Dyskusja wikiprojektu:Astronautyka/Archiwum/1

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Organizacja pracy

Witam

Moja propozycja jest mniej więcej taka, jak napisałem na stronie projektu - żeby pracę zorganizować wokół list. Najpierw przygotować listy, a później sukcesywnie je wypełniać (w kolejności istotności oczywiście). Na przykład najpierw załogowe programy kosmiczne, opisy konkretnych lotów, pojazdów.

Leafnode (d) 07:57, 11 gru 2006 (CET)

Proszę nie brać tego za jakiś separatyzm, ale chciałbym kontynuować swoją pracę w ramach, na razie, tej listy i newsów z dziedziny projektu. Mogę też pomóc w jakichś mniejszych i krótszych zadaniach. Rozumiem, że przygotowanie list jest ważne i pomoże w dalszej pracy, jednak dobrze się czuję w tym, co do tej pory robiłem. --Hubert Bartkowiak 10:17, 11 gru 2006 (CET)
To, co napisałem, to tylko propozycja. Jeśli pracujesz według jakiegoś schematu, to bardzo dobrze - moim zdaniem to lepsze, niż robienie losowych poprawek. Mimo to, chciałbym, żeby popracować wspólnie nad szybkim rozwinięciem jakiegoś tematu - np. program Mercury, tak, żeby były wypełnione artykuły o lotach, pojazdach, rakietach i astronautach. Leafnode (d) 08:21, 13 gru 2006 (CET)
Myślę, że warto tu też zamieszczać informacje o tym czym się aktualnie zajmujemy lub na pewno zrobimy. Chodzi mi o to aby się nie dublować. Póki co zająłem się listą lotów załogowych wg programów i tłumaczę z niemieckiego artykuł o statku kosmicznym Sojuz. Poza tym zrobie to co zadeklarowałem na mojej stronie [1]. Nie mam teraz za dużo czasu, ale powoli idę do przodu. Astromp 22:34, 14 gru 2006 (CET)
Dodałem do tabelki uczestników pole na sposób pracy lub aktualnie przerabiane rzeczy. Co do konfliktów edycyjnych - od tego jest szablon {{WEdycji}}. Jeśli nie ma jeszcze jakiegoś artykułu, to zrób stuba i dodaj ten szablon ze swoim nickiem jako parametr, np. {{WEdycji|Astromp}} Leafnode (d) 10:01, 15 gru 2006 (CET)

Tłumaczenie

Chciałbym przedyskutować tłumaczenie kilku terminów. Na początek - retrofire i rendezvous. Może wydzielić do tłumaczeń osobną stronę? Leafnode (d) 14:41, 14 gru 2006 (CET)

Zapewne podstrona do ustalania konsensusu tłumaczeń terminów astronautycznych przyda się. Prędzej, czy później. Jestem "za". Co do terminów, które wymieniłeś: retrofire - Słownik lotniczo-kosmonautyczny podaje "działanie rakietowych silników hamujących", można też powiedzieć, chyba, "ciąg wsteczny", albo "hamujący"; rendezvous - ten sam słownik podaje po prostu "spotkanie (w powietrzu, na orbicie)" --Hubert Bartkowiak 15:20, 14 gru 2006 (CET)
Dyskusja przeniesiona do Dyskusja Wikipedii:Wikiprojekt Astronautyka/Słownik Leafnode (d) 10:33, 15 gru 2006 (CET)

Własny szablon "do poszerzenia"?

Chciałem właśnie dodać do artykułu astronautycznego szablon "do poszerzenia", ale uświadomiłem sobie, że później ten artykuł byłby nie do odnalezienia w gąszczu innych z kategorii "do poszerzenia". Co Wy na to, żeby stworzyć własny szablon, dodający artykuł do "naszej" kategorii? --Leafnode (d) 10:30, 16 gru 2006 (CET)

Mógłbyś lepiej objaśnić na czym polegałaby różnica między takim dedykowanym szablonem a istniejącym? Dzięki! --Hubert Bartkowiak 18:17, 16 gru 2006 (CET)
Różnica by polegała na tym, że nasz szablon by dodawał artykuł do naszej, osobnej kategorii, np. "Do poszerzenia - astronautyka", zamiast wrzucać do jednego wora ze wszystkimi innymi. --Leafnode (d) 08:46, 18 gru 2006 (CET)
Wydaje się być praktycznym pomysłem, jednak nie wiem, czy spełni swoją rolę. Jaki artykuł trzeba dopracować każdy z edytujących od razu zobaczy oglądając je, a wątpię, by takie oznaczenie zachęciło kogoś do poszerzenia artykułu "tu i teraz". Czy takie szablony są praktykowane w innych projektach polskiej Wikipedii? Hubert Bartkowiak 08:52, 18 gru 2006 (CET)
Oczywiście nikt "nagle" nie usiądzie i nie zacznie dopracowywać, dlatego uważałem, że przydałaby się taka lista, którą można by było przejrzeć i wybrać coś do dopracowania. Ale w czasie dyskusji z lcamtufem na IRCu okazało się, że istnieje inna możliwość, nie wymagająca tworzenia czegoś nowego. Na serwerze narzędziowym (tools.wikimedia.de), który niestety chwilowo nie działa, jest narzędzie, które umożliwia tworzenie "przecięć" kategorii. Tzn. do artykułów, które powinny zostać rozbudowane, dodajemy szablon {{Dopracować}}, który to dodaje artykuł do kategorii Kategoria:Artykuły wymagające dopracowania, i następnie narzędziem wybieramy artykuł, które należą jednocześnie do kategorii "Do dopracowania" i Kategoria:Astronautyka (i wszystkich podrzędnych). To rozwiązuje problem. --Leafnode (d) 22:08, 18 gru 2006 (CET)

Katastrofa promu Challenger - artykuł na medal

W końcu przetłumaczyłem w/w medalowy artykuł z en.wiki. Prosiłbym Was o pomoc jego poprawieniu. Chodzi o linkowania, błędy merytoryczne, stylistyczne, gramatyczne, czy ortograficzne, i ew. inne. Chciałbym, aby został w przyszłości art. medalowym w polskiej wikipedii. Hubert Bartkowiak 09:31, 15 mar 2007 (CET)

Dużo czasu minęło, ale zgłosiłem artykuł do naszego medalu - wszelkie opinie proszę zgłaszać na stronie propozycji medalowej --LeafnodeD 13:54, 3 kwi 2008 (CEST)

Archwizowanie newsów

Czy będzie miał ktoś coś przeciw jeśli podzielę archiwum newsów naszego portalu wg dat rocznych? Hubert Bartkowiak (dyskusja) 07:56, 13 paź 2008 (CEST)

Katastrofy związane z eksploracją kosmosu

Katastrofy związane z eksploracją kosmosu - jak uczestnicy projektu zapatrują się na takie hasło ? Powinno istnieć czy nie ? PMG (dyskusja) 15:59, 6 sie 2008 (CEST)

Jeśli ma to być tylko lista katastrof (co w ogóle masz na myśli tutaj? każde niepowodzenie, czy tak z ofiarami ludzkimi?), to byłbym przeciw (wolę kategorię). Co w takim artykule byś zawarł? Hubert Bartkowiak (dyskusja) 07:56, 13 paź 2008 (CEST)

Witam

Już któryś raz z kolei temat wraca. Artykuł "bezzałogowa misja kosmiczna" jest na liście "potrzebnych artykułów" i regularnie jest dorabiane przekierowanie z tego artykułu na Sonda kosmiczna - a ja usilnie to przekierowanie kasuję (choćby dlatego, żeby było widać, że artykułu brakuje). Czemu tak uparcie tego bronię? Bo chcę zachować rozgraniczenie podobne jak w en.wiki w tej kwestii, tzn. artykuł Sonda kosmiczna oprzeć na en:Space probe a Bezzałogowa misja kosmiczna na en:Robotic spacecraft. Idea jest taka, że art. "sonda kosmiczna" ma się skupiać na idei pojazdu/sprzętu, a "bezzałogowa misja" na fakcie braku człowieka, tego plusach i minusach. Oczywiście jeśli będzie "bezzałogowa misja" będzie miał być ledwie stubem, to nie ma co go trzymać, ale jeśli będzie zawierał konkretną treść - to niech zostanie wydzielony, ale na pewno niech nie będzie przekierowania.

Jakieś za? Przeciw? --LeafnodeD 14:04, 3 kwi 2008 (CEST)

Hm... Co tu dużo mówić. Jesteś doświadczony wikipedysta więc wiesz, że jeśli sklecisz dobry artykuł pod hasłem "bezzałogowa misja kosmiczna" to pewnie tam zostanie. Jednak zastanawiam się, czy takie hasło ma sens. Jeśli chcesz ująć zalety i wady bezzałogowej eksploracji kosmosu, to radziłbym artykuł właśnie o takiej lub zbliżonej nazwie albo paragraf w haśle "eksploracja przestrzeni kosmicznej".

Angielski artykuł robotic spacecraft to de facto wybiórcza lista sond kosmicznych. Każda sonda/próbnik/lądownik, a ja się stwierdzę, że KAŻDY sztuczny satelita ze Sputnikiem 1 włącznie, podpada pod "robotic spacecraft", bo po prostu to są to urządzenia zdalnie sterowane. Osobiście nie widzę potrzeby tworzenia takiego hasła. Ale mogę dać się przekonać :-) Hubert Bartkowiak (dyskusja) 08:05, 13 paź 2008 (CEST)

Dofinansowanie do zakupu książek!

Stowarzyszenie Wikimedia Polska może dofinansować zakup ksiązek, które są potrzebne do uzupełniania/poszerzania/weryfikowania itd. haseł. Nie ma potrzeby się żyłować, wystarczy złożyć wniosek: chapter:Wikikonkurs/książki. Kasa za zakup ksiązek bedzie po prostu zwracana na podstawie faktury. Pozdrawiam i obfitych zakupów życzę. Przykuta (dyskusja) 18:31, 3 lis 2008 (CET)

Reorganizacja "Przebiegu misji"

Witam! Temat lotów wahadłowców jest mi szczególnie bliski, dlatego też proponuję małą zmianę, w celu podawania dokładniejszych informacji. Pomysł jest taki: podzielić 'Przebieg misji' na 3 poddziały(?): 'Start', 'Na orbicie', 'Lądowanie'. Chodzi mi o to, żeby użytkownicy mieli dostęp do bardziej szczegółowych informacji, oraz tego co dokładnie dzieje się podczas takiego lotu, można powiedzieć sekunda po sekundzie. I teraz moje pytanie: czy coś takiego naprawdę warto byłoby zrobić, czy jest to raczej nikomu niepotrzebne rozdrabnianie się? --Astrooman (dyskusja) 16:00, 1 gru 2008 (CET)

Oczywiście, że warto. Jest niezwykle mało materiałów tego typu w języku polskim. Myślę też, że warto również przebudować i uzupełnić w ten sposób artykuły dot. zwłaszcza starszych misji. Astromp (dyskusja) 00:39, 2 gru 2008 (CET)
A oto jakbym to mniej więcej widział (oczywiście dane są nieprawdziwe): http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:Astrooman/brudnopis --Astrooman (dyskusja) 22:36, 3 gru 2008 (CET)

Funkcjonowanie wikiprojektów

osoby działające w wikiprojekcie zapraszam do wypełnienia ankiety ;) Wikipedysta:Przykuta/wikiprojekty - pytania. Proszę nie wpisujcie odpowiedzi na stronie, tylko jeżeli chcielibyście wziąć w tym udział - skopiujcie pytania i prześlijcie z odpowiedziami na maila: przykuta (at) o2.pl. Wyniki zaprezentowałbym na konferencji w Częstochowie (w czerwcu) oraz w postaci większego raportu na wiki. Nie są to badania reprezentatywne, chciałbym na razie poznać lepiej jak funkcjonują wikiprojekty - może się to, mam nadzieję, przydać do ich usprawniania. Pytania możecie uważać za tendencyjne :) Proszę tylko - prześlijcie, jeśli możecie odpowiedzi do soboty - chciałbym w krótkim czasie je zebrać. Pytań jest trochę za dużo, by wrzucać na stronę meta (jak do tej pory to robiłem). Wyselekcjonuję najczęstsze odpowiedzi - wtedy będzie można na bieżąco uzupełniać na wiki - na razie terra incognita. Przykuta (dyskusja) 17:40, 25 mar 2009 (CET)

Matrix, czyli Wikiprojekty vs problemy

Od paru miesięcy powstają inicjatywy włączania wikiprojektów w specjalne akcje (poczekalnia, czywiesz). Jakiś czas temu poprosiłem także uczestników projektów (sekcja wyżej ;) o udział w ankiecie (tu wielkie dzięki za udział :), co pozwoliło mi na dookreślenie czym zajmują się wikiprojekty w polskiej Wikipedii. Tak powstała strona Wikipedia:Macierz. Dzisiaj z okazji WP:DNA chciałbym prosić was o przejrzenie strony Wikipedia:Propozycje tematów/Astronautyka i zweryfikowanie/uzupełnienie czerwonych linków. Jeżeli chcecie aktywnie uczestniczyć przy zbieraniu i zaniebieszczaniu czerwonych linków, wpiszcie się w odpowiednie miejsce w tabelce Matrixa :). Prosiłbym też o dodanie do obserwowanych strony Wikipedia:Propozycje tematów/Nowe i ewentualne przejrzenie stron w kategorii Kategoria:Najbardziej potrzebne strony oraz przerzucenie zagadnień z tematyki waszego wikiprojektu na podstronę.

Do każdego zadania wikiprojektów jest przypis, do czego faktycznie się dane zadanie odnosi. Pod tabelką są także "dobre praktyki" - tam można innym projektom zasugerować, jak dane zadanie wykonywać, aby to przynosiło efekty. To może się wszystkim nam przydać.

Z góry dzięki. Przykuta (dyskusja) 08:13, 6 cze 2009 (CEST)

WP:Astronautyka dodany do matriksa ;) --Leafnode 08:42, 8 cze 2009 (CEST)

Program lotów wahadłowców -> Space Transportation System

Witam

Ostatnio na Wiki rozluźniły się nieco zasady purystów językowych, i nikt nie pali na stosie za używanie oryginalnych nazw własnych, tak więc zmieniłem nazwę artykułu, który był dla mnie największym przykładem absurdu w tej kwestii, czyli Program lotów wahadłowców na poprawną nazwę Space Transportation System. Piszę o tym tutaj, aby ewentualnie ustalić "wspólną wersję" - np. czy zostawiamy nazwę angielską, czy zmieniamy na "System Transportu Kosmicznego", czy może (pliz nie...) wracamy do błędnego na wszystkich poziomach (z merytorycznym włącznie) "programu lotów wahadłowców".

Sprawa dotyczy też innych artykułów z okolic STS, ale nie tylko - np. SRB, External Tank itp. - fajnie by było wypracować wspólną politykę w tej kwestii. Bo np. External Tank to niby nazwa ogólna, ale jest też nazwą własną, stosowaną w tym systemie. Jest to jeszcze bardziej widoczne w przypadku SRB - niby nazwa jest opisowa, ale jednak dotyczy tych konkretnie busterów.

Zapraszam do dyskusji :) --Leafnode 17:36, 15 cze 2009 (CEST)

Proszę o zabranie głosu: Wikipedia:Poczekalnia#Able-Star Hubert Bartkowiak (dyskusja) 12:28, 9 lip 2009 (CEST)

Łunochody

Witam. W zgłoś błąd pojawiła się taka uwaga. Coś w tym raczej jest ponieważ oba Łunochody mają identyczny co do słowa opis wyposażenia. Moglibyście się zainteresować? Pozdrawiam. Mzopw (dyskusja) 01:30, 10 lip 2009 (CEST)

Odbłyśniki laserowe znajdowały się na pokładzie obydwu Łunochodów. Natomiast wyposażenie Łunochoda 2 było bogatsze od poprzednika. Pozdrawiam. Mirecki (dyskusja) 22:22, 10 lip 2009 (CEST)

Film o Poljakowie

Dzień dobry wszystkim, natrafiłem w internecie na ciekawy film dokumentalny o kosmonaucie Walerijm Poljakowie, może kogoś to zainteresuję, ba! może nawet zainspiruje do napisania artykułu (bo jeszcze nie ma), o tym bądź co bądź rekordziście długości jednorazowego lotu kosmicznego.

Ps. należy wejść tutaj - założyć nowe konto - w kategorii "Docboat" odnaleźć film pt.: "Kosmonauta Poljakow" – ii to z grubsza tyle.

Ponieważ jest to jakiś festiwal filmów dokumentalnych, film ten będzie dostępny tylko do końca września. Pozdrawiam Tik (dyskusja) 02:31, 16 wrz 2009 (CEST)

Problem z systemem lądownika LM

Proszę o pomoc osoby mające dostęp do dokładnych danych o mechanizmach i systemach lub drobiazgową wiedzę. Wikipedysta:Romkur w artykule Moduł księżycowy LM napisał, że system kontroli atmosfery odzyskiwał tlen, źródłem tej informacji zaś jest strona NASA, sekcja Lunar Module Spacecraft and Subsystems, w końcowym akapicie, 6 linijka od dołu An environmental control system recycled oxygen and maintained temperature. Ponieważ nie słyszałem o odzyskiwaniu tlenu, zacząłem sprawę drązyć i znalazłem (w instrukcji, będącej jako źródło artykułu)(Dzisiaj nie usdaje mi się ściągnąć, przedwczoraj jeszcze była pod tym adresem) w sekcji 2.6.1.2 jest dość wyraźnie napisane że tlen jest dostarczany (supplied) ze zbiorników (The OSCPCS stores gasous oxygen). Może, zanim zacznę niepokoić NASA, ktoś pomoże rozwiać wątpliwości? Ciacho5 (dyskusja) 22:53, 13 paź 2009 (CEST)

Listy astronautyczne - loty załogowe

Po prawej stronie portalu Astronautyka znajduje się zaktualizowany wykaz wszystkich list astronautycznych. Jeśli idzie o astronautykę zawodową, to są tam bardzo szczegółowe listy:

są też trochę mniej szczegółowe (niepełne załogi):

No i podstawowe moim zdaniem listy:

Jest też bardzo ogólna:

Ponadto można też znaleźć, prawda, że dość odrębną listę:

Na zdrowy rozsądek powinny zostać tylko podstawowe listy ujmujące wykazy 10-latkami, a pozostałe jeśli już mają zostać, to tylko jako proste wykazy dołączone do artykułów np. na temat Mira czy ISS: z linkowana do stron misji. W tej chwili informacja jest bardzo rozproszona, a zatem i trudno dostępna. Uporządkowanie tego, czyli scalenie, będzie trudne, nie tylko merytorycznie i technicznie, ale i mentalnie. Chciałbym, by Autorzy, którzy włożyli nieraz sporo wysiłku w stworzenie i utrzymanie tych list, wypowiedzieli się na ten temat. Jeśli klimat będzie przyjazny, podejmę się zrobić coś z tym, a przynajmniej zaproponować coś konkretnego... Dyskusja na ten temat pojawiła się na też na forum: astro4u. Pozdrawiam, --Jasiu Szt (dyskusja) 18:00, 19 lis 2009 (CET)

nowy infoboks

Przeglądam ostatnio infoboksy zrobione bez wykorzystania szablonu i staram się je uporządkować. Znalazłem kilka tak stworzonych infoboksów w misjach załogowych (programu Apollo), które niekoniecznie pasowały do {{załogowy lot kosmiczny infobox}} ani {{misja Space Shuttle infobox}}. Zajrzałem na en.wiki a tam dla wszystkich misji kosmicznych (łącznie z lotami SpaceShipOne) używany jest jeden {{en:Template:Infobox Space mission}}. Na jego podstawie utworzyłem {{misja kosmiczna infobox}} który w może również zastąpić dwa dotychczasowe szablony infoboksów załogowych misji kosmicznych. Zanim zacznę używać nowy szabl;on prosiłbym jednak o opinie (zarówno za jak i przeciw) tego nowego infoboksu. ~malarz pl PISZ 14:14, 30 sie 2009 (CEST)

Dodam jeszcze, że nowy szablon jest zgodny z przegłosowanymi standardami infoboksów oraz głównie intersują mnie uwagi dotyczące nazw parametrów, ich pogrupowania oraz opisy umieszczane przy parametrach w lewej kolumnie. ~malarz pl PISZ 14:16, 30 sie 2009 (CEST)
Pomysł na jeden infobox dla wszystkich lotów załogowych jest jak najbardziej godny realizacji, ale angielski jest, moim zdaniem, nieciekawy. Wyszedł z niego straszny kolos. Wiele informacji jest bardzo szczegółowych albo mocno sprofilowanych. Mimo wszystko więcej wziąłbym z dotychczasowych infoboxów. I tak:
  • usunąłbym pole "wahadłowiec" - nazwę promu wpisywałbym w "statek kosmiczny", bo wahadłowiec to statek kosmiczny
  • pola "moduły..." również - zrobione pod amerykańskie Apollo - gdzie indziej już nie będą stosowane
  • pole "Lunar Roving Vehicle" - j.w.
  • "platforma startowa" -> "miejsce startu", tj. kosmodrom i kraj, ew. stanowisko startowe, chociaż ja ich nie umieszczam w opisach satelitów, statków, a w chronologii startów danej rakiety nośnej
  • pod współnym nagłówkiem "przebieg" zgromadziłbym:
    • Data startu
    • z 7 pól na spacery kosmiczne (opcjonalne) + czas łączny (można pokusić się na automatyczne zliczanie)
      • Data lądowania i powrotu
      • Ciało niebieskie
      • Czas pobytu
      • Masa próbek
      • Liczba orbit
      • Dane orbity
      • Czas na orbicie
    • Lądowanie
      • Data lądowania
      • Miejsce lądowania
    • Czas trwania misji
    • Il. okrążeń Ziemi
    • Przebyta odległość
Na pewno nie ujmowałbym w infobox pól: całego bloku "lot suborbitalny" (ciekawostki), wysokość orbity (jest apogeum i perygeum).
Proszę, pamiętajmy, że nie wszystko musi być w infoboxie!
Jeszcze nagłówki i kolejność: nazwa, dane misji, pojazd, załoga, przebieg misji (start/orbita okołoziemska/lądowanie/orbita/powrót), podsumowania, powiązane misje, program
Hubert Bartkowiak (dyskusja) 21:27, 1 wrz 2009 (CEST)
A ja jeszcze zastanawiam się nad częścią dotyczącą powiązanych misji. Dotychczasowe infoboksy wiązały misje w ramach poszczególnych programów - np. Sojuz, Space Suttle, Apollo itp. Jednolity szablon poniekąd wymusza aby odnosił się do chronologii wszystkich załogowych lotów kosmicznych. Gubimy wtedy misje, które kończyły się nieudanymi startami bądź takie, które anulowano. Widzę w zasadzie tylko jedno rozwiązanie tj np. dodanie sekcji "loty powiązane w ramach programu". Astromp (dyskusja) 21:40, 1 wrz 2009 (CEST)
Albo usunąć w ogóle z infoboksu :-) na rzecz szablonu w stopce strony - popularne rozwiązane, jednolite, np. z lotami bezzałogowymi Hubert Bartkowiak (dyskusja) 21:59, 1 wrz 2009 (CEST)
I to chyba najlepsze rozwiązanie. Astromp (dyskusja) 18:12, 3 wrz 2009 (CEST)

Większość proponowanych zmian naniosłem. Nie zrobiłem sekcji "Przebieg" - moim zdaniem kilka oddzielnych (start/orbita/lądowanie) powinno dać lepszy rezultat niż jedna długa sekcja. Nie wiem też jak sumować długość spacerów. Automatyczne zliczanie może być możliwe i łatwe w realizacji właściwie jedynie jeżeli będziemy używali wspólną pojedynczą jednostkę.

Czekam na kolejną porcję uwag lub doprecyzowania ww. (może coś przeoczyłem). Dodałbym też link do commons i do wikinews. ~malarz pl PISZ 00:09, 28 wrz 2009 (CEST)

Przepraszam za zwłokę - czas... Jest już fajnie. Mnie się wyróżnianie Księżyca (z dużej litery!) nie podoba tu, ale ponieważ jeszcze długo nie będzie lądowania na czymkolwiek innym, więc chyba może pozostać :-) Do poprawy widzę:
ja też teraz trochę zwlekałem :-( Można trochę zmodyfikować szablon, tak aby usunąć słowo Księżyc nazw parametrów, a to co się pojawia w opisie było generowane na podstawie jakiegoś dodatkowego parametru. Tylko jak ten obiekt nazwać uniwersalnie (nazwa parametru): "cel" czy jakoś inaczej.
  • numerację EVA, którą nazwałbym dłużej, ale bardziej profesjonalnie niż "spacer", czyli "wyjścia w przestrzeń kosmiczną"
    done
  • Uważam jeszcze za niepotrzebną ilość załogi, skoro i tak wszyscy będą pod spodem wypisani
    done
  • W sekcji Orbita miesza się orbita okołoziemska z okołoksiężycową. Orbity okołoziemskiej dałbym do sekcji Start, a orbitę okołoksiężycowa do sekcji Misja ksieżycowa
    orbitę okołoziemską przeniosłem za start, natomiast orbita Księżycowa była w Misji Księżycowej więc nic nie robiłem.
  • Wszystkie pola powinny być widoczne tylko po wypełnieniu. Sekcje, gdy choć jedno pole sekcji jest wypełnione
    tak było od początku
  • Dobrze było by dodać licznik wyjść EVA. Chyba powszechnie się przyjęło podawać je w pełnych godzinach, minutach sekundach
    jeżeli parametry będą podawane jako GG:MM:SS to można to w miarę łatwo zrobić. Postaram się jutro to zaimplementować.
Pozdrawiam, Hubert Bartkowiak (dyskusja) 10:52, 5 paź 2009 (CEST)
odpowiedziałem w kawałkach powyżej. ~malarz pl PISZ 23:12, 13 paź 2009 (CEST)

Dodałem opcje dotyczącej lądowania gdzie indziej. Dla każdego ciała trzeba będzie dorobić szablon, który ustawi odpowiednie teksty w szablonie infoboksu. Do wyboru szablonu służy parametr inne ciało. Przykład: Szablon:Misja kosmiczna infobox/Księżyc.

Przykłady

Dodałem sumowanie czasów wyjść. Poniżej kilka (dwa) wywołań, które pokazują wyświetlanie (a właściwie niewyświetlanie) elementów szablonu, które nie zostały podane oraz sumowanie czasów. ~malarz pl PISZ 22:50, 14 paź 2009 (CEST)

nazwa
Pojazd
Statek kosmiczny


Puste wywołanie:

Pojazd
Statek kosmiczny


Start
Wyjścia w przestrzeń kosmiczną

1.: 01:01:01
2.: 02:02:02
3.: 00:58:59
razem: 04:02:02

Zliczanie wyjść:

nazwa
Pojazd
Statek kosmiczny


Puste wywołanie:

nazwa
Pojazd
Statek kosmiczny


Misja księżycowa

Wywołanie dla Księżyca:

Skoro nikt nie ma więcej uwag powoli przystępuję do integracji wywołań infoboksów. Na razie dwa stare infoboksy są generowane przez odpowiednie wywołania nowego. ~malarz pl PISZ 12:21, 28 lis 2009 (CET)

Kategoryzacja satelitów

"Nazwać, znaczy opanować", jak ktoś kiedyś powiedział. Przy okazji artykułu satelita rozpoznawczy zgodziliśmy się z Astrompem, że należałoby przedyskutować podział satelitów. Chodzi głównie o systematykę w ogóle, systematykę w artykule sztuczny satelita, i określenia używane przez nas w artykułach.

Na pewno podział musiałby być ze względu na:

  • używaną orbitę:
    • (geo)stacjonarne
    • polarne
    • (helio)synchroniczne
    • równikowe
  • zastosowanie/przeznaczenie:
    • badawcze (naukowe?)
      • astronomiczny
      • biologiczny
      • geodezyjny
        • teledetekcyjny?
      • geofizyczny
        • jonosferyczny
      • oceanograficzny
        • teledetekcyjny?
      • meteorologiczny
        • teledetekcyjny?
    • nawigacyjny
    • technologiczny (techniczny, doświadczalny)
    • telekomunikacyjny (komunikacyjny, łącznościowy, przekaźnikowy)
    • rozpoznawczy/wywiadowczy

To drzewko na podstawie leksykonu. Na dniach postaram się zamieścić informacje z bardziej poważnej literatury, jeśli tylko coś tam będzie.

Zapraszam do dyskusji. Hubert Bartkowiak (dyskusja) 08:32, 11 mar 2009 (CET)

Nie sadze aby nazywanie satelitów rozpoznania satelitami wywiadowczymi, czy tym bardziej - jak to drzewiej było "szpiegowskimi" - powinno być w ogole tematem dyskusji. Konia bowiem z rzędem temu, kto potrafi powiedziec co to jest "satelita wywiadowczy", czy tym bardziej "szpiegowski". O ile jeszcze ten wywiadowczy od biedy da sie jakos wcisnąć w ramy jezyka technicznego, o tyle już "szpiegowskiego" wcale. Typowo bulwarowa nazwa. Tymczasem w nomenklaturze funkcjonują satelity rozpoznania wlasnie, ktorych obszar dzialalnosci jest szerszy niz tylko "wywiadowczość". --Matrek (dyskusja) 10:31, 1 gru 2009 (CET)

W dniach 1-14 lutego zapraszam do przyłączenia się do Bezwzględnej Akcji Troskliwego Uźródławiania Tysięcy Artykułów. H. Batuta (dyskusja) 00:54, 29 sty 2010 (CET)

Hayabusa

Wylądowała wczoraj, a w artykule wciąż projekt, że doleci do asteroidy. Może ktoś uaktualni? Ciacho5 (dyskusja) 19:23, 14 cze 2010 (CEST)

Trafiłem na takie hasło sierotkę. Ma ktoś z was materiały na ten temat? Marek M (dyskusja) 00:24, 25 sie 2010 (CEST)

Wypadki związane z lotami kosmicznymi

Witam. Sądzę, że przydałby się artykuł Wypadki związane z lotami kosmicznymi (lub nawet kategoria artykułów, jeżeli poszczególne wydarzenia miałyby być tak szczegółowo opisane). Mnie – laikowi w tej dziedzinie kojarzą się tylko hasłowo: misja Apollo 13, Katastrofa promu Challenger, Katastrofa promu Columbia oraz jakieś wypadki na Ziemi (w jakimś programie w TV kiedyś mówili o przypadkach pożarów w kabinach wypełnionych tlenem, gdzie również śmierć ponieśli astronauci przygotowujący się do misji). Michał Stoiński (dyskusja) 20:13, 12 kwi 2011 (CEST)

Witam. Czy nie należałoby zmienić nazwy kategorii Programy kosmiczne NASA na Programy NASA? Część programów nie jest "kosmiczna" tylko "naziemna", więc bardziej ogólna nazwa pozwoliłaby odciążyć kategorię nadrzędną. Przy okazji byłaby zgodność z interwiki. Chrumps 21:03, 5 lis 2011 (CET)

Zaproszenie do PopArtu

Zapraszamy członków wikiprojektu Astronautyka/Archiwum/1 do przyłączenia się
do zespołu wikipedystów działających w Warsztacie PopArt.

Skupiamy się na ulepszeniu haseł tak, aby były zgodne z zasadami i zaleceniami Wikipedii. Do tej pory poprawiliśmy w warsztacie 234 artykułów. Jeżeli zdecydujecie się dołączyć, dopiszcie proszę projekt na stronach Wikiprojekt:Warsztat PopArt/wikiprojekty oraz Wikipedia:Macierz.

Prośba techniczna

Dzień dobry/dobry wieczór. Mam jedną małą prośbę techniczną dotyczącą strony Waszego wikiprojektu. To nietrudne. Proszę, przeczytajcie do końca :)

Nie wiem czy wiecie, stworzyłem gadżet mający na celu znaczne ułatwienie zgłaszania artykułów do rubryki „Czy wiesz…” na stronie głównej, w jego gestii leży również informowanie odpowiednich wikiprojektów o zgłoszeniu. Każdy z 164 wikiprojektów ma wybrane inne miejsce do wstawiania szablonu {{Czy wiesz - wikiprojekt}}:

  1. wybrana sekcja na stronie projektu
  2. nowa sekcja na stronie dyskusji
  3. wybrana sekcja na stronie dyskusji
  4. i inne.

Czy możecie (w tej dyskusji gadżetu) napisać gdzie Wam zgłaszać CzyWiesze? Sam musiałbym analizować każdy projekt i jego stronę dyskusji (>300 stron), więc rozsyłam tę wiadomość automatycznie i liczę na Waszą (max. dwuminutową) współpracę :) Pozdrawiam, Kaligula (dyskusja) 20:38, 20 lis 2012 (CET)

Proszę o weryfikację mojego artykułu dotyczącego LDEF.Adam Rędzikowski (Дыс.) 23:40, 19 sty 2013 (CET)

Tydzień Kosmosu

Zaproszenie do akcji
Tydzień Kosmosu

Drogi Wikipedysto! W imieniu uczestników Tygodnia Kosmosu mam zaszczyt zaprosić Cię do uczestnictwa w tej akcji. Jeśli jesteś chętny, dopisz się proszę do listy uczestników.

Zachęcam Cię również do zapisania się na listę subskrybentów, która służy do automatycznego powiadamiania o nowych Tygodniach tematycznych. Pozdrawiam!

Witajcie, chciałabym Was serdecznie zaprosić do uczestnictwa w Tygodniu Kosmosu. Mam nadzieję, że stworzycie mnóstwo nowuch artykułów - tych mniejszych i większych dotyczących kosmosu i astronomii w ogóle. Zapraszam, Marycha80 (dyskusja) 19:07, 12 lip 2014 (CEST)

Infoboksy

Cześć, pracuję właśnie nad kolorystyką infoboksów (bo jest niejednorodna i często zbyt wybujała). I chciałabym Was zapytać, co sądzicie na temat zmian w infoboksach astronautycznych. Obecnie sprawa ma się następująco:

Infobox Kolor Kod
Szablon:Astronauta infobox     #39f
Szablon:Człon rakiety infobox     #C2D9F0
Szablon:Fikcyjny statek kosmiczny infobox     #C2D9F0
Szablon:Kompleks startowy rakiet nośnych infobox     #C2D9F0
Szablon:Komponent stacji kosmicznej infobox     #C2D9F0
Szablon:Kosmodrom infobox     #C2D9F0
Szablon:Misja kosmiczna infobox     #FFDEAD
Szablon:Misja kosmiczna infobox/Księżyc - -
Szablon:Misja kosmiczna infobox/Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - -
Szablon:Rakieta nośna infobox     #C2D9F0
Szablon:Silnik rakietowy infobox     #C2D9F0
Szablon:Sonda kosmiczna infobox     #C2D9F0
Szablon:Sztuczny satelita infobox     #C2D9F0
Szablon:Wahadłowiec infobox     #C2D9F0
Szablon:Załoga ISS infobox     #FFDEAD
Szablon:Załogowy pojazd kosmiczny infobox     #C2D9F0

Chciałabym zaproponować wprowadzenie do wyżej wymienionych infoboksów koloru     #1a5dad, który występuje w logo NASA. Co Wy na to? Marycha80 (quaere) 17:54, 12 gru 2014 (CET)

Walerij Polakow - DA

Moi drodzy, rekordzista świata i układu w długości lotu, Walerij Polakow, walczy o status DA. Może warto go wesprzeć. Ponoć obecnie sprawia wrażenie "kruchego", jak powiedziała autorka dokumentu o kosmonaucie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Propozycje_do_Dobrych_Artyku%C5%82%C3%B3w/Walerij_Polakow

godaidajesz 12:43, 12 lut 2015 (CET)

Martwy link

Automat już kilka razy próbował otworzyć linkowaną stronę, niestety bez rezultatu. Sprawdź czy strona rzeczywiście nie działa i ewentualnie popraw link na właściwy. Jeżeli nie można odnaleźć linkowanej strony, rozważ usunięcie odwołania.

--mastibot <dyskusja> 11:45, 7 sie 2015 (CEST)

Przekierowania w szablonach nawigacyjnych

Ostatnio poprawiałem przekierowania w szablonach nawigacyjnych. Wrzucam tutaj dwa, w których nie byłem do końca przekonany jak mają wyglądać linki po poprawie. {{Załogowa eksploracja Księżyca}} (popr. przek.) i {{Intelsat}} (popr. przek.) Czy nazwy mają zostać "stare", czy zamienić je na te, pod którymi znajduje się artykuł (a nie przekierowanie). Sławek Borewicz, → odbiór 16:56, 7 gru 2015 (CET)

Apollo

Wątek założony przed: 7:58, 16 lip 2016 (CET)

" (w jakimś programie w TV kiedyś mówili o przypadkach pożarów w kabinach wypełnionych tlenem, gdzie również śmierć ponieśli astronauci przygotowujący się do misji)" To była misja Apollo 1 a tak apropo programu apollo trzeba by rozwinąć artykuły na temat poszczególnych misji jak i samego programu. Na dzień dzisiejszy informacje np o Apollo 11 są bardzo skromne w porównaniu z ogromnym artykułem w wersji angielskiej.

PW-Sat i Google Lunar X Prize

Wątek założony przed: 7:58, 16 lip 2016 (CET)

Pozwoliłem sobie zaproponować tabelkę opisującą starty w danym roku. Moim zdaniem taka prosta i przejrzysta forma jest kompromisem między zbyt rozbudowaną i nieczytelną tabelką na en wiki a skromną fr wiki. Pewnym wzorem była dla mnie prywatna strona "gunters space page" "orbital launches of...."

Pierwsza kolumna zawiera datę ponieważ chronologia jest tu podstawą zgrupowania danych startów. Bardzo bym nie chciał żeby ta tabelka zmieniła sie w spis np startów rakiet sondażowych lub wojskowych icbm do tego celu gdyby znalazł się chętny można utworzyć osobne listy. Podobnie nie chciał bym umieszczać tam nieudanych startów które nie osiągnęły orbity, a tym bardziej "space debries".

Takiej tabelki bardzo brakowało na polskiej wikipedii, początkujący miłośnik atronautyki do tej pory nie miał szans znaleść w łatwy sposób informacji o postępach rozwoju astronautyki w danym roku. --Prometheus1 (dyskusja) 11:49, 24 maj 2016 (CEST)

Wasz projekt w Nowinach Wikiradia

Cześć. Zgłaszam się z propozycją zamieszczania informacji o projekcie w audycji Nowiny Wikiradia. Średnio audycji słucha ponad 100 osób. Nowiny 20 tygodnia 2016 roku pobrane były ponad 200 razy. Jeśli macie ochotę na umieszczenie krótkiej informacji o tym co słychać w projekcie, konkursach, efektach to zapraszam. Wystarczy wysłać do mnie plik audio w dowolnym formacie. Audycje publikujemy w poniedziałki. Pozdrowienia Borys Kozielski (dyskusja) 12:44, 10 cze 2016 (CEST)

Nowy infobox dla załóg ISS

Witam, pragnę zwrócić się z prośbą opracowania nowego lub dopracowania istniejącego infoboxu dla stałych załóg ISS. Według mnie obecny infobox jest niedopasowany do aktualnego systemu funkcjonowania załóg na ISS. Chodzi o to, że w obecnym infoboxie występują takie pozycje jak data startu czy lądowania oraz miejsce startu/lądowania. Jednak wydaje mi się, że obecnie lepiej byłoby gdyby te pozycje zostały zamienione na "początek misji" i "koniec misji", jako że część załogi startuje na ISS wcześniej, a część później, natomiast ekspedycja trwa bez względu na to kiedy kto startuje. Dodatkowo w infoboxie jest już odniesienie do statków kosmicznych, którymi załoga dotarła na ISS, więc takie informacje są dostępne na stronach tych misji. Ponadto, w opisie ekspedycji umieszczane są również daty startu i lądowania załogi. Wydaje mi się zatem, że w infoboxie załogi ISS nie potrzeba dublować tych danych, bo wprowadzają zbyt duże zamieszanie w szablonie, natomiast warto zawrzeć informacje kiedy dana ekspedycja się rozpoczęła i zakończyła oraz ile trwała. Próbowałem już coś zrobić na własną rękę, ale za bardzo mi to nie wyszło. Szablon:Załoga ISS infobox/temp Czy ktoś mógłby na to zerknąć i powiedzieć co z tym zrobić lub jakoś to wszystko usprawnić? Tomlord~plwiki (dyskusja) 16:34, 15 lip 2016 (CEST)

Osobiście bym po prostu rozbudował {{misja kosmiczna infobox}} tak aby pasował do lotów ISS. Zarówno istniejący {{załoga ISS infobox}} jak i proponowana zmiana nie spełniają warunków opisanych w Wikipedia:Standardy infoboksu (angielskie nazwy parametrów). Jeżeli tutaj nikt się nie odezwie to przenieśmy dyskusję do Dyskusja wikiprojektu:Infoboksy. ~malarz pl PISZ 07:54, 16 lip 2016 (CEST)

@NH2501, @Mirecki, @Tomlord~plwiki, @Jasiu Szt, @Radek68, @Adam Rędzikowski, @Pikador, czy można was poprosić o kliknięcie w link w nagłówku :) Strona trochę dziwnie wygląda, bo ktoś dodał parę pozycji (wcześniej jako "zasoby off-line"), ale już bez wpisywania, kto je posiada. Z pewnością część z was ma jakieś książki/czasopisma dotyczące astronautyki (macie, prawda?). Może warto dodać - może choć w ramach wikiprojektu się komuś przydadzą. O rozbudowanie bazy danych to już nawet nie wspominam. Z góry dziękuję :-) Jeżeli macie książki z innych dziedzin, z których już nie korzystacie, a moglibyście komuś z wikipedystów przekazać - wrzućcie na inne półeczki biblioteki z dopiskiem w tabelce "Oddam". Papapa Hedger z Castleton (dyskusja) 16:35, 17 paź 2016 (CEST)

Zareklamuję wystawę

Wystawa we Warszawie się odbywa o wielkim tytule, ale można zobaczyć jakieś autentyczne kawałki Mira (?) "autentyczne kokpity i elementy maszyn kosmicznych, oryginalne skafandry kosmonautów w tym umundurowanie Gagarina, asteroidy i kamienie księżycowe”. Co prawda głównie chyba dzieci zapraszają, ale parę dobrych fotek pewnie można zrobić. Ciacho5 (dyskusja) 21:56, 8 sty 2017 (CET)

  • Słabo. Ciemno, kombinezony w gablotach, autentyczność kokpitów jakoś wydaje mi się wątpliwa, ale tam można byłoby zrobić zdjęcia poszczególnych paneli (gdyby ktoś się orientował, gdzie są które).

Rozpocząłem dyskusję w projekcie infoboksowym. ~malarz pl PISZ 16:45, 21 paź 2019 (CEST)

Planowane zgłoszenia do poczekalni

W najbliższym roku rozważać będę zgłoszenie do poczekalni haseł ze względu na brak źródeł i niewiele treści. Poniżej znajduje się lista takich haseł:

PanklastytWarstwa ablacyjnaRakietowy silnik hybrydowy9K120 Swir

Ponieważ zaleca się, aby najpierw zgłosić problem do odpowiedniego wikiprojektu, niniejszym to czynię. . Sławek Borewicz, → odbiór 10:09, 26 gru 2019 (CET)

Szablon {{Order/LKZSRR}} został bez baretki. Trzeba albo ją uzupełnić albo usunąć wywołania szablonu. ~malarz pl PISZ 22:44, 31 gru 2019 (CET)

Napisałem od nowa (wcześniej, jako Silnik nuklearny, było kilka linijek bez źródeł). Proszę o spojrzenie i wniesienie ewentualnych poprawek, bo ja fachowcem ani pasjonatem nie jestem, więc mogłem sporo niedoskonałości zostawić. Ciacho5 (dyskusja) 13:05, 24 wrz 2020 (CEST)

Prośba o weryfikację hasła

Próbowałem zgłaszać się wstępnie, ale chyba nie wbiłem się w odpowiedni czas. Spróbuję tylko z jednym hasłem. Anonimowy 2, Pikador, Mirecki, Jasiu Szt, chyba pozostaliście jedynymi aktywnymi z listy uczestników. Możecie zajrzeć do krótkiego hasła warstwa ablacyjna? Może uda się je zweryfikować odpowiednimi źródłami. Nie musiałbym wtedy zgłaszać go do poczekalni. Sławek Borewicz (dyskusja) 20:18, 18 maj 2021 (CEST)