Mondelēz International

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mondelēz International
Mondelēz International
Mondelēz International
Mondelēz Polska Production (Cieszyn) (dawniej: Kraft Foods Polska)
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 1903 (jako Kraft Foods)
Lokalizacja  Stany Zjednoczone
Siedziba Deerfield
Prezes Irene Rosenfeld
Branża przemysł spożywczy
Produkty słodycze
Giełda NASDAQ
ISIN

US6092071058

Symbol akcji MDLZ
brak współrzędnych
Strona internetowa

Mondelēz International, Inc. (dawniej Kraft Foods, Inc.) – globalny koncern spożywczy zajmujący się wytwarzaniem produktów żywnościowych i napojów. Główną siedzibą jest Northfield w stanie Illinois w Stanach Zjednoczonych.

Spółka posiada w Polsce siedem zakładów produkcyjnych.

Opis[edytuj]

Przedsiębiorstwo powstało w roku 1903, jej założycielem był James Kraft, skąd też wzięła się firma przedsiębiorstwa.

Od stycznia 2010 r. do koncernu Kraft należała także spółka Cadbury, a wraz z nią polska marka słodyczy E. Wedel. Kraft w czerwcu 2010 roku sprzedał E. Wedel koreańsko-japońskiej sieci Lotte, produkującej m.in. artykuły spożywcze. Sprzedaż była jednym z warunków, które postawiła Komisja Europejska, by zgodzić się na wielką fuzję na rynku spożywczym, w wyniku której amerykański Kraft Foods i brytyjskie Cadbury połączyły się w jeden wielki koncern[1].

W październiku 2012 roku nastąpił podział koncernu na dwa osobne przedsiębiorstwa, pierwsze: pod firmą Kraft Foods Group (artykuły spożywcze, rynek północnoamerykański) i drugie: Kraft Foods, które równocześnie zmieniło nazwę na Mondelēz International[2][3].

Działalność w Polsce[edytuj]

Mondelēz posiada w Polsce siedem zakładów produkcyjnych: w Cieszynie, Płońsku i Jarosławiu (produkcja ciastek), Jankowicach i Bielanach Wrocławskich (produkcja czekolady) oraz dwa zakłady w Skarbimierzu (produkcja czekolady i gumy do żucia)[4].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]