Dorchester (Boston)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dorchester
Dzielnica Bostonu
Ilustracja
Pomnik ('Heights Monument') w Dorchester
Herb
Herb
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Massachusetts
Hrabstwo Suffolk
Miasto Boston
Data założenia 1630
W granicach Bostonu 1870
Populacja (2000)
• liczba ludności

92115 osób
Strefa numeracyjna 617, 857
Kod pocztowy 02121, 02122, 02124, 02125, 02127
Plan Dorchester
Plan Dorchester
Położenie na mapie Massachusetts
Mapa lokalizacyjna Massachusetts
Dorchester
Dorchester
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Dorchester
Dorchester
Ziemia42°19′00″N 71°03′00″W/42,316667 -71,050000
Strona internetowa
Portal Portal Stany Zjednoczone

Dorchester jest jedną z największych i najbardziej zaludnionych dzielnic Bostonu, Massachusetts, Stany Zjednoczone.

Nazwa wzięta jest z miejscowości Dorchester (Dorset), skąd przybyli Purytanie.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

W 2000 w Dorchester mieszkało 92 115 osób. 32% białych, 36% czarnych, 12% z Ameryki Łacińskiej, 11% Azjatów lub mieszkańców wysp na Pacyfiku, <1% rdzennych Amerykanów, 4% innych ras.

Północny Dorchester obejmuje północną część Quincy Street, East Street i Freeport Street. Obszary przemysłowe South Bay Center i Newmarket są głównym źródłem zatrudnienia. Głównym obszarem biznesowym w tej części Dorchester jest Uphams Corner, na skrzyżowaniu Dudley Street i Columbia Road. Obszar Harbor Point (dawniej znany jako Columbia Point) jest także miejscem dla wielu dużych pracodawców, w tym Kampusu University of Massachusetts w Bostonie, Archiwum Massachusetts i Biblioteki Prezydenta Johna F. Kennedy. Południowy obszar Dorchester graniczy od wschodu z Dorchester Bay i od południa z Neponset River.

Południowa część Dorchester jest praktycznie częścią mieszkalną, zdefiniowaną przez parafie i związanymi z nimi rodzinami od pokoleń. Ale to się już zmienia. Inne okolice Dorchester obejmują Savin Hill, Jones Hill, Four Corners, Franklin Field, Franklin Hill, Ashmont, Meeting House Hill, Neponset, Popes Hill i Port Norfolk.
Wschodnie obszary Dorchester (zwłaszcza między Adams Street i Dorchester Bay) są głównie etniczne, Europejczycy i Azjaci, z dużą populacją Amerykanów irlandzkiego pochodzenia i Amerykanów wietnamskiego pochodzenia, natomiast mieszkańcami zachodniej, środkowej i południowej części okolicy są głównie Afro-Amerykanie. W Neponset, południowo-wschodnim narożniku Dorchester, jak również na północy w Savin Hill i południu w Cedar Grove, Amerykanie irlandzkiego pochodzenia są najbardziej widoczni. W północnej części Dorchester i południowo-zachodniej części South Boston jest Polski Trójkąt (Andrew Square, Dorchester Ave, Columbia Road i Boston Street), gdzie mieszkają polscy imigranci.
Savin Hill, jak również Fields Corner, mają dużą populację Amerykanów wietnamskiego pochodzenia. Uphams Corner zawiera imigrantów z Wyspy Zielonego Przylądka, największa koncentracja ludności pochodzących z Wyspy Zielonego Przylądka w granicach Bostonu. Zachodnia, środkowa i południowa część Dorchester ma dużą ilość ludności z Karaibów (zwłaszcza ludzi z Haiti, Jamajka, Barbados i Trynidad i Tobago). Są one najbardziej reprezentowane w Codman Square, Franklin Field i okolicach Ashmont, chociaż jest ich wielu w Four Corners i Fields Corner. Znaczna ilość Afro-Amerykanów mieszka w Harbor Point, Uphams Corner, Fields Corner, Four Corners i Franklin Field.

Polonia w Dorchester[edytuj | edytuj kod]

W Dorchester jest polonijna, etniczna, parafia rzymskokatolicka Matki Boskiej Częstochowskiej (ang. Our Lady of Czestochowa) prowadzona przez Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) z Polski, wokół której jest skupiona Polonia amerykańska w Bostonie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]