Baidu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Baidu
ilustracja
Typ strony wyszukiwarka internetowa
Komercyjna tak
Data powstania 1 stycznia 2000
Autor Robin Li
Miejsce w Alexa 6
Strona internetowa
Baidu
百度
Nazwa chińska
Pismo uproszczone 百度
Pismo tradycyjne 百度
Hanyu pinyin Bǎidù
Wade-Giles Pai-tu

Baidu – najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa w Chinach, której udział w miejscowym rynku wynosi 64%. Baidu była popularniejsza niż chińskojęzyczna wersja Google (30,9%)[1]. Po wycofaniu się, z powodu cenzury, Google z chińskiego rynku popularność Baidu gwałtownie wzrosła. To także jedna z najczęściej odwiedzanych stron w internecie – w maju 2006 roku została sklasyfikowana przez firmę Alexa Internet jako 4. na świecie, po Yahoo, MSN i Google (w listopadzie 2008 Baidu była na miejscu 11).

Baidu powstała w 2000 roku, a od 5 sierpnia 2005 jest notowana[2] na nowojorskiej giełdzie. Obecnie jest dostępna w języku chińskim i japońskim[3]. Jej wejście na ten drugi rynek w marcu 2007 roku podsyciło spekulacje, że zamierza rzucić wyzwanie globalnemu liderowi: Google. Atutem Baidu ma być duża i rosnąca grupa chińskich internautów, która pod koniec 2006 roku wyniosła 137 milionów.

Rankiem 12 stycznia 2010 r. strona została zaatakowana przez hakerów z irańskiej armii cybernetycznej. Atakujący zmienili rekordy DNS i przekierowali ruch na inną stronę [4]

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwę wyszukiwarki można dosłownie przetłumaczyć jako „sto razy” lub „sto stopni”. Według założycieli pochodzi ona od wiersza ci pióra Xin Qiji, napisanego w XII wieku, w epoce Song (fragment):

Po stokroć szukałem go w tłumie
Odwróciwszy nagle głowę
Ujrzałem
Pośród migotania czerwonych latarni

众里寻他千百度
蓦然回首
那人却在
灯火阑珊处.

Usługi[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak Google, Baidu nie ogranicza się do prowadzenia wyszukiwarki tekstowej. Na portalu www.baidu.com dostępne są, między innymi, także:

Japońska wersja Baidu:

  • Baidu.jp – oprócz wyszukiwarki tekstowej dostępna jest także wyszukiwarka plików graficznych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Google's loss is really Baidu's gain (ang.). www.chinadaily.com.cn, 30 kwietnia 2010. [dostęp 2010-05-03].
  2. informacja z witryny Baidu, 5 sierpnia 2005 r.. [dostęp 14 stycznia 2007]. [zarchiwizowane z tego adresu (30 października 2006)].
  3. informacja w serwisie Webinside.pl
  4. Baidu.com лежит (Update: Baidu хакнули иранские хакеры), Магазета, 12 stycznia 2010 [dostęp 2020-02-06] (ros.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]