Erytrejski Kościół Ortodoksyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Erytrejski Kościół Ortodoksyjny Tewahedo
Erytrejski Kościół Ortodoksyjny Tewahedo
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Kościoły wschodnie
   └ Kościoły przedchalcedońskie
Ustrój kościelny episkopalna
Obrządek aleksandryjski
Siedziba Asmara
Zwierzchnik
• tytuł zwierzchnika
sede vacante
patriarcha
Organ ustawodawczy Święty Synod
Zasięg geograficzny Erytrea

Erytrejski Kościół Ortodoksyjny Tewahedo – autokefaliczny Kościół przedchalcedoński działający w Erytrei. Powstał w 1993 roku. Wyodrębnił się z Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Od 1998 roku ma rangę patriarchatu. Uznaje honorowy autorytet koptyjskiego papieża Aleksandrii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Chrześcijanie orientalni w Erytrei do lat 90. XX wieku należeli do Kościoła etiopskiego. W 1993 roku po uzyskaniu przez Erytreę niepodległości biskupi z jej terenów za sugestią władz świeckich zwrócili się do koptyjskiego papieża Aleksandrii, Szenudy III o formalne oddzielenie od Kościoła etiopskiego i przyznanie autokefalii. Święty Synod Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego przychylił się do tej prośby i rok później w Kairze zostało wyświęconych pierwszych pięciu nowych biskupów dla Erytrei.

W 1994 roku na podstawie ugody w Addis Abebie Kościoły etiopski i erytrejski potwierdziły separację, a Etiopski Kościół Ortodoksyjny uznał autokefalię Erytrejskiego Kościoła Ortodoksyjnego.

Zwierzchnikiem Kościoła erytrejskiego jest rezydujący w Asmarze patriarcha Erytrei, Dioskoros. Kościół liczy ok. 1,7 mln wiernych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]