End (klawisz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Endklawisz klawiatury, który znajduje się zarówno na klawiaturze numerycznej, jak i nad strzałkami. Jego funkcje różnią się w zależności od systemu operacyjnego.

Windows[edytuj | edytuj kod]

W nowoczesnym edytorze tekstu pod systemem Microsoft Windows, jest głównie używany, żeby przesunąć kursor na koniec linii w której się znajduje. Kiedy tekst nie jest edytowalny klawisz ten jest używany do przenoszenia się na koniec dokumentu. Można tego dokonać również w edytowalnym pliku pod warunkiem przytrzymania kombinacji klawiszy END i Control.

macOS[edytuj | edytuj kod]

W aplikacjach uruchamianych na systemie macOS klawisz ten działa inaczej niż na innych platformach. Kiedy jest naciśnięty, okno przewija się na dół, podczas gdy znak (ang. caret) nie przesuwa się wcale; klawisz ten jest przywiązany do okna,a nie do edytowanego pola tekstowego (ang. text box) [1]. Aby osiągnąć ten sam rezultat co na platformie Windows (czyli przesunąć kursor na koniec linii), trzeba nacisnąć prawą strzałkę trzymając klawisz Command key.

Linux[edytuj | edytuj kod]

W Linuksie, ma podobną funkcjonalność jak w środowisku Windows. Umieszcza kursor na końcu linii jeśli tekst jest edytowalny w przeciwnym razie przewija dokument do końca.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]