Europa (wyspa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Europa
Île Europa
Ilustracja
Zdjęcie satelitarne wyspy
Państwo

 Francja

Terytorium zamorskie

 Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne

Akwen

Kanał Mozambicki (Ocean Indyjski)

Powierzchnia

28 km²

Populacja 
• liczba ludności


0

Położenie na mapie Mozambiku
Mapa konturowa Mozambiku, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Europa”
Ziemia22°22′06″S 40°21′48″E/-22,368333 40,363333
Mapa wyspy

Europa (fr. Île Europa) – wyspa o powierzchni 28 km², położona u wybrzeży południowej Afryki. Należy do Francji, jest największą z tzw. Wysp Rozproszonych Oceanu Indyjskiego (Îles éparses de l’océan Indien), stanowiących dystrykt Francuskich Terytoriów Południowych i Antarktycznych. Stanowi terytorium sporne z Madagaskarem[1].

Położona jest w Kanale Mozambickim mniej więcej w połowie drogi między południowym wybrzeżem Madagaskaru a Mozambikiem. Wyspa ma w przybliżeniu kolisty kształt i wymiary 7 na 6 km. Laguna zajmuje ok. 1/5 jej powierzchni, jego większą część porastają mangrowce. Północną część porasta suchy las wilczomleczy, południową – trawy. Spotyka się na niej 13 gatunków ptaków, zarówno morskich, jak i migrujących; dwa podgatunki są endemitami.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wyspa była znana europejskim żeglarzom zdążającym do Indii, nazwę nadała jej w 1774 roku załoga statku „Europa”. W 1860 roku znaleźli się na niej francuscy osadnicy; po opuszczeniu przez nich wyspy pozostały na niej zdziczałe zwierzęta domowe, np. kozy. Formalnie wyspa znalazła się pod władzą francuską w 1897 r. Osadnicy pojawiali się na niej jeszcze kilkukrotnie; zajmowali się rybołówstwem i myślistwem, a późniejsi mieszkańcy założyli plantację agawy sizalowej.

Na wyspie znajduje się posterunek wojskowy i stacja meteorologiczna. Nie jest zamieszkana, ale podobnie jak wyspy Juan de Nova i Glorieuses, co 45 dni odwiedza ją 15-osobowy patrol.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Madagascar. [w:] World Factbook [on-line]. CIA. [dostęp 2013-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-25)]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • L’île d’Europa. Terres australes et antarctiques françaises. [dostęp 2013-12-13]. (fr.).