Earl Boen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Earl Boen
Data i miejsce urodzenia 7 listopada 1945
Nowy Jork
Zawód aktor

Earl Boen (ur. 7 listopada 1945 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i głosowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Prawdopodobnie jest najbardziej znany z roli psychologa doktora Petera Silbermana w serii filmów Terminator. W Terminatorze zagrał psychologa policyjnego, który był przekonany, że Kyle Reese (Michael Biehn) to obłąkaniec. W Terminatorze 2 zagrał właściciela szpitala psychiatrycznego, w którym trzymana była Sarah Connor (Linda Hamilton), a w Terminator 3 pojawił się w jednej scenie, w której starał się uspokoić i pocieszyć Kate Brewster (Claire Danes) zanim wpadł w panikę na widok Terminatora (Arnold Schwarzenegger).

Boen znany jest także widzom telewizji jako pastor rodziny Harperów, wielebny Lloyd Meechum, z sitcomu Mama’s Family, nadawanego w latach 80. Jego postać pojawiła się w wielu odcinkach. Grał również duchownego w serialach: Złotka (The Golden Girls), The Golden Palace, Cudowne lata (The Wonder Years) oraz Three’s Company. Inne filmy w których grał to m.in. Człowiek z dwoma mózgami (The Man with Two Brains, 1983), Obcy przybysze (Alien Nation, 1988), Naga broń 33 ⅓: Ostateczna zniewaga (Naked Gun 33 ⅓: The Final Insult, 1994) oraz Gruby i chudszy 2: Rodzina Klumpów (Nutty Professor II: The Klumps, 2000). Boen grał w filmach i serialach głównie role lekarzy.

W 2003 roku, po występie w filmie Terminator 3, Boen zrezygnował z aktorstwa, jednak kontynuuje pracę jako aktor głosowy w radiu, kreskówkach oraz grach komputerowych.

Ma 180 cm wzrostu.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]