Jang Bogo (stacja antarktyczna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jang Bogo
장보고과학기지
Jang Bogo Station
ilustracja
Przynależność państwowa  Korea Południowa
Data założenia 2014
Liczba personelu zimą: 16
max: 60[1]
UN/LOCODE AQ-JBS
Położenie na mapie Antarktyki
Mapa lokalizacyjna Antarktyki
Jang Bogo
Jang Bogo
Ziemia74°37′S 164°12′E/-74,616667 164,200000

Jang Bogo (kor. 장보고과학기지, latynizacja poprawiona: Jangbogo Gwahak Giji, Naukowa Baza [im.] Chang Pogo) – całoroczna stacja polarna należąca do Republiki Korei, położona na Antarktydzie Wschodniej. Została nazwana na cześć Chang Pogo, koreańskiego żeglarza i dowódcy z IX wieku[2].

Położenie i warunki[edytuj | edytuj kod]

Stacja znajduje się nad Zatoką Terra Nova na Ziemi Wiktorii, na wolnym od lodu przylądku Möbius[2][3]. Nad zatoką znajdują się jeszcze dwie letnie stacje antarktyczne: włoska stacja Zucchelli i niemiecka stacja Gondwana.

Historia i działalność[edytuj | edytuj kod]

Wybór miejsca pod budowę drugiej koreańskiej stacji antarktycznej (po stacji King Sejong) dokonał się po kilku latach obserwacji, zwieńczonych serią badań w 2010 roku. Miejsce musiało spełniać szereg kryteriów, zarówno nadawać się do długofalowego monitorowania zmian klimatu, jak również być bezpieczne i dostępne, a także sprzyjać współpracy międzynarodowej. Stacja została zaprojektowana tak, aby nie generować odpadów nawet na etapie budowy; dla zminimalizowania skutków środowiskowych, oprócz generatorów Diesla wykorzystuje zasilanie wiatrowe i słoneczne. Została otwarta w 2014 r.[2]

Stacja prowadzi badania zmian klimatu, zarówno poprzez pomiary meteorologiczne i monitorowanie zawartości gazów cieplarnianych w atmosferze, jak i badania nad klimatem w przeszłości geologicznej, poznawanym dzięki badaniu lodowców i osadów z dna Morza Rossa. Prócz tego badacze prowadzą badania geologiczne, w szczególności obejmujące procesy neotektoniczne związane z wypiętrzaniem Gór Transantarktycznych i pobliskiego stratowulkanu Mount Melbourne. Prace w stacji Jang Bogo obejmują także oceanografię, badanie wysokich partii atmosfery, monitorowanie ekosystemów i poszukiwania meteorytów na lodowcach[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Main Antarctic Facilities operated by National Antarctic Programs in the Antarctic Treaty Area (South of 60° latitude South) (ang.). Council of Managers of National Antarctic Programs, 2014-02-13. [dostęp 2014-10-01].
  2. a b c Jang Bogo Station (ang.). Korea Polar Research Institute. [dostęp 2014-10-01].
  3. CEE for Jang Bogo Station (ang.). Korea Polar Research Institute. [dostęp 2014-10-01].
  4. Scientific Activities (ang.). Korea Polar Research Institute. [dostęp 2014-10-01].