Ed Kemper

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ed Kemper
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 18 grudnia 1948
Burbank

Edmund "Ed" Emil Kemper III (ur. 18 grudnia 1948 roku w Burbank) – amerykański seryjny morderca. Zamordował w okolicach Santa Cruz 10 osób, w tym własną matkę i dziadków.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ed urodził się w grudniu 1948 roku w Burbank, w Kalifornii jako syn Clarnell i Edmunda Kemperów. W dzieciństwie był świadkiem burzliwego małżeństwa rodziców, które zakończyło się, gdy miał 9 lat. Chłopak bardzo przeżył rozpad rodziny i nigdy tak naprawdę nie pogodził się z zaistniałą sytuacją. Po rozwodzie rodziców zamieszkał z matką i siostrami.

Ed był dzieckiem, które być może z powodu swojego wysokiego wzrostu stroniło od rówieśników. Nie umiał nawiązywać przyjaźni, nie lubił szkoły. Matka natomiast była zawsze surowa wobec syna. Zwykła zamykać go na długie godziny w ciemnej piwnicy, nawet gdy już był dorosły, nie przestała mówić mu co ma robić, poniżać go. Ed nienawidził jej za to.

Gdy miał 13 lat, matka wysłała go na rancho do swoich teściów. Pobyt u dziadków skończył się tragicznie. Chłopak swoją nienawiść do matki przelał na babcię. Często wyobrażał sobie, że ją morduje. Rozładowywał napięcie chodząc z dziadkiem na polowania i zabijając zwierzęta. 27 sierpnia 1964 roku Ed zastrzelił najpierw swoją babcię, a potem dziadka. Jak tłumaczył, jego zabił z litości, gdyż wiedział, że nie przeżyłby śmierci żony. Ed zadzwonił do matki i o wszystkim jej opowiedział. Ta kazała mu zgłosić się do szeryfa, co ten natychmiast uczynił. Sąd dla nieletnich na podstawie diagnozy biegłego psychiatry orzekł, że chłopiec jest paranoiczny i psychotyczny i nakazał umieszczenie go w Szpitalu Stanowym w Atascadero. Ed miał wtedy niespełna 16 lat.

W szpitalu Ed zaczął pochłaniać kryminalną wiedzę od przebywających tam gwałcicieli i morderców. Poznawał ich historie, wyciągając wnioski, jakie błędy popełnili w swoich zbrodniach i dlaczego zostali aresztowani. Gdy w 1969 roku opuścił szpital starał się o pracę policjanta. Było to jednak niemożliwe ze względu na jego wzrost (206 cm) i otyłość (140 kg).

Zbrodnie[edytuj | edytuj kod]

Po tym jak Ed nie dostał pracy w policji postanowił popełniać zbrodnie doskonałe. Kupił samochód, który łudząco był podobny do radiowozu. Zamontował w nim nieotwierający się od środka zamek od strony pasażera, do bagażnika włożył noże i sznury. Zaczął zabierać autostopowiczki by zbadać co wzbudza ich zaufanie. Od maja 1972 do kwietnia 1973 zamordował osiem kobiet. Po zabójstwach ciała ofiar gwałcił, a następnie starannie ćwiartował, by nie udało się ich zidentyfikować i wywoził w odludne tereny. Ostatnimi ofiarami Eda była jego matka i jej koleżanka. Po tych zabójstwach zadzwonił na policję i opowiedział o ostatniej zbrodni, a następnie o pozostałych. Ujawnił też miejsca, gdzie pozostawił fragmenty zwłok.

W czasie procesu Ed Kemper starał się symulować chorobę psychiczną. Jednak ława przysięgłych była nieugięta i uznała mężczyznę winnym zabójstwa pierwszego stopnia we wszystkich ośmiu przypadkach i skazała go na dożywocie.

Ofiary Eda Kempera[edytuj | edytuj kod]

Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Santa Cruz
Santa Cruz
Geographylogo.svg
Lokalizacja Santa Cruz na mapie Stanów Zjednoczonych
Lp. Ofiara Wiek Data
1. Maude Kemper 66 27 sierpnia 1964
2. Ed Emil Kemper II 72 27 sierpnia 1964
3. Anita Luchessa 18 5 maja 1972
4. Mary Anne Pesce 18 5 maja 1972
5. Aiko Koo 15 14 września 1972
6. Cindy Schall 19 8 stycznia 1973
7. Alice Lui 23 5 lutego 1973
8. Rosalind Thorpe 24 5 lutego 1973
9. Sally Hallett 59 21 kwietnia 1973
10. Clarnell Strandberg 52 21 kwietnia 1973