Eliza Michalik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eliza Michalik
Ilustracja
Eliza Michalik (2017)
Data urodzenia 1976
Zawód, zajęcie dziennikarka

Eliza Michalik (ur. 1976) – polska dziennikarka telewizyjna, radiowa i prasowa, w latach 2007–2019 dziennikarka stacji telewizyjnej Superstacja, w której prowadziła m.in. program publicystyczny Nie ma żartów; od 2019 felietonistka dziennika „Gazeta Wyborcza”, portalu NaTemat.pl i Onet.pl.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Karierę dziennikarską rozpoczęła w „Panoramie Pilskiej”[1] następnie pracowała w „Gazecie Polskiej”. Wraz z Tomaszem Sakiewiczem była współautorką książki Układ z 2003 o powiązaniach SLD z Samoobroną[2]. Publikowała również w tygodniku „Wprost”, „Gościu Niedzielnym” i „Ozonie[1]. Razem z Pawłem Oksanowiczem prowadziła w Radiu Kolor audycję „Czekając na środę, czyli godzina niepoprawności politycznej”.

W 2003 została oskarżona o naruszenie praw autorskich Hanny Harasimowicz-Grodeckiej, przez wykorzystanie fragmentów jej tekstów, w jednym ze swoich artykułów (Czy eksmisja to dobry interes, „Gazeta Polska” nr 9 (503) z 5 marca 2003 r.) bez powołania się na źródło. Wkrótce potem „Gazeta Polska” opublikowała przeprosiny. Była autorką bloga w serwisie Salon24.pl. Na początku 2007 w komentarzach do jej notatek ponownie zaczęły pojawiać się oskarżenia o plagiaty. Usuwanie tego typu komentarzy spowodowało, że sprawę opisał w swoim blogu Gniewomir Świechowski, a potem powstał blog kolejny, o nazwie Eliza Watch[3][4], w którym internauci wpisywali fragmenty tekstów Elizy Michalik, porównując je z domniemanymi źródłami. 23 lutego 2007 Igor Janke poinformował o zakończeniu współpracy Salonu24 z Elizą Michalik. Eliza Michalik nie przyznaje się do plagiatu[5] oraz twierdzi, że "afera plagiatowa była zemstą środowiska prawicowego za to, że się od niego odwróciła"[6].

Po odejściu z Salonu 24 pracowała w „Życiu Warszawy”. Wiosną 2007 związała się z telewizją Superstacja, gdzie prowadziła programy „Do Elizy” i „Eliża na plaży”, potem wraz z Marcinem Tellerem współtworzyła piątkowy program „Gilotyna”. Prowadziła też codzienny program „Nie ma żartów” (ostatni odcinek wyemitowano 4 czerwca 2019) i „Szpile”[7]. Od 7 czerwca do 30 sierpnia 2013 równolegle do współpracy z Superstacją prowadziła piątkowe „Poranki RDC”, a od 7 września 2013 do 7 marca 2015 prowadziła sobotni poranny program „Bez pudru” w Polskim Radiu RDC. Po zmianie profilu Superstacji, która zrezygnowała z tematów politycznych, Eliza Michalik 5 czerwca 2019 zakończyła współpracę z kanałem[8].

Od czerwca 2019 jest stałą felietonistką „Gazety Wyborczej"[9]. 7 lipca 2019 uruchomiła swój własny kanał na YouTube, na którym publikuje autorskie felietony wideo. Dziennikarka zapowiedziała też nagrywanie relacji na żywo na portalu Facebook, gdzie będzie odpowiadać na pytania internautów[10][11].

Wystąpiła w teledysku hip-hopowym rapera DOMINIKAzZDS pt. My wolni ludzie, który miał swoją premierę na YouTube 10 lipca 2019[12].

20 sierpnia 2019 została felietonistką portalu NaTemat.pl[13], a od 6 września tego samego roku prowadzi jeszcze piątkowe wydanie magazynu Onet opinie w telewizji internetowej portalu Onet.pl[14].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Wychowywała się w tradycyjnej katolickiej rodzinie[4], dokonała apostazji, jest ewangeliczką reformowaną[1][15]. Była zamężna[4].

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2011 została nominowana do nagrody Wiktor w kategorii „Najlepszy komentator i publicysta”[16]. W 2014 roku została nominowana do nagrody Okulary równości w kategorii Prawa kobiet i przeciwdziałanie dyskryminacji z powodu płci[17].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]