Emil Łazoryk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Emil Łazoryk
Ilustracja
Emil Łazoryk (Lwów, ok. 1937 r.)
Data i miejsce urodzenia

9 sierpnia 1897,
Rohatyn

Data i miejsce śmierci

14 lutego 1945
Krasnodar, ZSRR

Zawód, zajęcie

architekt

Odznaczenia
Odznaka pamiątkowa „Orlęta” Krzyż Obrony Lwowa Medal Brązowy za Długoletnią Służbę Złoty Krzyż Zasługi (II RP) Medal Niepodległości
Emil Łazoryk (w 1921 r. - czas wojny polsko-bolszewickiej)

Emil Roman Łazoryk (ur. 9 sierpnia 1897 w Rohatynie[1], zm. 14 lutego 1945 w Krasnodonie)[2] – polski architekt, wykładowca akademicki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Jana (1862-1906, sędziego Sądu Powiatowego w Stanisławowie) i Zofii z Zawirskich[3]. Naukę w zakresie podstawowym oraz średnim rozpoczął w szkołach w Stanisławowie a następnie we Lwowie[1] uczęszczając tutaj do C. K. II Szkoły Realnej gdzie złożył egzamin dojrzałości z odznaczeniem (tutaj jako Emilian – str. 89) w 1914 r[4].

W tym samym roku rozpoczął studia w Wiedniu na Wydziale Inżynierii Lądowej i Wodnej w Politechnice Wiedeńskiej przenosząc się w 1916 na Politechnikę Lwowską. Równocześnie rozpoczął wtedy pracę jako technik pomiarowy w Kierownictwie Regulacji Sanu w Przemyślu a następnie jako technik budowlany w Centralnym Krajowym Towarzystwie Budowlanym przy odbudowie Gorlic. W 1917 r. został powołany do służby wojskowej w stopniu plutonowego w 19 p. obrony krajowej a 1 listopada 1918 przeszedł jako ochotnik do Wojska Polskiego – do 1 p. Strzelców Lwowskich biorąc udział w walkach o Lwów a następnie służył w 38 p. piechoty w Częstochowie[1].

W październiku 1919 powrócił na studia oraz otrzymał asystenturę przy docenturze budownictwa żelbetowego Politechniki Lwowskiej. W 1920 r. niezależnie od asystentury rozpoczął pracę zawodową jako statyk i konstruktor w firmie E. Czerwińskiego i A. Zachariewicza, gdzie był m. in. autorem projektu odbudowy uszkodzonego w czasie wojny gmachu Dyrekcji Poczt i Telegrafów we Lwowie. Dnia 1 listopada 1922 r. awansował na starszego asystenta przy Katedrze Budowy Mostów a 15 maja 1923 otrzymał z odznaczeniem dyplom inżyniera dróg i mostów. Równolegle z zajęciami w uczelni rozpoczął w 1923 r. pracę w Towarzystwie Robót Technicznych we Lwowie jako konstruktor i kierownik budów, gdzie wykonał liczne projekty budowli żelbetowych o nowatorskich nieraz rozwiązaniach, m. in. zakładu wodnego na Gnieźnie w Skomorochach w pow. tarnopolskim, mostu drogowego w Łucku, mostu na Turii w Kowlu i mostu na Ikwie w Dubnie, magazynów na benzynę w Dęblinie, wieży ciśnień w Ciechocinku. Ponadto w latach 1925-6 kierował budową linii kolejowej Łuck – Stojanów[1].

Most drogowy na Wiśle w Goczałkowicach w fazie budowy (ok. 1927 r.). Konstruktorem mostu jest inż. Emil Łazoryk.

W roku 1925 zrezygnował z pracy na Politechnice i poświęcił się wyłącznie pracy konstrukcyjnej w budownictwie. Projektował mosty i konstrukcje żelazo-betonowe, m.in. wybudowany w 1927 most w Czechowicach-Dziedzicach[5]. Jako wysokiej klasy specjalista w 1930 r. uzyskał kwalifikacje rzeczoznawcy sądowego dla statyki, konstrukcji stalowych i żelbetowych. W 1927 r. przeniósł się do Sanoka obejmując kierownictwo Miejskiego Urzędu Budownictwa oraz dyrekcję zbudowanej przez siebie i wyposażonej elektrowni. W 1930 r. przeniósł się następnie do Katowic i tam objął stanowisko kierownika oddziału drogowego Urzędu Wojewódzkiego, referenta mostowego i inspektora drogowego. Na Śląsku opracował m. in. projekty hali fabrycznej dla Górnośląskich Zakładów Przemysłu Metalowego w Tarnowskich Górach, mostów - na Wiśle w Goczałkowicach i na Białej w Bielsku, wiaduktu w Tarnowskich Górach. Ogółem liczba opracowanych przez niego projektów wyniosła 150[1].


Dnia 1 października 1938 Łazoryk powrócił do Lwowa będąc powołanym na stanowisko profesora nadzwyczajnego i kierownika Katedry Statyki i Budownictwa Żelaznego i Żelazno-Betonowego na Wydziale Architektury Politechniki, którego był dziekanem[6]. Niezależnie od tego zorganizował własną firmę budowlaną "Bitumak", specjalizującą się w budowie dróg i mostów, w której pełnił funkcję dyrektora. Był członkiem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w sekcji betonu i żelbetu oraz uczestnikiem licznych międzynarodowych kongresów. Był również autorem wielu prac naukowych i technicznych publikowanych przeważnie w czasopismach fachowych[1].

Grób symboliczny Emila Łazoryka na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie

Wybrany na dziekana Wydziału Architektury na rok akad. 1939/40, został Ł. zatwierdzony na tym stanowisku przez władze radzieckie również na rok następny. Podczas okupacji niemieckiej pracował wraz z większością profesorów Politechniki Lwowskiej jako wykładowca w utworzonych wówczas Państwowych Kursach Technicznych. Po wyparciu Niemców powrócił we wrześniu 1944 na dawne stanowisko w Politechnice. Wobec rozpoczętych czystek etnicznych – zwłaszcza gdy Ł. znalazł się wśród 17 profesorów Politechniki sprzeciwiających się potępieniu rządu emigracyjnego oraz AK - w nocy z 2 na 3 stycznia został aresztowany przez NKWD i zesłany do obozu pracy sprawdzająco-filtrującego nr 037 w Krasnodonie[7], gdzie w wyniku wyniszczenia pracą fizyczną, głodu i nawrotu nie leczonej w obozie choroby zmarł dnia 14 lutego 1945 r[1][8].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie ślubne Olgi Willman i Emila Łazoryka - Lwów, 17 kwietnia 1926 r.

Posiadał rodzeństwo: siostrę Helenę (1894-1970) oraz dwóch braci - Bogdana (1896-1967) i Jana (1905-1988). Dnia 17 kwietnia 1926 r. Emil zawarł we Lwowie ślub z Olgą z d. Willman[9](ur. 30 grudnia 1902 r., zm. 26 maja 1987 r. w Krakowie, spoczywa na Cmentarzu Rakowickim). Miejsce grobu Emila Łazoryka - niestety - nie jest znane. Na Cmentarzu Rakowickim istnieje jego grób symboliczny (Kwatera: L, Rząd: 16, Nr grobu: 14). Nie mieli potomstwa.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

  • Order Orląt
  • Krzyż Obrony Lwowa
  • Medal Brązowy za Długoletnią Służbę
  • Złoty Krzyż Zasługi
  • Medal Niepodległości[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]