Electronic System for Travel Authorization

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Państwa Visa Waiver Program (na zielono)
Logo
US Department of Homeland Security

Electronic System for Travel Authorization (w skrócie ESTA, polskie tłumaczenie Elektroniczny System Autoryzacji Podróży) – wymóg rządu USA (Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego) dla wszystkich pasażerów podróżujących w ramach Visa Waiver Program (VWP). Nakłada on obowiązek elektronicznej rejestracji przed przybyciem do Stanów Zjednoczonych. Pasażerowie, którzy nie dokonają autoryzacji w ramach ESTA mogą nie zostać wpuszczeni na pokład statku powietrznego lecącego na terytorium USA. Dokonanie ESTA rekomendowane jest na minimum trzy dni (72 godziny) przed przybyciem do USA. ESTA wymagana jest przez linię lotniczą podczas odprawy biletowej (check-in), ale nie może być wymagana podczas robienia rezerwacji biletu. ESTA jest jedynie potrzebna kiedy przekraczamy granice USA drogą morską lub powietrzną, nie ma potrzeby aplikowania o ESTA gdy przekraczamy granice USA drogą lądową.

Ważna ESTA nie daje gwarancji na przekroczenie granic USA, ostateczną decyzję o tym czy zostaniemy wpuszczeni do Stanów Zjednoczonych podejmuje oficer U.S. Customs and Border Protection Agency (CBP).

Historia[edytuj | edytuj kod]

ESTA weszła w życie w sierpniu 2008. Od 12 stycznia 2009 stała się obowiązkowa dla wszystkich podróżnych z krajów należących do Visa Waiver Program (VWP). Przed 8 września 2010 aplikacja o ESTA była darmowa, po tej dacie Travel Promotion Act wprowadził opłatę za aplikację w wysokości 14 dolarów. Dana opłata pokrywa 10 dolarów dla Travel Promotion i 4 dolary dla U.S. Customs and Border Protection Agency (CBP) za koszty administracyjne.

Państwa Należące do Visa Waiver Program[edytuj | edytuj kod]

Na daną chwile do Visa Waiver Program (VWP) należy 38 krajów.

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

ESTA została skrytykowana przez Parlament Europejski[1].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Początkowa nazwa to Electronic Travel Authorization. Na prośbę rządu hiszpańskiego zmieniono ją na Electronic System for Travel Authorization, gdyż skrót ETA nawiązywał do baskijskiej, separatystycznej organizacji ETA.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. European Parliament criticizes ESTA fee to fund travel promotion, www.visabureau.com [dostęp 2017-11-23] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]