Epic Games

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Epic Games
Ilustracja
Logo przedsiębiorstwa
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Karolina Północna
Siedziba Cary
Data założenia 1991
Forma prawna spółka akcyjna
brak współrzędnych

Epic Games (początkowo jako Epic MegaGames) – producent i wydawca gier komputerowych z siedzibą w Cary w Karolinie Północnej w Stanach Zjednoczonych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo zostało założone pod nazwą Potomac Computer Systems w 1991 przez Tima Sweeneya w Rockville. Potomac Computer Systems wydało swój pierwszy produkt, ZZT, w tym samym roku. Podczas prac nad grą, studio zmieniło nazwę na Epic MegaGames. Stopniowo marka producenta rosła wraz z wydawanymi przez siebie grami shareware, włączając w to Epic Pinball, Jill of the Jungle, Jazz Jackrabbit, Jazz Jackrabbit 2 i One Must Fall: 2097[1]. Jednocześnie przedsiębiorstwo wydawało i dystrybuowało tytuły innych producentów, w tym takie gry, jak Robbo, Heartlight, Electro Body i Zone 66. W 1997 studio zakupiło w całości Safari Software, a niektóre z ich tytułów zostały wydane pod marką Epic Classics razem z grami Epica. W 1998 wydano grę Unreal, strzelankę pierwszoosobową, która zapoczątkowała nową serię. Producent rozpoczął też licencjonowanie silników gier z tej serii[1]. W 1999 przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Epic Games i przeniosło swoją siedzibę do Cary. W 2007 Epic Games zakupiło pakiet większościowy polskiego studia People Can Fly, aby zacieśnić współpracę[1]. Wspólnie z nim stworzyli grę Fortnite: Save the World. Jej premiera odbyła się 25 lipca 2017. W grudniu 2018 producent udostępnił platformę dystrybucji cyfrowej – Epic Games Store[2].

Silniki gier[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Unreal Engine.

Epic jest twórcą serii silników gier[1]. Każdy z silników Unreal Engine, jak zostały nazwane, zawiera obsługę renderowania grafiki, przetwarzania dźwięku, silnik fizyczny i narzędzia programistyczne. Od wersji drugiej obsługują one pojazdy, a od trzeciej pixel shadery, dynamiczną fizykę wspieraną przez PhysX. W kwietniu 2015 roku nastąpiło wydanie wersji czwartej, reklamowanej fotorealistyczną grafiką. We wrześniu 2015 roku Epic Games udostępnił silnik za darmo[1]. W maju 2020 zaprezentowano kolejną iterację oprogramowania – Unreal Engine 5. Silnik zaprojektowano z myślą o konsolach nowej generacji – PlayStation 5 i Xbox Series X[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Epic Games. Gry-Online. [dostęp 2018-01-30].
  2. Szymon Radzewicz: Epic Games Store jest już otwarty. Konkurentowi Steama brakuje w zasadzie wszystkiego. Spider’s Web, 2018-12-07. [dostęp 2019-11-23].
  3. Wojciech Kulik: Unreal Engine 5 zwiastunem rewolucji! Oto wszystko, co trzeba wiedzieć. benchmark.pl, 2020-05-14. [dostęp 2020-08-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]