33″S 60°04′15″W/-64,975867 -60,070950

Base Antártica Matienzo – letnia stacja polarna należąca do Argentyny, położona na wyspie na Morzu Weddella, na wschód od wybrzeża Półwyspu Antarktycznego. Zarządzają nią Siły Powietrzne Argentyny.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Stacja Matienzo w 1962 roku
Rozpad lodowca szelfowego Larsen B

Stacja znajduje się na obszarze skalnego grzbietu pochodzenia wulkanicznego o długości 1,8 km, znanego jako Nunatak Larsena, wznoszącego się ponad powierzchnią Morza Weddella, w pobliżu wschodnich wybrzeży Ziemi Grahama na Antarktydzie. Do 1995 roku grzbiet ten (i stację) otaczał Lodowiec Szelfowy Larsena; od północy graniczył z nią lodowiec szelfowy Larsen A, a od południa Larsen B, który utrzymał się jeszcze do 2002 roku. Istniejąca obecnie pozostałość lodowca szelfowego Larsen B znajduje się ok. 80 km na południe od stacji.

Stacja została założona 15 marca 1961 roku. Jej patronem jest porucznik Benjamín Matienzo, argentyński lotnik, jeden z pionierów awiacji na Antarktydzie.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

W stacji Matienzo już w latach 60. XX wieku prowadzone były badania meteorologiczne i klimatologiczne. Prowadzono obserwacje lotnicze i prace topograficzne obejmujące Lodowiec Szelfowy Larsena.

W 1965 roku ze stacji wystrzelono 2 rakiety sondażowe i dwa balony wyposażone w urządzenia do pomiaru promieniowania X. Rakiety osiągnęły wysokość 35 km[1].

Badania prowadzone obecnie w stacji Matienzo obejmują glacjologię (szczególnie w kontekście zmian klimatu), oceanografię i geofizykę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Matienzo. Encyclopedia Astronautica.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]