Przejdź do zawartości

Edie Falco

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Edie Falco
Ilustracja
Edie Falco w 2009 roku
Data i miejsce urodzenia

5 lipca 1963
Nowy Jork

Edith Falco (ur. 5 lipca 1963 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna, trzykrotna laureatka nagrody Emmy. Zasłynęła dzięki roli Carmeli Soprano, żony Tony’ego Soprano w serialu Rodzina Soprano.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Falco urodziła się na Brooklinie w Nowym Jorku. Jej ojciec, Frank Falco, był artystą, który pracował jako rzeźbiarz, a matka, Judith Anderson, była aktorką szwedzkiego pochodzenia[1]. Ma trójkę rodzeństwa – Josepha, Paula i Ruth. Dorastała w Northport na Long Island, kończąc szkołę Northport High School w 1981 roku po tym jak zagrała rolę Elizy Doolittle w produkcji My Fair Lady. Studiowała na Uniwersytecie w Nowym Jorku z aktorami, Stanleyem Tucci i Vingiem Rhames z którym nadal się przyjaźni.

Jej pierwszą większą rolą było wystąpienie w 1994 roku w filmie Woody’ego Allena Strzały na Broadwayu. Powodem dla którego dostała tę rolę była znajomość z czasów studenckich z Erikiem Mendelsohnem, który był w tym czasie asystentem w ekipie Allena.

Falco jest jedną z trzech aktorek, które otrzymały w jednym roku Złoty Glob, nagrodę Emmy oraz SAG Award. Nagrody przyznano jej za rolę w serialu telewizyjnym Rodzina Soprano, w którym zagrała rolę Carmeli Soprano żony Tony’ego. Zagrała także w Prawo i porządek i Homicide: Life on the Street. W czasie swojej dotychczasowej kariery otrzymała 3 nagrody Emmy, dwa Złote Globy i trzy nagrody SAG.

Zagrała także w filmach Trust, Cop Land, Zagubione serca, Miasto słońca, za który otrzymała nagrodę Krytyków filmowych z Los Angeles za najlepszą rolę drugoplanową. Zagrała także w filmie Kolor zbrodni

Na Broadwayu wystąpiła m.in. w sztukach Side Man oraz Frankie and Johnny in the Claire de Lune.

Filmografia

[edytuj | edytuj kod]

Nagrody

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Mob happy. telegraph.co.uk, 2002-07-13. [dostęp 2021-08-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-02-25)].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]