Mondelēz International

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo Mondelēz International.
Mondelēz Polska Production (Cieszyn) (dawniej: Kraft Foods Polska)

Mondelēz International, Inc. (dawniej Kraft Foods, Inc.) – światowy koncern produkujący produkty żywnościowe i napoje. Główną siedzibą jest Northfield, w stanie Illinois w Stanach Zjednoczonych. Przedsiębiorstwo powstało w roku 1903, jej założycielem był James Kraft skąd też wzięła się firma przedsiębiorstwa. Wśród polskich fabryk przedsiębiorstwa znaczące to: Olza (z siedzibą w Cieszynie) - producent wafli "Prince Polo" i LU Polska - producent ciastek (np. Delicje, Biszkopty, LU Petitki).

Od stycznia 2010 r. do koncernu Kraft należała także spółka Cadbury, a wraz z nią polska marka słodyczy E. Wedel. Kraft w czerwcu 2010 roku sprzedał E. Wedel koreańsko-japońskiej sieci Lotte, produkującej m.in. produkty spożywcze. Sprzedaż była jednym z warunków, które postawiła Komisja Europejska, by zgodzić się na wielką fuzję na rynku spożywczym, w wyniku której amerykański Kraft Foods i brytyjskie Cadbury połączyły się w jeden wielki koncern[1].

W październiku 2012 roku nastąpił podział koncernu na dwa osobne przedsiębiorstwa: pierwsze pod firmą Kraft Foods Group (artykuły spożywcze, rynek północnoamerykański) i drugie: Kraft Foods, która równocześnie zmieniło firmę na Mondelēz International[2][3].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy