PlayStation 5

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
PlayStation 5
Ilustracja
Logotyp konsoli
Typ konsola gier wideo
Producent Sony Computer Entertainment
Premiera 12 listopada 2020 (Japonia, Ameryka Północna)
19 listopada 2020 (pozostałe kraje)
CPU ośmiordzeniowy AMD Zen 2 o zmiennej częstotliwości do 3,5 GHz[1]
GPU 10,28 TFLOPs, 36 jednostek obliczeniowych o zmiennej częstotliwości do 2,23 GHz[1]
Pamięć operacyjna 16 GB RAM typu GDDR6 na 256-bitowej szynie[1]
Kontrolery DualSense, DualShock 4, Move
Wsteczna
kompatybilność
PlayStation 4, PlayStation VR
Serwisy
internetowe
PlayStation Network
Poprzednik PlayStation 4

PlayStation 5 (w skrócie jako PS5) – konsola gier wideo stworzona przez Sony Interactive Entertainment, zapowiedziana w 2019 roku jako następca PlayStation 4[2]. Premierę sprzętu w Ameryce Północnej, Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Singapurze i Korei Południowej zaplanowano na 12 listopada 2020. W pozostałych regionach konsola ukaże się 19 listopada 2020[3]. Podczas prezentacji zapowiedziano, że PlayStation 5 zostanie wydane w dwóch wariantach. Podstawowy będzie zawierał napęd dysków Blu-ray i obsługiwał gry pochodzące zarówno z dystrybucji pudełkowej, jak i z dystrybucji cyfrowej za pośrednictwem sklepu PlayStation Store. Drugi wariant, PlayStation 5 Digital Edition, ma odznaczać się niższą ceną ze względu na brak napędu optycznego i umożliwi uruchamianie jedynie gier cyfrowych[4]. Konsola wyposażona będzie w autorski napęd SSD pozwalający na szybkie przesyłanie danych i znaczące poprawienie wydajności grafiki, w procesor graficzny AMD obsługujący technologię śledzenia promieni i rozdzielczość 4K oraz pozwalający uruchamiać gry w prędkości do 120 klatek na sekundę, jak również w obsługę dźwięku 3D. Konsola ma być wstecznie kompatybilna z większością gier PlayStation 4 i PlayStation VR. Ogłoszono także 28 tytułów startowych dla konsoli[5].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze oficjalne wiadomości na temat PlayStation 5 opublikowane zostały w kwietniu 2019 roku w wywiadzie z Markiem Cernym, głównym architektem konsoli, dla magazynu „Wired[6]. W raporcie finansowym Sony na kwartał kończący się 31 marca 2019 roku potwierdzono, że konsola nowej generacji znajduje się w produkcji, ale nie trafi na rynek przed kwietniem 2020[7]. W kolejnym wywiadzie dla „Wired” firma ogłosiła, że przymierza się do światowej premiery konsoli przed końcem 2020 roku[8]. Specyfikacja sprzętu została ogłoszona w październiku 2019[9][10]. Podczas targów Consumer Electronics Show 2020 Sony zaprezentowało oficjalne logo PlayStation 5, utrzymane w tym samym minimalistycznym stylu, co poprzedniczek[11]. Pełną specyfikację zaprezentował Cerny 18 marca 2020 podczas prezentacji online przeprowadzonej wspólnie przez Sony i Digital Foundry[12][13][14]. 2 kwietnia Digital Foundry opublikowało „szczegółową zapowiedź” w oparciu o wywiad z Cernym[15].

Według doniesień agencji prasowej Bloomberg z lutego 2020, powołującej się na informacje od osób powiązanych z Sony, koszt produkcji jednej konsoli oszacowany został na ok. 450 dolarów amerykańskich. Wpływ na to miały wyższe koszty pamięci flash, na które panował wysoki popyt ze względu na producentów smartfonów, chcących przystosować je do obsługi technologii 5G. Bloomberg oszacował, że cena konsoli powinna wynieść co najmniej 470 dolarów, żeby przynieść zyski Sony, zauważył jednak, że regularne przychody z miesięcznych subskrypcji online mogą pozwolić firmie na „większą swobodę” w ustaleniu ostatecznej ceny[16].

Planowany na 4 czerwca 2020 pokaz gier przeznaczonych na konsolę został przełożony na 11 czerwca w związku z protestami po śmierci George’a Floyda. Podczas pokazu zaprezentowano również wygląd PlayStation 5[17][18][19][20].

Specyfikacja techniczna[edytuj | edytuj kod]

PlayStation 5 zasilane jest przez niestandardowy ośmiordzeniowy procesor AMD Zen 2 taktowany ze zmienną częstotliwością maksymalnie 3,5 GHz. Niestandardowy jest również procesor graficzny, bazujący na architekturze RDNA 2 firmy AMD. Konsola wyposażona jest w 36 jednostek obliczeniowych działających na zmiennej częstotliwości ograniczonej do 2,23 GHz, mogącej osiągnąć do 10,28 teraflopów[14]. Procesor graficzny obsługuje technologię śledzenia promieni w czasie rzeczywistym[9]. Obie jednostki przetwarzające są monitorowane przez specjalny system zawierający technologię AMD SmartShift, który dostosowuje ich częstotliwość w oparciu o bieżącą aktywność obu układów, żeby uzyskać idealny stały pobór mocy i modelowy profil wydajności system-on-a-chip. Przykładowo, jeśli procesor działa z mniejszą aktywnością, system może zmniejszyć jego częstotliwość i zwiększyć częstotliwość procesora graficznego, żeby umożliwić mu działanie z wyższą wydajnością bez wpływu na zużycie energii lub chłodzenie[14]. System chłodzenia PlayStation 5 opiera się duży dwustronny wentylator chłodzący wlot powietrza o średnicy 120 mm i grubości 45 mm. Chłodzenie wspomagane jest przez duży radiator ze standardową konstrukcją rurki cieplnej, która według Sony ma „kształt i przepływ powietrza, które umożliwiają osiągnięcie takiej samej wydajności jak w komorze parowej”. Chłodzenie SoC jest wspomagane przez przewodnik termiczny z ciekłego metalu, znajdujący się pomiędzy SoC a radiatorem. System zawiera 350-watowy zasilacz[21][22][23]. Konsola została opracowana w taki sposób, żeby ograniczyć pobór mocy w trybie uśpienia[24]. W PlayStation 5 zaimplementowano nową technologię dźwięku Tempest Engine. Konsola wyposażona jest w 16 GB pamięci GDDR6 SDRAM o przepustowości 448 GB/s[14]. Będzie obsługiwać standardy łączności bezprzewodowej Bluetooth 5.1 i 802.11ax (Wi-Fi 6)[25].

Kontroler DualSense[edytuj | edytuj kod]

7 kwietnia 2020 Sony zaprezentowało kontroler bezprzewodowy DualSense, oparty o wcześniejsze kontrolery DualShock, ale zmodyfikowany w oparciu o opinie producentów gier i graczy[26]. Kontroler wyposażony jest w adaptacyjne spusty i reakcję na dotyk, w razie konieczności mogące zmieniać opór, żeby oddać takie efekty, jak np. naciąganie cięciwy łuku w grze[8]. Na kontrolerze znajduje się większość przycisków z DualShock 4, za wyjątkiem „Share”, który został zmieniony na „Create”, pozwalający na tworzenie treści i dzielenie się nimi z innymi. Dodany został nowy mikrofon, dzięki któremu użytkownicy mogą rozmawiać z innymi przy użyciu samego kontrolera, jak również poprawiono wbudowany głośnik[26][8]. Standardowe kontrolery utrzymane są w czarno-białej kolorystyce. Pasek świetlny został przeniesiony na obrzeża touchpadu[26]. Kontroler wyposażony jest w port USB-C, wejście słuchawkowe i wytrzymalszą baterię[8][27].

Akcesoria dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

Wraz z samą konsolą, zapowiedziane zostały również dodatkowe akcesoria do niej, w tym m.in. stacja ładująca kontroler, nowa kamera HD, pilot multimedialny i słuchawki bezprzewodowe The Pulse 3D[28]. Większość akcesoriów do PlayStation 4 będzie działać z nową konsolą, jednak część ich funkcjonalności zostanie ograniczona. Kontrolery DualShock 4 działać będą wyłącznie w grach z kompatybilnością wsteczną. Z grami PlayStation 5 kompatybilne będą kontrolery PlayStation Move, kamera, gogle PlayStation VR oraz przeznaczony do nich PlayStation VR Aim Controller, jak również inne licencjonowane kontrolery, takie jak np. kierownice czy instrumenty do gier z serii Rock Band, oraz peryferia, jak chociażby zestawy słuchawkowe[29][30].

Gry[edytuj | edytuj kod]

Prezes Sony, Jim Ryan, zapowiedział, że pomimo premiery nowej konsoli Sony nie zaprzestanie wsparcia dla PlayStation 4, koncentrować będzie się jednak na PlayStation 5, mającą być „znaczącym postępem technologicznym”[31]. Jako przykład gry wykorzystującej nowe technologie, przez co niemożliwej do wydania na starszej konsoli, podano Ratchet & Clank: Rift Apart[32].

Na każdej konsoli zainstalowana będzie gra Astro’s Playroom, zaprojektowana w taki sposób, żeby zademonstrować możliwości kontrolera DualSense[33]. 12 września 2020 roku zapowiedziano, że gry Spider-Man: Miles Morales, Sackboy: Wielka przygoda i Horizon: Forbidden West, mimo wcześniejszego zapowiedzenia ich jako tytuły na wyłączność dla nowej konsoli, zostaną wydane również na PlayStation 4, z możliwością darmowej aktualizacji do wersji na PlayStation 5[34].

Sony ogłosiło, że każdy wydawca, w zależności od własnych preferencji, będzie mógł zaoferować darmowe ulepszenia gier z PlayStation 4 do PlayStation 5[35]. Electronic Arts zapowiedziało, że możliwe będzie zaktualizowanie gier FIFA 21 i Madden NFL 21[36], Bungie zaoferowało możliwość ulepszenia Destiny 2[37], a CD Projekt RedCyberpunk 2077[38]. W maju 2020 roku Eurogamer poinformował, że wszystkie gry wydane na PlayStation 4 od 13 lipca muszą być kompatybilne w PlayStation 5, podczas gdy te opublikowane przed tą datą będą wstecznie kompatybilne[39].

Kompatybilność wsteczna[edytuj | edytuj kod]

Sony ogłosiło, że PlayStation 5 będzie wstecznie kompatybilna z „przytłaczającą większością” gier wydanych na PlayStation 4[40]. Hideaki Hnishino doprecyzował, że w dniu premiery konsoli, będzie można na niej zagrać w „99 procent” spośród 4000 gier wydanych na PS4. Gracze będą mogli zsynchronizować zapisane stany gry pomiędzy konsolami poprzez chmurę lub przenieść je na nośniku USB[41]. Ze względu na wyposażenie konsoli w napęd SSD, wiele gier z poprzedniej generacji będzie wczytywała się szybciej bądź będzie wyświetlana w wyższej rozdzielczości[13][40]. PlayStation 5 nie będzie kompatybilne z grami z generacji poprzedzających PlayStation 4[42]. Sony zastrzegło, że część gier ze starszej konsoli może nie działać na PlayStation 5 w taki sposób, jak powinna[43].

10 października 2020 poinformowano, że kompatybilność wsteczna nie obejmie tylko dziesięciu gier: Afro Samurai 2: Revenge of Kuma – Volume One, Hitman Go: Definitive Edition, Joe’s Diner, Just Deal with It!, Robinson: The Journey, Shadow Complex Remastered, Shadwen, We Sing, TT Isle of Man – Ride on the Edge 2 i DWVR[44]. Producenci dwóch ostatnich wyrazili chęć wydania łatek umożliwiających zagranie w nie na PlayStation 5[45].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Inside PlayStation 5: the specs and the tech that deliver Sony's next-gen vision, eurogamer.net, 29 marca 2020 [dostęp 2020-07-13] (ang.).
 2. PlayStation 5: Premiera pod koniec 2020 i dużo informacji o nowym kontrolerze / CD-Action – PlayStation, www.cdaction.pl [dostęp 2020-06-18].
 3. Henryk Tur, Maciej Persona, PlayStation 5: data premiery, cena, specyfikacja, PC World, 17 września 2020 [dostęp 2020-09-20].
 4. PlayStation 5: W końcu zobaczyliśmy samą konsolę [WIDEO] / CD-Action, www.cdaction.pl [dostęp 2020-06-18].
 5. PlayStation 5 | Games, playstation.com [dostęp 2020-07-13] (ang.).
 6. Peter Rubin: Exclusive: What to Expect From Sony's Next-Gen PlayStation (ang.). 16 kwietnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (21 kwietnia 2019)].
 7. Tom Warren: Sony: PlayStation 5 won’t launch in the next 12 months (ang.). 26 kwietnia 2019. [dostęp 7 marca 2020]. Cytat: The next-gen battle is set for 2020
 8. a b c d Peter Rubin: Exclusive: A Deeper Look at the PlayStation 5 (ang.). 8 października 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (8 października 2019)].
 9. a b Sony Interactive Entertainment: 次世代コンソールゲーム機 「プレイステーション 5」に名称決定 (jap.). 8 października 2019. [dostęp 13 stycznia 2020].
 10. Eddie Makuch Makuch: PS5 Logo Revealed At CES 2020 (ang.). 6 stycznia, 2020. [dostęp 13 stycznia, 2020]. [zarchiwizowane z tego adresu (7 stycznia, 2020)].
 11. PS5の気になるポイントをソニーに直撃! PS4互換は検証中。Ultra HD Blu-rayの再生&新コントローラーの詳細も (jap.). Famitsū, 10 października 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (22 listopada 2019)].
 12. The Road to PS5 (ang.). 18 marca 2020. [dostęp 3 kwietnia 2020].
 13. a b Hideaki Nishino: Unveiling New Details of PlayStation 5: Hardware Technical Specs (ang.). 18 marca 2020.
 14. a b c d Richard Leadbetter: Inside PlayStation 5: the specs and the tech that deliver Sony's next-gen vision (ang.). 18 marca 2020.
 15. Richard Leadbetter: PlayStation 5 uncovered: the Mark Cerny tech deep dive (ang.). 2 kwietnia 2020.
 16. Takashi Mochizuki: Sony Is Struggling With PlayStation 5 Price Due to Costly Parts (ang.). Bloomberg LP, 13 lutego 2020.
 17. Stephen Powell: PlayStation 5: Sony confident coronavirus won't change release plans (ang.). 29 maja 2020.
 18. Jonathon Dornbush: Sony Delays PS5 czerwca Reveal Event (ang.). 1 czerwca 2020.
 19. Sid Shuhman: This Thursday, See the Future of Gaming on PS5 (ang.). 8 czerwca 2020.
 20. Ian Sherr: Sony's PlayStation CEO wants a seamless transition to its next-generation console (ang.). 4 czerwca 2019.
 21. Kyle Orland: The first PlayStation 5 teardown reveals some hardware secrets (ang.). 7 października 2020.
 22. Tom Warren: Sony's PS5 teardown video reveals removable sides, dust catchers, and storage expansion (ang.). 7 października 2020.
 23. Samit Sarkar: PS5 teardown video offers first look at the console's guts (ang.). 7 października 2020.
 24. Wesley Yin-Poole: PS5 won't waste as much energy as PS4, Sony says (ang.). 25 września 2019. [dostęp 9 października, 2019]. [zarchiwizowane z tego adresu (24 września 2019)].
 25. Sammy Barker: PS5 Uses Bluetooth 5.1, Wi-Fi 6 for Improved Performance (ang.). 26 sierpnia 2020. [dostęp 27 sierpnia 2020].
 26. a b c Hideaki Nishino: Introducing DualSense, the New Wireless Game Controller for PlayStation 5 (ang.). 7 kwietnia 2020.
 27. Cody Gravelle: Don't Worry, The PlayStation 5 Controller Has An Audio Jack (ang.). 8 kwietnia 2020.
 28. Tom Warren: This is the PlayStation 5 (ang.). Vox Media, 11 czerwca 2020.
 29. Samit Sarkar: Rock Band 4 and instrument controllers playable on PS5, Xbox Series X (ang.). 13 października 2020.
 30. Isabelle Tomatis: PlayStation 5: Answering your questions on compatible PS4 peripherals & accessories (ang.). 3 sierpnia 2020.
 31. Christopher Dring: Sony to develop PS5 exclusives which will not be playable on PS4 (ang.). 29 maja 2020.
 32. PlayStation 5: DualSense Controller Hands-On Livestream (ang.). 17 lipca 2020. [dostęp 10 października 2020].
 33. Chaim Gartenberg: PlayStation 5 pack-in Astro’s Playroom is a DualSense controller demo (ang.). 17 lipca 2020.
 34. Gene Park: PlayStation CEO Jim Ryan says more PlayStation 5 units will be available than PS4s in 2013 (ang.). 17 września 2020.
 35. Ravi Sinha: PS4 to PS5 Game Upgrades Up to Publisher’s Discretion (ang.). 17 czerwca 2020.
 36. Sherif Saed: EA’s cross-gen games this year will offer free upgrades to PS5 and Xbox Series X (ang.). 6 maja 2020.
 37. Robert Ramsey: Destiny 2 on PS5 Is a Free Upgrade, Runs at 60 FPS, Has Cross-Play with PS4 (ang.). 9 czerwca 2020.
 38. Tom Phillips: Cyberpunk 2077 PS4 will get a free upgrade for PlayStation 5 (ang.). 19 czerwca 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (19 czerwca 2020)].
 39. Tom Phillips: New PS4 games must also run on PlayStation 5 from July, Sony tells devs (ang.). 29 maja 2020.
 40. a b Matt Wales: Sony clarifies "overwhelming majority" of PS4 games will be backward compatible on PS5 (ang.). 20 marca 2020.
 41. Hideaki Hnishino: PS4 games on PS5: Your top questions answered (ang.). 9 października 2020.
 42. Kite Stenbuck: Jim Ryan Confirmed PS5 Won’t Have Compatibility With PS3 and Older Games (ang.). 17 września 2020.
 43. Lottie Lynn: PS5 backwards compatibility list: Which PS4 games will be backwards compatible with PS5 (ang.). 9 października 2020.
 44. Backward compatibility: PlayStation 4 games playable on PlayStation 5 (ang.). [dostęp 10 października, 2020]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 października 2020)].
 45. Mariella Moon: The list of PS4 games that don’t work on PS5 just got shorter (ang.). 14 października 2020.