Prawdziwy Kościół Jezusa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prawdziwy Kościół Jezusa
真耶穌教會
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Protestantyzm
   └ Pentekostalizm
     └ Pentekostalizm Jedności Bóstwa
Ustrój kościelny Kongregacjonalizm
Prądy teologiczne Pentekostalizm Jedności Bóstwa
Siedziba  Stany Zjednoczone, Los Angeles, Kalifornia
Organ ustawodawczy Synod Generalny
Zasięg geograficzny ogólnoświatowy
Strona internetowa
Dom modlitwy Prawdziwego Kościoła Jezusa w Kuala Lumpur

Prawdziwy Kościół Jezusa (chiń. 真耶穌教會; pinyin Zhēn Yēsū Jiàohuì; ang. True Jesus Church) – wywodzący się z Chin kościół zielonoświątkowy o orientacji sabatariańskiej. Posiada obecnie 1,5 mln wyznawców w 29 krajach, głównie na terenie ChRL. Na Tajwanie stanowi trzecie co do wielkości wyznanie protestanckie[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół został założony w 1917 roku, na fali dynamicznie rozwijającego się wówczas w Chinach ruchu zielonoświątkowego. Jego twórcą był prezbiteriański diakon Zhang Lingsheng (張靈生), który w prywatnej modlitwie w swoim domu w Tiencinie w dniu 21 grudnia 1909 roku miał dostąpić chrztu w Duchu Świętym oraz objawienia nakazującego święcić szabat[2]. Wkrótce potem do Zhanga przyłączyli się Paul Wei i Barnabas Zhang, których działalność nadała wspólnocie ostateczny kształt. Siedziba kościoła mieściła się w Nankinie, a od 1927 roku w Szanghaju[2]. Barnabas Zhang pod koniec lat 20. wystąpił z kościoła i założył własną wspólnotę w Hongkongu[2]. W dwudziestoleciu międzywojennym Prawdziwy Kościół Jezusa zanotował szybki rozwój w Chinach, Hongkongu i na znajdującym się wówczas pod panowaniem japońskim Tajwanie, powstały też pierwsze wspólnoty misyjne w Singapurze, Korei, Indonezji oraz na Hawajach[1].

Po utworzeniu Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku działalność wspólnoty w Chinach kontynentalnych została gwałtownie zahamowana i spotyka się z licznymi trudnościami. Zgodnie z zarządzoną przez władze polityką religijną Prawdziwy Kościół Jezusa, podobnie jak inne wspólnoty protestanckie w tym kraju, został włączony do Patriotycznego Ruchu Potrójnej Autonomii, jedynego oficjalnego kościoła protestanckiego[2]. Wobec prześladowań religijnych, jakie miały miejsce w okresie rewolucji kulturalnej, siedzibę kościoła przeniesiono do Taizhong na Tajwanie, gdzie w 1967 roku zebrał się synod generalny, który ustalił zasady działania wspólnot znajdujących się poza Chinami[1]. Od 1985 roku siedziba kościoła mieści się w Los Angeles[2]. Nieformalne odrodzenie się wspólnoty w Chinach nastąpiło po liberalizacji polityki wyznaniowej w latach 80[2].

Doktryna[edytuj | edytuj kod]

Prawdziwy Kościół Jezusa należy do grona wspólnot modalistycznych i świętujących szabat zamiast niedzieli[2]. Podkreśla się szczególną wagę trzech sakramentów: chrztu, eucharystii oraz umywania nóg, przy czym bez przyjęcia chrztu nie można uzyskać pozostałych dwu. Chrzest uwalnia człowieka od grzechów i napełnia go Duchem Świętym. Potwierdzeniem odrodzenia się poprzez chrzest jest otrzymanie daru mówienia językami, będącego głównym przejawem duchowości kościoła[1]. Boże Narodzenie odrzuca się jako praktykę pogańską[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d J. Gordon Melton: Encyclopedia of Protestantism. New York: Facts on File, 2005, s. 536-537. ISBN 0-8160-5456-8.
  2. a b c d e f g Religions of the World. A Comprehensive Encyclopedia of Beliefs and Practices. edited by J. Gordon Melton and Martin Baumann. Santa Barbara: ABC-CLIO, s. 2894-2896. ISBN 978-1-59884-203-6.
  3. Is Christmas Biblical? (ang.). tjc.org. [dostęp 2014-05-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-22)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]