Przejdź do zawartości

Wikipedia:Standardy infoboksu

Skrót: WP:SI
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Standardy infoboksumetastrona Wikipedii dotycząca infoboksów. Standardy te mają na celu ujednolicenie wyglądu i kodu infoboksów. Aktualnie obowiązujący standard został przyjęty po długiej dyskusji[1] w głosowaniu[2] pomiędzy 21 grudnia 2008 a 4 stycznia 2009. Z przegłosowanej listy 13 zaleceń, jedno zostało usunięte w 2020[3].

Standardy

[edytuj | edytuj kod]
 1. Nazwy parametrów z polskimi znakami i spacjami, małymi literami (z wyjątkiem nazw własnych), w formacie data śmierci (formy błędne: dataśmierci, data_śmierci, data smierci, Data śmierci).
 2. Nazwy często używanych parametrów:
  • data urodzenia, data śmierci
  • łącza do projektów siostrzanych: wikisłownik, wikicytaty, wikinews, wikiźródła, wikibooks, wikiwersytet, wikispecies, commons.
 3. Wstawianie grafiki: cztery parametry: grafika (np. Przykład.jpg), rozmiar (np. 200px, z domyślnym ustawieniem), opis (opis grafiki), czwarty - link do grafiki (w formie [[:en:Image:Example.jpg|grafika]] lub [http://domena.pl/przykład.jpg grafika]), gdy nie można wstawić grafiki w zwykły sposób.
 4. Wielkość czcionki: 90% - czcionka globalna i podnagłówki, 120% - dla nagłówka nadrzędnego.
 5. Wstawienie łączy zewnętrznych z http://, bez mozliwości ustawiania opisu: kod typu [{{{www}}} Strona internetowa gminy] [{{{bip}}} BIP gminy].
 6. Szerokość infoboksu: 250px lub 300px, gdy przy 250 się nie mieści.
 7. Nazwy typu {{obiekt "właściciel" infobox}}, np. {{postać fikcyjna infobox}}.
 8. Jeśli nie ma to dodatkowej funkcji (np. dodanie do kategorii z odpowiednim rokiem), nie tworzymy linków automatycznie w infoboksach.
 9. W kodzie używamy szablonów infoboksów.
 10. Kolory komórek takie jak obecnie, kolory nagłówków dowolne (z umiarem).
 11. Nie definiujemy interlinii, zostawiamy wartość domyślną (line-height:150%).
 12. Linki do projektów siostrzanych są realizowane jako pojedyncze i bezpośrednie tj. z wykorzystaniem {{infobox projekt}}.
 13. W wywołaniach szablonów kolejne parametry podajemy w kolejnych wierszach, wiersz zaczynamy od spacji, później kolejno: znak |, nazwa parametru, najmniejsza liczba spacji (minimum jedna) tak aby wszystkie znaki = były wyrównane, znak =, spacja i po tej spacji wartość parametru[4][5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]