Europejska Partia Ludowa - Europejscy Demokraci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Europejska Partia Ludowa – Europejscy Demokracifrakcja w Parlamencie Europejskim istniejąca pomiędzy 20 lipca 1999 a 22 czerwca 2009, tj. w okresie VI i VII kadencji.

Grupa powstała po sformalizowaniu współpracy między Europejską Partią Ludową a Europejskimi Demokratami. W obu kadencjach EPL-ED stanowiła najliczniejszą frakcję w PE, jej posłowie kierowali Europarlamentem w latach 1999–2002 (Nicole Fontaine) i 2007–2009 (Hans-Gert Pöttering).

W VI kadencji grupą kierował Hans-Gert Pöttering, a następnie Joseph Daul. Pod koniec tej kadencji do EPL-ED należało 288 deputowanych, w tym 37 związanych z ED (głównie brytyjscy konserwatyści i czeska Obywatelska Partia Demokratyczna), kilku niezależnych (współpracujących z EPL), pozostali należący do ugrupowań członkowskich Europejskiej Partii Ludowej.

Po wyborach europejskich w 2009 brytyjska Partia Konserwatywna i ODS przystąpiły do tworzenia nowej umiarkowanie eurosceptycznej frakcji pod nazwą Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy. Grupa Europejscy Demokraci zanikła, a frakcja EPL-ED powróciła do swojej historycznej nazwy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]