Epic Games

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Epic Games
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Karolina Północna
Siedziba Cary (Karolina Północna)
Data założenia 1991
Forma prawna prywatna
brak współrzędnych

Epic Games (początkowo jako Epic MegaGames) – producent gier komputerowych z Cary w Karolinie Północnej w Stanach Zjednoczonych.

Głównymi pracownikami Epic Games są: główny programista Tim Sweeney i projektant Cliff Bleszinski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Epic Games początkowo założony został pod nazwą Potomac Computer Systems w 1991 przez Tima Sweeneya w Rockville. Potomac Computer Systems wydało swój pierwszy produkt, ZZT, w tym samym roku. Podczas prac nad grą, studio zmieniło nazwę na Epic MegaGames. Stopniowo marka Epic rosła wraz z wydawanymi przez siebie grami shareware, włączając w to Epic Pinball, Jill of the Jungle, Jazz Jackrabbit, Jazz Jackrabbit 2 i One Must Fall: 2097[1]. Jednocześnie Epic wydawało i dystrybuowało tytuły innych producentów, w tym takie gry, jak Robbo, Heartlight, Electro Man i Zone 66. W 1997 Epic zakupiło w całości Safari Software, a niektóre z ich tytułów zostały wydane pod marką "Epic Classics" razem z grami Epic. W 1998 Epic MegaGames wydało grę Unreal, strzelankę pierwszoosobową, który rozrósł się we własną serię. Firma rozpoczęła też licencjonowanie silników gier z tej serii[1]. W 1999 firma zmieniła nazwę na Epic Games i przeniosła swoje siedziby do Cary. W 2007 Epic Games zakupiło pakiet większościowy polskiego studia People Can Fly, aby zacieśnić współpracę[1]. Wspólnie ze studiem People Can Fly stworzyli grę Fortnite. Jej premiera odbyła się 25 lipca 2017.

Silniki gier[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Unreal Engine.

Epic jest twórcą serii silników gier. Każdy z silników Unreal Engine, jak zostały nazwane, zawiera obsługę renderera grafiki, przetwarzania dźwięku, silnik fizyczny i narzędzia deweloperskie. Od wersji drugiej obsługują one pojazdy, a od trzeciej pixel shadery, dynamiczną fizykę wspieraną przez PhysX. W kwietniu 2015 roku nastąpiło wydanie wersji czwartej, reklamowanej fotorealistyczną grafiką. We wrześniu 2015 roku firma Epic ogłosiła darmowy dostęp do silnika i jego kodu źródłowego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Epic Games. Gry-Online. [dostęp 2018-01-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]