Dyskusja wikiprojektu:Botanika

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Nowy Rok 2024![edytuj kod]

Szczęśliwego Nowego Roku!

W minionym powstało 478 nowych artykułów z zakresu botaniki. Liczba nowych artykułów w kolejnych latach mocno się zmienia w zależności od sposobu aktywności edytujących w tematyce. Odnotować należy, że płodnym autorem nowych artykułów w minionych latach był Tournasol7, który w 2023 roku zrobił sobie przerwę. Logiczne jest też, że w miarę upływu czasu coraz więcej czasu zajmuje rozwijanie już istniejących haseł, niż dodawanie kolejnych. Spośród nowych artykułów ok. 40 nowych było eksponowanych na stronie głównej w rubryce "Czy wiesz".

W sumie mamy 18,4 tys. haseł na liście artykułów botanicznych (rok temu było 18,2 tys., ale trochę tę listę poczyściłem z luźno związanych z tematyką projektu).

Za pomocą Pageviews statystyki odwiedzin z minionym roku policzone zostały dla 16,2 tys. artykułów (ok. 65% całości z drzewa kategorii botanicznej, gdzie wg Petscana jest ich 21,9 tys.). Zarejestrowane zostały 34,2 miliony odwiedzin artykułów botanicznych, co daje 94 tys. odwiedzin dziennie i 65 na minutę, a uwzględniając hasła pominięte w analizie spodziewać się należy ok. 46 milionów odwiedzin artykułów botanicznych ogółem, co daje 126 tys. dziennie i 87 na minutę.

Najczęściej odwiedzane artykuły to (w nawiasach średnia liczba odwiedzin dziennie): Ayahuasca (289), Barszcz Sosnowskiego (279), Ziemniak (248), Słonecznik bulwiasty (197), Pomidor (182), Truskawka (175), Carolina Reaper (173), Czosnek niedźwiedzi (167), Tofu (166), Fotosynteza (162).

W ciągu roku 10 haseł oznaczonych zostało mianem Dobrego Artykułu: trzmielina pospolita, oset (potocznie), Thalia (roślina), Anigozanthos, Lachnanthes caroliniana, Thaumatococcus, torfowiec szorstki, pierwiosnek lekarski, torfowiec brunatny, skrzyp zimowy.

W zeszłym roku zacząłem, a w tym skończyłem porządkowanie nazewnictwa naukowego w rodzajach i gatunkach z naszej flory, gdzie wcześniej mieliśmy je oparte generalnie na krajowej checkliście (z nazewnictwem na ogół zakonserwowanym z II poł. XX wieku). Trzeba było to zrobić ponieważ trzymanie artykułów pod dawnymi (synonimicznymi) nazwami czyniło nieczytelnym klasyfikację mocno w międzyczasie pozmienianą, powodowało niespójność treści z aktualnym piśmiennictwem naukowym, bazami danych taksonomicznych, nie mówiąc o naszych lokalnych powiązaniach z innymi wersjami językowymi Wikipedii, serwisami Commons i Wikidata. Po aktualizacji taksonomicznej artykułów zaktualizowałem i zredagowałem na nowo został artykuł Flora roślin naczyniowych Polski.

Enzo^ dodał kolejną serię bardzo zacnie opracowanych artykułów o rodzajach gł. jednoliściennych (komelinowatych, hemodorowatych i marantowatych). Też dorzuciłem parę nowych rodzajów z różnych rodzin dwuliściennych i trochę rozbudowywałem artykuły o rodzinach. Zacząłem też aktualizować szatę graficzną artykułów i zważywszy na znaczenie ilustracji ("dobre warte są tysiąca słów") – planuję robić to dalej (tymczasem przejrzałem astrowce, selerowce, szczeciowce i turzyce). W bardzo wielu artykułach mamy niezmienioną od wielu lat szatę ilustracyjną, a w międzyczasie doszło na Commons mnóstwo fotografii i ilustracji.

A propos obrazków odnotować należy, że dwie uczestniczki projektu Nova i Salicyna robią wielką pracę na Commons kategoryzując i uzupełniając zasoby ilustracyjne w tematyce roślinnej. Panek co jakiś czas podrzuca do Wikipedii jakiegoś glona. Coelogyne skatalogował wszystkie mieszańce międzyrodzajowe storczyków. Ciekawy wkład ma debiutujący w tym roku Ailamnos edytujący w temacie mikrogatunków, paleontologii, publikacji botanicznych (np. Flora Polska). W tematyce polskich ogrodów botanicznych edytował DMatieu. Nieustająco też Selso dokłada co jakiś czas nowe biogramy botaników, choroby roślin, pozostając aktywnym najbardziej w tematyce grzybowo-górskiej.

Pomyślności życzę wszystkim aktywnym w tematyce botanicznej Wikipedii. Kenraiz .ꓘ (dyskusja) 10:07, 1 sty 2024 (CET)[odpowiedz]

Dziękuję serdecznie za życzenia i przegląd dokonań w obszarze botaniki na Wikipedii. Cieszę się, że mogłem przyczynić się do rozwijania treści związanych z polskimi ogrodami botanicznymi. Wasza praca i zaangażowanie, które doprowadziły do powstania 478 nowych artykułów, są inspirujące. Jestem pełen uznania dla wszystkich aktywnych uczestników, którzy ciężko pracują nad rozwijaniem wiedzy botanicznej na Wikipedii. Niech ten rok będzie jeszcze bardziej owocny i pełen sukcesów dla całej społeczności! DMatieu (dyskusja) 13:54, 10 sty 2024 (CET)[odpowiedz]

Zasłonak rudawy[edytuj kod]

Rzućcie okiem na Dyskusja:Zasłonak rudawy. IOIOI2 16:01, 8 sty 2024 (CET)[odpowiedz]

Byłby ktoś w stanie znaleźć źródła do tego hasła? W Google scholar głównie jakieś czeskie teksty albo pojęcie ujęte gdzieś w treści, raczej w nawiasie lub cudzysłowie. Sławek Borewicz, → odbiór 06:39, 13 sty 2024 (CET)[odpowiedz]

Panek, Kenraiz, znaleźlibyście nieco czasu na opracowanie tego hasła? W Google Scholar jest jakaś literatura, ale w różnym stopniu dostępna. Sławek Borewicz (dyskusja) 06:57, 1 mar 2024 (CET)[odpowiedz]

Zrobiłem z tego artykuł w stylu encyklopedii kieszonkowej. Nie za bardzo mi się chce rozwijać o przykłady itd. W tej chwili wydaje się za mały na dodanie szablonu {{Osobny artykuł}} w haśle fitoremediacja. Panek (dyskusja) 10:03, 1 mar 2024 (CET)[odpowiedz]

Śledzenie wpisów na stronach dyskusji artykułów botanicznych[edytuj kod]

Na stronie głównej wikiprojektu dodałem link do strony wyświetlającej listę ostatnich edycji na stronach dyskusji artykułów botanicznych oraz ramkę z wykazem takich edycji ostatnio wykonanych. Rozwiązanie oparte jest na stronie specjalnej Specjalna:Zmiany w linkowanych, która pokazuje zmiany na stronach znajdujących się w Kategoria:Artykuły w obszarze zainteresowań Projektu Botanika. W kategorii tej znajdują się strony dyskusji zawierające szablon {{Wikiprojekt:Botanika/info}} (do szablonu dodane zostało przypisanie strony, na której jest umieszczony do tej kategorii). Szablon od dawna nie jest już dodawany do artykułów i umieszczony jest tylko na 8170 stronach. Zleciłem zadanie dla botów i szablon dodany zostanie do wszystkich 18,5 tys. artykułów botanicznych. Szablon trzeba będzie dodawać (już ręcznie) do wszystkich stron dyskusji nowych artykułów botanicznych (podobnie jak ręcznie wymagają dodawania do listy).

Trochę kiepsko, że przez wiele lat nie mieliśmy narzędzia do śledzenia wpisów (pytań, uwag, komentarzy) na stronach dyskusji artykułów z zakresu botaniki... Kenraiz .ꓘ (dyskusja) 22:12, 15 kwi 2024 (CEST)[odpowiedz]