Anarchoprymitywizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anarchoprymitywizmświatopogląd odrzucający naukę, technikę i cywilizację.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Anarchoprymitywizm uznaje za niereformowalne i destrukcyjne zjawiska oparte na wyzysku takie wytwory cywilizacji jak: państwo, kapitalizm, rynek, patriarchat, globalizacja, nauka czy praca.

Niektórzy z teoretyków ruchu uznają za moment przełomowy w dziejach ludzkości porzucenie gospodarki zbieracko-łowieckiej i upowszechnienie się rolnictwa. Był to według nich moment odejścia od natury, który ostatecznie doprowadził do wszelkich negatywnych zjawisk wymienionych wyżej, bowiem powstała w ten sposób instytucja nadwyżki, co spowodowało pojawienie się nierówności między ludźmi. Egalitarne ich zdaniem wspólnoty pierwotne przekształciły się wówczas w hierarchiczne, oparte na władzy i podziale pracy społeczeństwa.

W USA duży wpływ na rozwój tego odłamu anarchizmu miała książka Against His-Story, Against Leviathan![1], której autorem był Fredy Perlman. Poglądy zawarte w tej publikacji stanowiły inspirację m.in. dla Johna Zerzana[2]. Odmianą anarchoprymitywizmu jest anarchotrybalizm, propagowany przez Richarda Hunta i pismo „Alternative Green”[3]. Idee zbliżone do anarchoprymitywizmu były motywami Theodore'a Kaczynskiego, wysyłającego bomby do przedstawicieli środowisk akademickich. Sam jednak odcinał się od idei anarchistycznych[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Fredy Perlman, Against His-story, Against Leviathan, 1983 [dostęp 2020-12-31] [zarchiwizowane z adresu 2020-01-11] (ang.).
  2. Johnathan Purkis, Anarchy Unbound, [w:] Spencer Sunshine, John Moore (red.), I Am Not A Man, I Am Dynamite!: Friedrich Nietzsche and the Anarchist Tradition, Autonomedia, 2005, s. 6, ISBN 978-1-57027-121-2.
  3. Inny odcień zieleni - ZB 5(47)/93, Maj 1993, www.zb.eco.pl [dostęp 2021-04-17].
  4. Ted Kaczynski, The Truth About Primitive Life: A Critique of Anarchoprimitivism, The Anarchist Library [dostęp 2020-12-31] [zarchiwizowane z adresu 2020-02-21] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]