Eliáš Dohnal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eliasz
Eliáš
Eliáš Dohnal
Antonín Dohnal
patriarcha
Kraj działania  Ukraina
Data i miejsce urodzenia 1946
Hluk
patriarcha Bizantyjskiego Katolickiego Patriarchatu na Ukrainie
Okres sprawowania od 2011
Wyznanie tradycjonalizm katolicki
Kościół Prawowierny Kościół Greckokatolicki
Śluby zakonne 1991
Prezbiterat 1972
Nominacja biskupia 2008
Sakra biskupia 2008
Wybór patriarchy 5 kwietnia 2011

Eliáš Antonín Dohnal OSBMr, właściwie Antonín Dohnal (ur. 1946) – były czeski duchowny greckokatolicki, bazylianin, tradycjonalista katolicki, patriarcha Bizantyjskiego Katolickiego Patriarchatu na Ukrainie.

Główny lider ruchu tradycjonalistów greckokatolickich zwanego ojcami podhoreckimi, którego centrum znajduje się w klasztorze bazyliańskim Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Podhorcach na Ukrainie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent seminarium duchownego w Litomierzycach. W latach 1972–1991 duchowny rzymskokatolickiej archidiecezji ołomunieckiej. Za swoją aktywną działalność duszpasterską prześladowany przez StB. W 1991 r. przyjechał do Polski i wstąpił do nowicjatu Zakonu Bazylianów św. Jozafata w Warszawie.

Od 1992 r. organizował greckokatolickie życie klasztorne na Słowacji. Był założycielem klasztoru w Trebišovie. Jednocześnie pracował jako wykładowca na Wydziale Teologicznym w Preszowie. W 1997 r. otrzymał zezwolenie na utworzenie bazyliańskiej wspólnoty kontemplacyjnej Comunita monasticae vitae. Zgoda na działalność tej grupy została jednak cofnięta w następnym roku. W 1999 roku obronił doktorat z teologii na Uniwersytecie Karola w Pradze.

Na początku XXI wieku stał się głosicielem poglądów o potrzebie zachowania w Kościele greckokatolickim dotychczasowych zwyczajów i o możliwie szybkie zjednoczenie Kościołów unickich w Czechach i na Słowacji z Ukraińskim Kościołem Greckokatolickim, aby uniknęły one działania prądów reformatorskich podobnych do tych jakie miały miejsce w Kościele rzymskokatolickim. Za swoje działania oraz poglądy został obłożony karami kościelnymi.

W 2003 r. stał się jednym z głównych krytyków wyboru na greckokatolickiego egzarchę Czech, Ladislava Hučki. Oskarżył biskupa o współpracę z aparatem bezpieczeństwa Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej oraz o jego możliwe próby reformowania Kościoła greckokatolickiego w Czechach pod dyktando liderów wspólnoty Focolari.

Po wydarzeniach w Czechach nie mogąc się pogodzić z nowym egzarchą wraz z grupą mnichów bazyliańskich wyjechał na Słowację. Następnie na Ukrainę, gdzie osiadł w bazyliańskim klasztorze w Podhorcach. Stanął tam na czele ruchu ojców podhoreckich, który sprzeciwia się wszelkim reformom w Kościołach greckokatolickich.

Wraz z pozostałymi eparchami z ruchu ojców podhoreckich założył Prawowierny Kościół Greckokatolicki i obłożył wraz z nimi imiennie klątwami kościelnymi wszystkich biskupów katolickich na świecie. 5 kwietnia 2011 roku został wybrany przez synod biskupów Prawowiernego Kościoła Greckokatolickiego na urząd patriarchy Bizantyjskiego Katolickiego Patriarchatu na Ukrainie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]