Dig Dug

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dig Dug
Ilustracja
Kartridż z grą
Producent

Namco

Wydawca

Namco

Dystrybutor

Atari

Data wydania

1982

Gatunek

gra zręcznościowa

Tryby gry

gra jednoosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

automat do gry, ColecoVision, Commodore 64, Xbox Live Arcade, Famicom, Atari 2600, Atari 7800, Atari 8-bit

Kontrolery

4-kierunkowy joystick, 1 przycisk

Dig Dugzręcznościowa gra komputerowa wydana w 1982 roku na automaty do gry przez firmę Namco w Japonii i przez Atari na Zachodzie.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gracz wciela się w postać kopiącą podziemne tunele. Celem gry jest wyeliminowanie potworów zamieszkujących podziemia poprzez zrzucanie na nich kamieni lub, korzystając ze specjalnej pompki, nadmuchiwanie ich aż eksplodują. Trudniej jest zrzucić kamienie na przeciwników niż ich "nadmuchać", jednak pierwszy sposób jest wyżej punktowany. W grze występują dwa rodzaje przeciwników:

  • Pooka – okrągły czerwony stworek noszący żółte gogle
  • Fygar – skrzydlaty, zielony smok, który może atakować gracza zionąc ogniem

Obydwa potwory potrafią powolnie przemieszczać się przez ziemię między tunelami. Kiedy na planszy zostaje ostatni przeciwnik, zaczyna on uciekać na powierzchnię, a muzyka w grze przyspiesza. Pokonanie lub ucieczka ostatniego przeciwnika kończy rundę gry, a gracz przechodzi do następnej. Na kolejnych poziomach zwiększa się poziom trudności poprzez pojawianie się większej ilości potworów oraz zwiększanie szybkości ich przemieszczania. 256 poziom uznawany jest za "ekran śmierci", bowiem z powodu błędu programisty jeden z przeciwników znajduje się na graczu, zabijając go po rozpoczęciu rozgrywki (w wersji na Xboksa 360 zamiast niego gra powraca do pierwszego poziomu).