Epic Games

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Epic Games
ilustracja
Forma prawna prywatna
Data założenia 1991
Państwo  Stany Zjednoczone
Lokalizacja Cary (Karolina Północna)
Ważni pracownicy Tim Sweeney, założyciel/CEO
Mark Rein, założyciel/wiceprezes
Mike Capps, prezes
Jay Wilbur, wiceprezes
Cliff Bleszinski, główny projektant
Branża gry komputerowe
Produkty ZZT
Jill of the Jungle
Jazz Jackrabbit
Jazz Jackrabbit 2
Epic Pinball
One Must Fall: 2097
seria gier Unreal
seria Gears of War
Fortnite
silnik Unreal Engine[1]
brak współrzędnych

Epic Games (początkowo jako Epic MegaGames) – producent gier komputerowych z Cary w Karolinie Północnej w Stanach Zjednoczonych.

Głównymi pracownikami Epic Games są: główny programista Tim Sweeney i projektant Cliff Bleszinski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Epic Games początkowo założony został pod nazwą Potomac Computer Systems w 1991 przez Tima Sweeneya w Rockville. Potomac Computer Systems wydało swój pierwszy produkt, ZZT, w tym samym roku. Podczas prac nad grą, studio zmieniło nazwę na Epic MegaGames. Stopniowo marka Epic rosła wraz z wydawanymi przez siebie grami shareware, włączając w to Epic Pinball, Jill of the Jungle, Jazz Jackrabbit, Jazz Jackrabbit 2 i One Must Fall: 2097[1]. Jednocześnie Epic wydawało i dystrybuowało tytuły innych producentów, w tym takie gry, jak Robbo, Heartlight, Electro Man i Zone 66. W 1997 Epic zakupiło w całości Safari Software, a niektóre z ich tytułów zostały wydane pod marką "Epic Classics" razem z grami Epic. W 1998 Epic MegaGames wydało grę Unreal, strzelankę pierwszoosobową, który rozrósł się we własną serię. Firma rozpoczęła też licencjonowanie silników gier z tej serii[1]. W 1999 firma zmieniła nazwę na Epic Games i przeniosła swoje siedziby do Cary. W 2007 Epic Games zakupiło pakiet większościowy polskiego studia People Can Fly, aby zacieśnić współpracę[1].

Silniki gier[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Unreal Engine.

Epic jest twórcą serii silników gier. Każdy z silników Unreal Engine, jak zostały nazwane, zawiera obsługę renderera grafiki, przetwarzania dźwięku, silnik fizyczny i narzędzia deweloperskie. Od wersji drugiej obsługują one pojazdy, a od trzeciej pixel shadery, dynamiczną fizykę wspieraną przez PhysX. W kwietniu 2015 roku nastąpiło wydanie wersji czwartej, reklamowanej fotorealistyczną grafiką. We wrześniu 2015 roku firma Epic ogłosiła darmowy dostęp do silnika i jego kodu źródłowego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Epic Games. Gry-Online. [dostęp 2018-01-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]