Epoka lodowcowa (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Epoka lodowcowa
Ice Age
Ilustracja
Logo filmu
Gatunek animowany, przygodowy, familijny, komedia
Rok produkcji 2002
Data premiery Stany Zjednoczone 15 marca 2002
Polska 7 czerwca 2002
DVD: 26 listopada 2002
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 81 minut
Reżyseria Chris Wedge
Carlos Saldanha
Scenariusz Michael J. Wilson
Michael Berg
Główne role Ray Romano
John Leguizamo
Denis Leary
Muzyka David Newman
Scenografia Brian McEntee
Montaż John Carnochan
Produkcja John C. Donkin
Lori Forte
Christopher Meledandri
Dystrybucja Stany Zjednoczone 20th Century Fox
Polska Syrena EG
Budżet 60 000 000 $
Kontynuacja Epoka lodowcowa 2: Odwilż
Nagrody
nominacja do Oscara

Epoka lodowcowa (ang. Ice Age) – film animowany wyprodukowany w 2002 roku przez 20th Century Fox. Został wyreżyserowany przez Chrisa Wedge’a i Carlosa Saldanhę. Jego kontynuacja Epoka lodowcowa 2: Odwilż nastąpiła po 4 latach, trzecia część Epoka lodowcowa 3: Era dinozaurów po 7 latach, czwarta część Epoka lodowcowa 4: Wędrówka kontynentów po 10 latach, a piąta część Epoka lodowcowa 5: Mocne uderzenie po 14 latach. Film w Polsce trafiał do kin 7 czerwca 2002 roku z dystrybucją Syrena Entertainment Group. Film emitowany w Polsce obecnie na kanałach: Telewizja Polsat i Polsat Film, dawniej wyemitowany na Canal+.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jest to opowieść o przygodach trójki bohaterów: mamuta Manfreda, potocznie zwanego Mańkiem (ang. Manny) (w polskiej wersji głosu użyczył mu Wojciech Malajkat), leniwca Sida (Cezary Pazura) oraz tygrysa szablozębnego imieniem Diego (Piotr Fronczewski).

Mamut Maniek poznaje leniwca Sida, którego uważa za głupka. Główny wątek historii rozpoczyna się, gdy Maniek i Sid spotykają ludzkie niemowlę. Mamut i leniwiec postanawiają zanieść dziecko do jego, jak określają je bohaterowie, stada. Lecz Soto (Andrzej Blumenfeld), przywódca stada tygrysów chce zemścić się na ojcu chłopca (myśliwym, który zabił wielu członków jego stada), zabijając malca. Dostarczyć stadu niemowlę ma Diego, inny tygrys szablozębny. Próbuje wydrzeć im niemowlę, jednak Maniek go powstrzymuje. Mówi im, że wie, gdzie mieszkają ludzie, i w końcu zostaje ich przewodnikiem. Prowadząc ich w stronę przesmyku, knuje okrutny plan. W końcu jednak zdradza on przedstawicieli swojego gatunku, by chronić Sida, Mańka oraz niemowlę, których bardzo polubił i razem przeżyli wiele przygód. Ratując Mańka, zostaje poważnie ranny w walce z Sotem. Sam Soto ginie chwilę później z rąk Mańka (nabity na sople). Wszystko kończy się dobrze, niemowlę zostaje bezpiecznie dostarczone „stadu”, a Diego, mimo ran, nadal żyje.

Wiewiór[edytuj | edytuj kod]

Gdy nie oglądamy przygód głównych bohaterów, widzimy Wiewióra, fikcyjną wiewiórkę szablozębną będącą prawdziwym zwierzęciem z gatunku Cronopio. Na początku Wiewiór ratując swojego żołędzia, doprowadza do nadejścia epoki lodowcowej. Zaraz potem zostaje rozdeptany przez mamuta, a następnie przez inne zwierzęta. W dalszej części fabuły Wiewiór poznaje Sida (jednak nie jest to zbyt miła znajomość). W końcu, wraz ze swoim żołędziem, zostaje zamrożony w lodzie i budzi się 20 000 lat później, doprowadzając do wybuchu wulkanu na tropikalnej wyspie.

Zwierzęta występujące w filmie[edytuj | edytuj kod]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej: Studio Sonica
Reżyseria: Olga Sawicka
Dialogi polskie: Barbara Robaczewska
Nagranie dialogów: Thomas Markus – MAFILM AUDIO Ltd
Montaż dialogów: Jacek OsławskiStudio Sonica
Organizacja produkcji: Beata Kawka
Producent: Roman Szafrański
W wersji polskiej udział wzięli:

i inni

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]