Frances Conroy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Frances Conroy
Ilustracja
Frances Conroy, marzec 2012.
Data i miejsce urodzenia 13 listopada 1953
Monroe, Georgia
Zawód aktorka
Lata aktywności od 1978
Strona internetowa

Frances Conroy (ur. 13 listopada 1953 r. w Monroe, Georgia, USA) − amerykańska aktorka irlandzko-łotewskiego pochodzenia, zdobywczyni Złotego Globu.

Życiorys[edytuj]

Ukończyła The Juilliard Drama Division. Zaczynała karierę z The Acting Company Johna Housemana, jej debiutem na dużym ekranie była rola w filmie Woody'ego Allena Manhattan (1979). Otrzymała nominację do nagrody Tony za rolę w przeboju Broadwayu "The Ride Down Mt. Morgan". Na deskach teatralnych wystąpiła także m.in. w "Ring Rounf the Moon", "The Little Foxes", "The Rehearsal" (nominacja do nagrody Drama Desk), "Broken Glass", "In The Summer House" (nominacja do nagrody Drama Desk), "The Secret Rapture" (nominacja do nagrody Drama Desk). W teatrach off-Broadway zagrała w "The Dinner Party", "The Skin of Our Teeth", "The Last Yankee" i "Othello" (nominacja do nagrody Drama Desk).

Frances Conroy grała w latach 2001-2005 Ruth Fisher w serialu TV produkcji HBO Sześć stóp pod ziemią. W roku 2004 zdobyła za tę rolę Złoty Glob dla najlepszej aktorki w serialu dramatycznym, a rok wcześniej Screen Actors Guild Award. W 2006 roku była nominowana do Nagrody Emmy.

Jej mężem jest aktor Jan Munroe.

Wybrana filmografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]