Epoka lodowcowa (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Epoka lodowcowa
Ice Age
Gatunek animowany
familijny
komedia
przygodowy
Rok produkcji 2002
Data premiery Ziemia 15 marca 2002
Polska 7 czerwca 2002
DVD: 26 listopada 2002
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 81 minut
Reżyseria Chris Wedge
Carlos Saldanha
Scenariusz Michael J. Wilson
Michael Berg
Główne role Ray Romano
John Leguizamo
Denis Leary
Muzyka David Newman
Scenografia Brian McEntee
Montaż John Carnochan
Produkcja John C. Donkin
Lori Forte
Christopher Meledandri
Dystrybucja Stany Zjednoczone 20th Century Fox
Polska Syrena EG
Budżet 60.000.000 $
Kontynuacja Epoka lodowcowa 2: Odwilż
Nagrody
nominacja do Oscara

Epoka lodowcowa (ang. Ice Age) – film animowany wyprodukowany w 2002 roku przez 20th Century Fox. Został wyreżyserowany przez Chrisa Wedge’a i Carlosa Saldanha. Jego kontynuacja Epoka lodowcowa 2: Odwilż nastąpiła po 4 latach, trzecia część Epoka lodowcowa 3: Era dinozaurów po 7 latach, a czwarta część Epoka lodowcowa 4: Wędrówka kontynentów po 10 latach.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Jest to opowieść o przygodach trójki bohaterów: mamuta Manfreda, potocznie zwanego Mańkiem (w polskiej wersji głosu użyczył mu Wojciech Malajkat), leniwca Sida (Cezary Pazura) oraz tygrysa szablozębnego imieniem Diego (Piotr Fronczewski).

Mamut Maniek poznaje leniwca Sida, którego uważa za głupka. Główny wątek historii rozpoczyna się, gdy Maniek i Sid spotykają ludzkie niemowlę. Mamut i leniwiec postanawiają zanieść dziecko do jego, jak określają je bohaterowie, stada. Lecz Soto (Andrzej Blumenfeld), przywódca stada tygrysów chce zemścić się na ojcu chłopca (myśliwym, który zabił jednego z nich), zabijając malca. Dostarczyć stadu niemowlę ma Diego, kolejny tygrys szablozębny. Próbuje wydrzeć im niemowlę, jednak Maniek go powstrzymuje. Mówi im, że wie, gdzie mieszkają ludzie i w końcu zostaje ich przewodnikiem. Prowadząc ich w stronę przesmyku, knuje podły plan. W końcu jednak zdradza on przedstawicieli swojego gatunku, aby chronić Sida, Mańka oraz niemowlę, których bardzo polubił i razem przeżyli wiele przygód. Ratując Mańka, zostaje poważnie ranny w walce z Sotem, którego jednak mimo wszystko udaje mu się zabić (nabijając go na sople). Wszystko kończy się dobrze, niemowlę zostaje bezpiecznie dostarczone "stadu", a Diego, mimo ran, przeżywa.

Scrat[edytuj | edytuj kod]

Kiedy nie oglądamy przygód głównych bohaterów, widzimy Scrata, fikcyjną wiewiórkę szablozębną. Na początku Scrat ratując swego żołędzia, doprowadza do nadejścia epoki lodowcowej. Zaraz potem zostaje rozdeptany przez mamuta. W trakcie dalszej fabuły Scrat poznaje Sida (jednak nie jest to miła znajomość). W końcu, wraz ze swoim żołędziem, zostaje zamrożony w lodzie i budzi się 20000 lat później, doprowadzając do wybuchu wulkanu na tropikalnej wyspie.

Zwierzęta[edytuj | edytuj kod]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej: Studio Sonica
Reżyseria: Olga Sawicka
Dialogi polskie: Barbara Robaczewska
Nagranie dialogów: Thomas Markus – MAFILM AUDIO Ltd
Montaż dialogów: Jacek OsławskiStudio Sonica
Organizacja produkcji: Beata Kawka
Producent: Roman Szafrański
W wersji polskiej udział wzięli:

oraz

i inni

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]