Degrowth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Degrowth (lub ruch degrowth, postwzrost, idea postwzrostu) – ruch społeczny, polityczny i ekonomiczny oparty na ekonomii ekologicznej, ideach antykapitalistycznych i antykonsumpcjonistycznych.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Głównym postulatem w ramach ruchu degrowth jest redukcja produkcji i konsumpcji. Analizując powiązania między wzrostem gospodarczym, zniszczeniem środowiska oraz kwestiami związanymi z nierównościami społecznymi, przedstawiciele nurtu argumentują, że model rozwoju światowej gospodarki oparty na nieograniczonym wzroście gospodarczym prowadzi do degradacji środowiska naturalnego, a także tworzy ogromne nierówności między bogatymi i biednymi – zarówno na poziomie państw, jak i w ramach poszczególnych społeczeństw. Zwolennicy degrowth opowiadają się za stworzeniem modelu socjo-ekonomicznego, którego podstawą nie jest wzrost gospodarczy i jednocześnie w ramach, którego zmniejszenie konsumpcji prowadzi do rzeczywistego wzrostu jakości życia i dobrostanu[1].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Określenie w języku francuskim (décroissance) pojawiło się pierwszy raz w latach siedemdziesiątych w ramach dyskusji towarzyszącej raportowi Klubu Rzymskiego Granice wzrostu. Na początku XXI wieku pojawiło się jako postulat aktywistów we Francji, Włoszech i Katalonii. Angielskie określenie zostało przyjęte w trakcie pierwszej konferencji dotyczącej degrowth w Paryżu w 2008[2].

Degrowth zalicza się do szerszego nurtu zajmującego się poszukiwaniem alternatywnych wizji i modeli rozwojowych, do których zaliczyć można również buen vivir (lub sumak kawsay czy suma qamaña) w Ameryce Południowej, ubuntu z Afryki Południowej czy swaraj w Indiach[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Prosperity without Growth? – The transition to a sustainable economy · Sustainable Development Commission, www.sd-commission.org.uk [dostęp 2015-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2015-03-01].
  2. Short history, Research and actions to consume less and share more [dostęp 2015-11-26].
  3. [Acosta, Kothari, Demaria] Zrównoważony rozwój zawodzi [dostęp 2015-11-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]