Mondelēz International

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mondelēz International, Inc.
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Illinois
Siedziba Deerfield
Data założenia 1903 (jako Kraft Foods, Inc.)
Forma prawna spółka publiczna
Prezes Irene Rosenfeld
Giełda NASDAQ: MDLZ
ISIN US6092071058
brak współrzędnych
Strona internetowa
Mondelēz Polska Production (Cieszyn) (dawniej: Kraft Foods Polska)

Mondelēz International, Inc. (dawniej Kraft Foods, Inc.) – globalny koncern spożywczy zajmujący się wytwarzaniem produktów żywnościowych i napojów.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo powstało w 1903, jego założycielem był James Kraft, od nazwiska którego wzięła się pierwotna nazwa przedsiębiorstwa.

Od stycznia 2010 do koncernu Kraft należała także spółka Cadbury, a wraz z nią polska marka słodyczy E. Wedel. Kraft w czerwcu 2010 sprzedał E. Wedel koreańsko-japońskiej spółce Lotte, produkującej m.in. artykuły spożywcze. Sprzedaż była jednym z warunków, które postawiła Komisja Europejska, by zgodzić się na wielką fuzję na rynku spożywczym, w wyniku której amerykański Kraft Foods i brytyjskie Cadbury połączyły się w jeden podmiot[1].

W październiku 2012 nastąpił podział koncernu na dwa osobne przedsiębiorstwa: pod firmą Kraft Foods Group (artykuły spożywcze, rynek północnoamerykański) oraz Kraft Foods, które równocześnie zmieniło nazwę na Mondelēz International[2][3].

Działalność w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Mondelēz International posiada w Polsce siedem zakładów produkcyjnych: w Cieszynie, Płońsku i Jarosławiu (produkcja ciastek), Jankowicach i Bielanach Wrocławskich (produkcja czekolady) oraz dwa zakłady w Skarbimierzu (produkcja czekolady i gumy do żucia)[4]. W 2017 zatrudniał w Polsce ok. 4,6 tys. osób[5].

W 2017 koncern otworzył w Bielanach Wrocławskich jedno ze swoich dziewięciu globalnych centrów badawczo-rozwojowych – Centrum Badań, Rozwoju i Jakości Mondelēz International[5]. Docelowo ma w nim pracować 250 osób[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]