Doktor Żywago (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Doktor Żywagopowieść rosyjskiego / radzieckiego pisarza i poety, Borisa Pasternaka, opowiadająca losy lekarza Jurija Żywagi na tle wydarzeń w Rosji od początku XX wieku, przez rewolucję październikową i wojnę domową aż do lat trzydziestych XX w. W 1957 r. ukazała się w języku rosyjskim we Włoszech (wydanie w języku włoskim nastąpiło rok później). W 1958 r. została uhonorowana literacką Nagrodą Nobla, której jednak autor nie odebrał z powodu nagonki władz komunistycznych ZSRR. CIA miała udział w przyznaniu Nagrody Nobla B. Pasternakowi. W Związku Radzieckim powieść ukazała się dopiero w 1988 r. Powieść była zakazana w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Central Intelligence Agency finansowała zagraniczne wydania w języku rosyjskim i w językach innych państw bloku wschodniego celem walki psychologicznej[1][2][3][4][5].

W 1965 roku na podstawie powieści w USA nakręcono film o tym samym tytule w reżyserii Davida Leana z Omarem Sharifem i Julie Christie, który otrzymał pięć Oscarów. W roku 2002 powstała telewizyjna ekranizacja powieści z Hansem Mathesonem i Keirą Knightley. W 2006 roku powstała pierwsza rosyjska adaptacja – miniserial z Olegiem Mieńszykowem i Czułpan Chamatową w rolach głównych.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy