Exo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
EXO
엑소
Ilustracja
EXO w sierpniu 2016 roku
Rok założenia

2012

Pochodzenie

 Korea Południowa

Gatunek

k-pop, c-pop, pop, R&B, dance

Aktywność

od 2012

Wydawnictwo

SM Entertainment

Powiązania

EXO-CBX, EXO-SC, SuperM

Skład
Suho
Baekhyun
Chanyeol
D.O.
Kai
Sehun
Xiumin
Lay
Chen
Byli członkowie
Kris[1]
Luhan[2]
Tao[3]
Strona internetowa

EXO (kor. 엑소 trb. ekso) – zespół z Korei Południowej i Chin, założony przez SM Entertainment w 2011. Zespół zadebiutował w 2012 roku jako dwunastoosobowa grupa, obecnie EXO liczy dziewięciu członków. Do października 2014 zespół był podzielony na dwie podgrupy EXO-M i EXO-K, które promowały ten sam album jednocześnie w Korei Południowej i w Chinach. Nazwa EXO została wzięta od Egzoplanety (ang. exoplanet), terminu odnoszącego się do planety spoza Układu Słonecznego. Każdy członek ma przypisany żywioł i symbol.

W maju 2014 roku Kris wniósł pozew przeciwko SM Entertainment o unieważnienie jego kontraktu, od dnia złożenia pozwu zespół kontynuuje pracę z 11 członkami[1]. W październiku pozew przeciwko wytwórni został złożony przez Luhana[2]. 24 sierpnia 2015 roku Tao został kolejnym członkiem, który wniósł pozew przeciwko wytwórni[3]. Od tamtego czasu EXO promują się w 9. Zespół jest jedną z grup muzycznych z największą liczbą sprzedanych egzemplarzy albumów w Korei Południowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

2011: Formacja[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2011 roku, producent SM Entertainment, Lee Soo-man ogłosił swoje plany dotyczące debiutu nowego boysbandu w marcu lub kwietniu 2011 roku[4]. Tymczasowo nazwana M1, grupa okazała się składać z tylko siedmiu członków kiedy zdjęcie z nimi wyciekło do internetu. W maju 2011 roku, Lee Soo-man mówił o grupie w seminarium biznesu Hallyu, które odbyło się na Uniwersytecie Stanforda. W prezentacji wyjaśnił swoją strategię rozdzielenia grupy na dwie podgrupy, M1 i M2, mające promować tę samą muzykę w Korei Południowej i Chinach, wykonując utwory zarówno po koreańsku i mandaryńsku[5]. Lee planował uruchomić grupę w maju 2011 roku, ale ich debiut został opóźniony i wiadomości dotyczące grupy nie były ujawniane aż do października 2011 roku, kiedy Lee wspomniał o planach koncepcyjnych grupy w wywiadzie dla The Chosun Ilbo.

W grudniu 2011 roku grupa sfinalizowała swoją nazwę na EXO, EXO-K dla południowokoreańskiej podgrupy i EXO-M dla chińskiej. Jej nazwa została zaczerpnięta od egzoplanety (ang. exoplanet)[6]. Dwunastu członków zostało przedstawionych indywidualnie w 23 różnych teaserach udostępnianych od grudnia 2011 do lutego 2012 roku.

2012: Debiut i MAMA[edytuj | edytuj kod]

Exo-M podczas KCON 2012 w Irvine (Kalifornia)

Pierwszy prologue singel What Is Love został wydany w dniu 30 stycznia 2012 roku w Chinach i Korei Południowej[7]. Osiągnął 88 pozycję na koreańskiej liście Gaon Chart. 9 marca grupa wydała swój drugi prologue singel zatytułowany History[8], który został napisany i wyprodukowany przez Thomasa Troelsena i Remee. Piosenka osiągnęła 68 pozycję w rankingu Gaon i 6 w chińskim rankingu Sina Music Chart[9].

Pierwszy koncert EXO odbył się w Stadionie Olimpijskim w Seulu w dniu 31 marca[10]. Około 3000 fanów z 8000 chętnych zostało wybranych do udziału[11]. Drugi koncert odbył się 1 kwietnia w Wielkiej Sali na Uniwersytecie Ekonomii i Biznesu Międzynarodowego w Pekinie.

EXO-K i EXO-M wydali swój debiutancki singel MAMA 8 kwietnia, a dzień później ukazał się pierwszy EP MAMA[12]. 8 kwietnia EXO-K dali debiutancki występ w południowokoreańskim programie muzycznym The Music Trend, a EXO-M w Top Chinese Music Awards[13]. Dzień po wydaniu, MAMA osiągnął pierwszą pozycję w wielu chińskich sklepach internetowych i listach przebojów[14]. Album EXO-M uplasował się na drugiej pozycji na Sina Chin Album Chart, na piątej na południowokoreańskim Gaon Album Chart i dwunastej na Billboard World Albums Chart. Album EXO-K uplasował się na pierwszej pozycji na Gaon Album Chart i ósmej na Billboard World Albums Chart. Teledysk EXO-M "Mama" osiągnął numer jeden na chińskich stronach internetowych, natomiast wersja koreańska osiągnęła numer siódmy na YouTube Global Chart[15]. Pod koniec kwietnia 2012 roku EXO-M wystąpili gościnnie na koncercie z trasy Super Show 4 z Super Junior w Dżakarcie.

W listopadzie 2012 roku, EXO wygrało Best New Artist Group na 2012 Mnet Asian Music Awards. EXO-K otrzymało trzy nominacje do 27 Golden Disk Awards, wygrywając Newcomer Award. EXO-M otrzymało nagrodę Most Popular Group award na 2013 Top Chinese Music Awards

2013: XOXO i sukces komercyjny[edytuj | edytuj kod]

W maju 2013 roku SM Entertainment ujawniło teaserowe zdjęcia do pierwszego studyjnego albumu EXO, XOXO[16]. W przeciwieństwie do czasów MAMA, gdy EXO-K i EXO-M miało oddzielne promocje, XOXO miało być promowane wspólnie[17]. Główny singel z albumu, Wolf został nagrany razem przez obie podgrupy, a reszta albumu osobno.

Exo z prezydent Korei Południowej, Park Geun-hye w Chinach 28 czerwca 2013 r.

XOXO został wydany w czerwcu 2013 roku w dwóch wersjach, w języku koreańskim – Kiss i w wersji chińskiej – Hug. Kilka dni po premierze, utwory z XOXO zajmowały pierwsze miejsca na koreańskich i chińskich stronach muzycznych[18][19]. Obie wersje zajęły pierwsze miejsce na Billboard World Album Chart tydzień po wydaniu[20]. Singel Wolf zadebiutował na pierwszej pozycji w trzech programach muzycznych w Korei Południowej, zdobywając "triple win"[21]. Wolf zdobył także trofeum na Champion MBC Music, ale piosenka wypadła gorzej na wykresach pobierania muzyki.

Wersje Repackage albumu XOXO, z trzema dodatkowymi utworami, została wydana w dniu 5 sierpnia 2013 roku[22]. Główny singel Growl został udostępniony na YouTube 31 lipca, w formie teledysku[23]. W dniu 18 sierpnia Growl osiągnął 10554 punktów na wykresach The Music Trend, ustanawiając nowy rekord[24]. Growl uplasował się na pierwszej pozycji we wszystkich czterech największych koreańskich programach muzycznych, zdobywając w sumie dziesięć trofeów w trzy kolejne tygodnie. Singel zdobył trzecie miejsce na liście Billboard's Korea K-Pop Hot 100[25] i drugie na Gaon's Singles Chart. Od października 2013 r. wszystkie wersje XOXO sprzedało się w ponad 910 tysiącach egzemplarzy[26], są dzięki temu najszybciej sprzedającym się artystą K-Pop od 12 lat[27]. XOXO zdobył nagrodę „Album Roku” na „2013 Mnet Asian Music Awards”, co uczyniło ich najmłodszym boysbandem, który wygrał tę nagrodę[28]. Singel Growl został również uhonorowany nagrodą „Song of the Year” na „2013 Melon Music Awards”[29].

EXO rozpoczęli pracę nad comebackiem z minialbumem Miracles in December tuż po zakończeniu promocji albumu XOXO. Przedsprzedaż minialbumu, składającego się z sześciu utworów,sięgnęła 400 tysięcy ustanawiając nowy rekord[30]. Miracles in December został oficjalnie wydany 9 grudnia 2013. EXO zaczęło promocję razem z ich programem „EXO's Showtime”. Baekhyun, Chen oraz D.O. wykonali główny singel z płyty, Miracles in December, w programie M Countdown 5 grudnia[31].

2014–2015: Overdose, odejście Krisa i Luhana, EXODUS, japoński debiut i Sing For You[edytuj | edytuj kod]

1 kwietnia 2014 roku S.M. Entertainment ogłosiło, że EXO będą mieli comeback 15 kwietnia[32]. 14 kwietnia zespół wystąpił po raz pierwszy z utworem Overdose, a także ujawnili teledysk. EXO-K i EXO-M będą promować się osobno – w Korei i w Chinach[33]. Trzeci minialbum zatytułowany Overdose ukazał się 7 maja 2014 roku.

15 maja 2014 roku SM Entertainment potwierdziło, że Kris wniósł przeciwko wytwórni pozew o unieważnienie jego kontraktu. Od dnia złożenia pozwu zespół promuje się w 11 osób[1]. 10 października został złożony kolejny pozew przeciwko wytwórni – tym razem przez Luhana[2]. S.M. Entertainment ogłosiło, że EXO zaczyna się promować się całą dziesiątką, a podział na EXO-M i EXO-K już nie istnieje[potrzebny przypis].

Podczas Mnet Asian Music Awards 2014 w Hongkongu zapowiedziany został comeback EXO[34], który odbył się 30 marca 2015 roku[35]. Tego samego dnia został wydany drugi album studyjny zatytułowany EXODUS[36]. W ciągu 24 godzin krajowa przedsprzedaż albumu przekroczyła 500 tysięcy ustanawiając nowy rekord przedsprzedaży[37]. Grupa wydała utwór promujący album Call Me Baby 28 marca 2015 w związku z wyciekiem piosenki. Uplasowała się na szczycie wszystkich najważniejszych list przebojów w Korei[38]. 29 marca 2015 EXO wydali utwór First Love, specjalny prezent dla oficjalnego fanklubu – EXO-L, który był dostępny tylko 10 godzin[39]. 31 marca 2015 ukazał się teledysk do utworu Call Me Baby, koreańską wersją miała ponad 4 mln odsłon, a wersja mandaryńska miała ponad 2 mln odsłon w ciągu niecałych 24 godzin[40].

2 czerwca 2015 ujawnił się nowy singel Love Me Right, który w krótkim czasie zyskał dużą popularność i znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu TOP 10[41]. Utwór w ciągu 12 godzin miał już ponad 2 mln odsłon[42]. Singel promował repackage album Love Me Right wydany 3 czerwca.

24 sierpnia 2015 roku Tao wniósł pozew przeciwko wytwórni SM Entertainment[3].

Po zakończeniu promocji w Korei został ogłoszony oficjalny japoński debiut zespołu. 4 listopada EXO wydali swój pierwszy japoński singel Love Me Right ~romantic universe~, na którym znalazły się japońska wersja koreańskiego utworu tytułowego Love Me Right, a także oryginalna japońska piosenka Drop That. W dniu jego premiery EXO pobił rekord sprzedając łącznie 146 892 egzemplarzy osiągając pierwsza pozycję na liście Oricon.

Ogłoszono, że EXO będzie współpracować z Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy w ramach współpracy pomiędzy S.M. Entertainment i Walt Disney. 9 listopada 2015 roku ukazał się singel Lightsaber, na którym znalazło się specjalne nagranie promujące film przed jego koreańską premierą.

10 grudnia EXO wydali czwarty minialbum Sing For You promowanym przez dwa utwory Sing For You oraz Unfair[43]. 12 grudnia zaczęła się trasa EXO PLANET #2 – The EXO'luXion.

2016: Północnoamerykańskie koncerty, EX'ACT i For Life[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2016 roku EXO odbyli północnoamerykańską część trasy koncertowej EXO'luXion z koncertami w Dallas, Vancouver, Los Angeles, Chicago i Nowym Jorku[44]. W tym samym miesiącu zespół po raz kolejny został wymieniony w rankingu Forbes Korea – najpotężniejszych gwiazd roku 2016[45]. W czerwcu 2016 SM Entertainment ogłosiło, że EXO wyda kolejny album studyjny, zatytułowany EX'ACT[46]. Album ukazał się 9 czerwca 2016, promowały go dwa single: "Monster" i "Lucky One".

21 lipca 2016 roku Kris i Luhan oficjalnie rozstali się z EXO, a ich spory sądowe z SM Entertainment zostały zakończone[47]. 22 lipca EXO rozpoczął swoją trzecią solową trasę koncertową EXOPLANET 3 – The EXO'rDIUM -, trasa zakończy się 11 grudnia.

18 sierpnia ukazał się repackage album LOTTO, na którym znalazły się utwory z albumu EX'ACT i cztery nowe utwory, w tym główny singel Lotto[48]. W ciągu dwóch miesięcy od wydania album EX'ACT sprzedał się w liczbie ponad 1,17 mln egzemplarzy[49].

7 września Exo zapowiedzieli za pośrednictwem wideo drugi japoński singel zatytułowany Coming Over i japoński album zawierający trzy oryginalne utwory w języku japońskim, który będzie miał swoją premierę w grudniu[50]. 7 października został udostępniony w Japonii pełny utwór za pośrednictwem aplikacji AWA, popularnej japońskiej usługi transmisji strumieniowej. Utwór został odtworzony ponad 100 tys. razy w ciągu 12 godzin przed końcem wydarzenia promocyjnego[51]. Singel ukazał się 7 grudnia[52] i zdobył status płyty Platinum.

19 grudnia zespół wydał piąty koreański minialbum For Life[53].

2017: The War i Universe[edytuj | edytuj kod]

27 i 28 maja 2017 roku, w Stadionie Olimpijskim w Seulu, odbyły się dwa ostatnie koncerty trasy Exo Planet 3 – The Exo'rdium[54]. Bilety na pierwszy z koncertów zostały wyprzedane w ciągu 20 minut, a na drugi w mniej niż 30 minut. 15 kwietnia udostępnione zostały dodatkowe miejsca przez firmę Yes24 ze względu na „ogromny popyt”[55].

Czwarty album studyjny, pt. The War ukazał się 18 lipca. Zawiera 9 utworów w tym główny singel "Ko Ko Bop"[56]. Album otrzymał 807 235 zamówień, przekraczając rekord 660 tys. za EX'ACT[57]. "Ko Ko Bop" zadebiutował na pierwszym miejscu cyfrowego rankingu Melon[58]. Dodatkowo The War i "Ko Ko Bop" znalazły się na szczycie list 155 iTunes na całym świecie, w tym rankingów albumów w 41 krajach i światowym[59]. Płyta ustanowiła rekord w pierwszym tygodniu sprzedaży albumu k-popowego, sprzedając się w liczbie 602 094 egzemplarzy w ciągu jednego tygodnia[60]. Album zadebiutował na 87. pozycji listy Billboard 200 i 1. listy Billboard World Albums Chart, a single "Ko Ko Bop" i "The Eve" zadebiutowały odpowiednio na 2. i 8. miejscu listy Billboard World Digital Songs Chart[61]. Album został wydany ponownie pod nowym tytułem THE WAR: The Power of Music 5 września. Płytę promował singel Power[62].

19 października EXO zapowiedzieli swoją trzecią światową trasę, Exo Planet 4 – The EℓyXiOn, która rozpoczęła się trzema koncertami w Gocheok Sky Dome w Seulu w dniach 24-26 listopada 2017 roku.

26 grudnia 2017 roku ukazał się specjalny album zimowy – Universe[63]. Głównym singlem z minialbumu był Universe[64].

2018: COUNTDOWN, Zimowe Igrzyska Olimpijskie i Don't Mess Up My Tempo[edytuj | edytuj kod]

31 stycznia Exo wydali swój pierwszy japoński album studyjny, zatytułowany COUNTDOWN[65]. Pierwotnie planowaną datą wydania było 24 stycznia, została jednak opóźniona o tydzień[66]. Płyta zadebiutowała na 1. pozycji listy Weekly Oricon Album Chart[65], sprzedając około 89 000 kopii. Dzięki temu Exo stali się pierwszą zagraniczną grupą, której debiutancki singel i pełny album osiągnęły pierwsze miejsce na cotygodniowej liście Oricon. 10 dni po wydaniu, 9 lutego, album otrzymał status złotej płyty według Recording Industry Association of Japan[67].

Na początku lutego ogłoszono, że Exo wystąpią podczas ceremonii zamknięcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu, 25 lutego, jako przedstawiciele K-popu, wraz z CL[68]. 5 lutego Baekhyun zaśpiewał hymn narodowy podczas ceremonii Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego[68]. W marcu Korean Mint Corporation ogłosiła, że wyda oficjalne pamiątkowe monety dla Exo, honorując ich za wkład w globalne rozpowszechnianie kultury koreańskiej jako przedstawiciele K-popu[69]. Dziewięć monet, po jednym dla każdego członka, zostało odsłoniętych 18 kwietnia podczas ceremonii w Seulu[70].

1 października 2018 roku na stronach społecznościowych zespołu pojawiły się grafiki promujące ich kolejny comeback oraz wydanie piątego studyjnego albumu. Don’t Mess Up My Tempo został wydany w dziewięcioosobowym składzie 2 listopada[71]. Album otrzymał 1 104 617 zamówień w przedsprzedaży, ustanawiając nowy rekord grupy[72]. Album zadebiutował na 23. pozycji listy Billboard 200 z 23 tys. sprzedanymi egzemplarzami i na 1. miejscu list Independent Albums i World Albums[73]. 13 grudnia wydany został album Love Shot, będący wersją repackage albumu Don't Mess Up My Tempo, był promowany bez Laya. Album zawierał 4 dodatkowe utwory: „Love Shot” w wersji koreańskiej i mandaryńskiej, „Trauma” oraz „Wait”.

2020–2021: Obsession i aktywności solowe[edytuj | edytuj kod]

Chen, jako drugi członek Exo, zadebiutował jako solista wydając minialbum April, and a Flower (kor. 사월, 그리고 꽃) 1 kwietnia 2019 roku[74]. Album uplasował się na 2. pozycji na liście albumów Gaon i 3. listy Billboard World Albums. 7 maja Xiumin rozpoczął obowiązkową służbę wojskową[75], a D.O. – 1 lipca[76]. Baekhyun, jako trzeci, zadebiutował jako solista wydając 10 lipca minialbum City Lights[77]; sprzedał się w liczbie ponad 500 tys. kopii w lipcu, bijąc rekord Gaon Chart dla najwyższej miesięcznej sprzedaży albumów przez solistę[78]. Chanyeol i Sehun zadebiutowali jako druga oficjalna podgrupa – EXO-SC, i wydali swój pierwszy minialbum What a Life 22 lipca[79]. 1 października ukazał się drugi minialbum Chena, pt. Dear My Dear (kor. 사랑하는 그대에게)[80], który zajął pierwszą pozycję na liście albumów Gaon.

Szósty koreański album studyjny zespołu, zatytułowany Obsession, został wydany 27 listopada 2019 roku[81].

Suho został czwartym członkiem Exo, który zadebiutował jako solista wydając minialbum Self-Portrait, który ukazał się 30 marca 2020 roku[82]. Płyta sprzedała się w liczbie ponad 200 tys. egzemplarzy w marcu 2020 roku i uplasowała się na pierwszym miejscu listy Gaon Album Chart. Suho rozpoczął obowiązkową służbę wojskową jako oficer służby publicznej 14 maja[83]. 25 maja Baekhyun wydał swój drugi minialbum Delight[84]. Lay wydał swój trzeci album studyjny Lit, w dwóch częściach: pierwsza część została wydana 1 czerwca[85], a druga – 21 lipca[86]. Podgrupa Exo-SC wydałą swój pierwszy album studyjny, 1 Billion Views (kor. 10억뷰), 13 lipca[87]. Chen rozpoczął obowiązkową służbę wojskową jako żołnierz służby czynnej 26 października[88]. Kai zadebiutował jako piąty solista z zespołu wydając 30 listopada minialbum Kai[89].

Xiumin został oficjalnie zwolniony z wojska 6 grudnia 2020 roku[90], podczas gdy D.O. – 25 stycznia 2021 roku[91]. Chanyeol rozpoczął służbę wojskową 29 marca 2021 roku[92], a Baekhyun – 6 maja[93]. Przed zaciągnięciem Chanyeola i Baekhyuna, sześciu aktywnych członków zespołu nagrało w sekrecie kolejny album[94]. W filmie upamiętniającym dziewiątą rocznicę zespołu, opublikowanym 8 kwietnia 2021 roku, Exo zaprezentowali kulisy zdjęć do nadchodzącego teledysku i ogłosił, że przygotowują album do wydania w pierwszej połowie roku, co oznaczałoby powrót Xiumina i D.O. do zespołu[95]. Lay również brał udział w nagrywaniu albumu, co było jego pierwszą aktywnością z Exo od czasu albumu Don't Mess Up My Tempo[96]. Siódmy minialbum zespołu Don't Fight the Feeling, został wydany 7 czerwca[97]. D.O. zadebiutował jako szósty solista zespołu z minialbumem Empathy 26 lipca 2021 roku[98].

Od 2022: Rocznice debiutu, rozwiązania kontraktów i Exist[edytuj | edytuj kod]

Exo świętowało swoją dziesiątą rocznicę 8 kwietnia 2022 roku, poprzez premierę nowego sezonu ich programu reality show Exo's Ladder, udostępnionego za pośrednictwem platformy streamingowej Wavve. W ramach świętowania, zespół zorganizował także specjalne spotkanie z fanami o nazwie 2022 Debut Anniversary Fan Event, 9 kwietnia 2022 roku, które odbyło się w Jamsil Arena i było ich pierwszym koncertem z udziałem publiczności od początku pandemii COVID-19[99][100]. Po zakończeniu kontraktu z SM Entertainment, Lay ogłosił swoje odejście z tej agencji. Jednak wyjaśnił, że pozostanie aktywny jako członek Exo[101]. Xiumin stał się siódmym członkiem, który zadebiutował jako solista z minialbumem Brand New 26 września 2022 roku[102][103].

5 stycznia 2023 roku, Suho ogłosił, że zespół planuje wydać nową muzykę po wiośnie[104]. Exo świętowało swoją 11. rocznicę debiutu poprzez spotkanie z fanami o tytule „2023 Exo Fanmeeting 'Exo' Clock”, które odbyło się w dniach 8–9 kwietnia 2023 roku w KSPO Dome[105].

1 czerwca 2023 roku ogłoszono, że Chen, Baekhyun i Xiumin rozwiązują swoje kontrakty z SM Entertainment i złożyli wspólny pozew przeciwko firmie dotyczący przejrzystości zarobków[106]. Pomimo tego, SM potwierdziło, że zespół będzie kontynuował zdjęcia do swojego teledysku, a w nim wystąpi również Kai, mimo jego służby wojskowej[107]. W odpowiedzi na działania SM, potwierdzono, że Chen, Baekhyun i Xiumin badają możliwości kontynuacji promocji jako członkowie Exo po wynikach sporu sądowego[108]. 19 czerwca SM Entertainment i członkowie Exo, Chen, Baekhyun i Xiumin, wspólnie ogłosili, że obie strony doszły do porozumienia w sprawie sporu kontraktowego, a członkowie zdecydowali się pozostać w agencji[109].

10 lipca 2023 roku Exo wydali swój siódmy album studyjny, zatytułowany Exist[110]. Jest to pierwszy album grupy promowany jako siedmioosobowy, ponieważ członek Kai odbywa obowiązkową służbę wojskową, a Lay promuje swoje solowe działania w Chinach. Pomimo ich tymczasowej nieobecności, Exo kontynuuje swoją działalność jako grupa, promując nowy album z pozostałymi członkami[111].

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

EXO-K[edytuj | edytuj kod]

Imię sceniczne Prawdziwe imię Data urodzenia Pozycja "Moc"
Romanizacja Hangul Romanizacja Hangul Hancha
Suho 수호 Kim Jun-myeon 김준면 金俊勉 22 maja 1991 lider, główny wokalista Woda
Baekhyun 백현 Byun Baek-hyun 변백현 邊伯賢 6 maja 1992 główny wokalista Światło
Chanyeol 찬열 Park Chan-yeol 박찬열 朴燦烈 27 listopada 1992 główny raper, wokalista Ogień
D.O. 디오 Do Kyung-soo 도경수 都暻秀 12 stycznia 1993 główny wokalista Ziemia
Kai 카이 Kim Jong-in 김종인 金鍾仁 14 stycznia 1994 główny tancerz, główny raper, wokalista Teleportacja
Sehun 세훈 Oh Se-hun 오세훈 吳世勳 12 kwietnia 1994 tancerz prowadzący, raper, wokal wspomagający, maknae Wiatr

EXO-M[edytuj | edytuj kod]

Imię sceniczne Prawdziwe imię Data urodzenia Pozycja "Moc" Pochodzenie
Romanizacja Hangul Romanizacja Hangul Hanja
Xiumin 시우민 Kim Min-seok 김민석 金珉錫 1990-03-26 26 marca 1990(dts) wokalista, raper pomocniczy zamrażanie Korea Południowa
Lay 레이 Zhang Yixing 장이씽 张艺兴 1991-10-07 7 października 1991(dts) wokalista, główny tancerz, Raper pomocniczy uzdrawianie Chiny
Chen Kim Jong-dae 김종대 金鐘大 1992-09-21 21 września 1992(dts) główny wokalista pioruny Korea Południowa

Byli członkowie[edytuj | edytuj kod]

Imię sceniczne Prawdziwe imię Data urodzenia Pozycja "Moc" Pochodzenie
Romanizacja Hangul Romanizacja Hangul Hanja
Kris 크리스 Wu Yifan 우이판 吴亦凡 1990-11-06 6 listopada 1990(dts) Główny raper Latanie Chiny
Luhan 루한 Lu Han 루한 鹿晗 1990-04-20 20 kwietnia 1990(dts) Główny wokalista, główny tancerz Telepatia Chiny
Tao 타오 Huang Zitao 황쯔타오 黄子韬 1993-05-02 2 maja 1993(dts) Główny raper, wokalista Kontrola czasu Chiny

Podgrupy[edytuj | edytuj kod]

EXO-CBX[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Exo-CBX.

5 października 2016 roku S.M. Entertainment zapowiedziało powstanie pierwszej podgrupy EXO, składającej się z trzech członków: Chena, Baekhyuna i Xiumina[112], którzy wcześniej wydali oryginalny utwór zatytułowany "For You" do serialu telewizyjnego Dar-ui yeon-in – Bobogyeongsim ryeo. 23 października ujawniono, że podgrupa będzie nazywać się EXO-CBX, „CBX” to inicjały pseudonimów jej członków[113]. EXO-CBX wydali debiutancki minialbum Hey Mama! oraz teledysk do głównego singla 31 października[114].

EXO-SC[edytuj | edytuj kod]

5 czerwca 2019 roku ujawniono, że Chanyeol i Sehun zadebiutują jako druga podgrupa EXO, w lipcu[115]. 28 czerwca ujawniono nazwę unitu – EXO-SC (od inicjałów pseudonimów jej członków). Tego samego dnia podano tytuł debiutanckiego minialbumu What a Life oraz datę jego premiery – 22 lipca[116].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia koreańska[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia japońska[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Trasy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

Solowe[edytuj | edytuj kod]

Wspólne[edytuj | edytuj kod]

 • SM Town Live World Tour III (2012–13)
 • SM Town Week: "Christmas Wonderland" (z f(x)) (2013)
 • SM Town – SMTown Live World Tour IV (2014–15)
 • SM Town Live World Tour V in Japan (2015)

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Rok Teledysk Album Artysta Język Oficjalne Wideo
2012 "What Is Love" MAMA EXO-K Koreański YouTube
EXO-M Mandaryński YouTube
"History" EXO-K Koreański YouTube
EXO-M Mandaryński YouTube
"Mama" EXO-K Koreański YouTube
EXO-M Mandaryński YouTube
2013 "Wolf" XOXO EXO Koreański YouTube
Mandaryński YouTube
"Growl" Koreański Wersja 1 (YouTube)

Wersja 2 (YouTube)

Mandaryński Wersja 1 (YouTube)

Wersja 2 (YouTube)

"Miracles In December" Miracles In December Koreański YouTube
Mandaryński YouTube
2014 "Overdose" Overdose EXO-K Koreański YouTube
EXO-M Mandaryński YouTube
2015 "Call Me Baby" EXODUS EXO Koreański YouTube
Mandaryński YouTube
"Love Me Right" Love Me Right Koreański YouTube
Mandaryński YouTube
"Sing For You" Sing For You Koreański YouTube
2016 "Lucky One" EX'ACT EXO Koreański YouTube
Mandaryński YouTube
"Monster" Koreański YouTube
Mandaryński YouTube
"Lotto" Lotto Koreański YouTube
Mandaryński YouTube
"For Life" For Life Koreański YouTube
Mandaryński YouTube
2017 "Ko Ko Bop" The War EXO Koreański YouTube
Mandaryński YouTube
"Power" Twe War: The Power Of Music Koreański YouTube
Mandaryński YouTube
"Universe" Universe Koreański YouTube
Mandaryński YouTube

Inne[edytuj | edytuj kod]

Rok Teledysk Album Wykonawca Członkowie Język Oficjalne Wideo
2008 "HaHaHa Song" N/A TVXQ Suho, Chanyeol i Kai Koreański N/A
2010 "Genie" Girls' Generation Girls’ Generation Chanyeol Japoński YouTube
2012 "Maxstep" PYL Younique Volume 1 Younique Unit Kai i Luhan Koreański YouTube
"Dear My Family" I AM. Original Soundtrack SM Town Baekhyun, D.O, Luhan i Chen Koreański YouTube
"Twinkle" Twinkle Girls' Generation-TTS Baekhyun, Chanyeol, Kai i Sehun Koreański YouTube
2013 "You Don't Know Love" Will In Fall K.Will Chanyeol Koreański YouTube
"Gone" Gone JIN Xiumin Koreański YouTube
2014 "Rewind" Rewind ZHOUMI Chanyeol/Tao Koreański/

Chiński

YouTube

YouTube

2015 "Who Are You" Kiss My Lips BoA Sehun Koreański YouTube

Teasery[edytuj | edytuj kod]

Rok Numer teasera Data Członkowie Muzyka Wykonawca muzyki Oficjalne wideo
2011 1 23 grudnia 2011 Kai "My Lady" EXO YouTube
2 26 grudnia 2011 Kai i Luhan "Time Control" YouTube
3 27 grudnia 2011 Tao "Metal" YouTube
4 29 grudnia 2011 Kai "My Lady" YouTube
2012 5 2 stycznia 2012 Kai "Machine" YouTube
6 5 stycznia 2012 Kai "Lightsaber" YouTube
7 9 stycznia 2012 Sehun i Kai "Run&Gun" YouTube
8 10 stycznia 2012 Sehun "Black Pearl" YouTube
9 11 stycznia 2012 Sehun i Luhan "Angel" YouTube
10 16 stycznia 2012 Lay "Phoenix" YouTube
11 24 stycznia 2012 Xiumin i Kai "Let Out The Beast" YouTube
12 26 stycznia 2012 Kai i Lay "Two Moons" YouTube
13 6 lutego 2012 Sehun "What Is Love" YouTube
14 9 lutego 2012 Kai "What Is Love" YouTube
15 13 lutego 2012 Tao "Metal" YouTube
16 14 lutego 2012 D.O i Suho "Refflection I" Song, Kwangsik YouTube
17 15 lutego 2012 Kris "Angel" EXO YouTube
18 16 lutego 2012 Kai "Emergency" YouTube
19 21 lutego 2012 Lay, Chen i Baekhyun "Beautiful" YouTube
20 22 lutego 2012 Chanyeol "El Dorado" YouTube
21 28 lutego 2012 Kai "Baby Don't Cry" YouTube
22 29 lutego 2012 Lay i Sehun "Angel" YouTube
23 1 marca 2012 Kai "Angel" YouTube

Inne Widea[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Występują Język Oficjalne wideo
2013 EXO Music Video Drama EXO, Yoon SoHee Koreański Odcinek 1 (YouTube)

Odcinek 2 (YouTube)

Mandaryński Odcinek 1 (YouTube)

Odcinek 2 (YouTube)

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Członkowie Szczegóły
2012 "To the Beautiful You" EXO-K Odcinek 2
2013 "Royal Villa" Chanyeol, Sehun Odcinek 2
2013 "EXO's Showtime" EXO Reality variety show
2014 "Prime Minister and I" Suho Odcinki 10-12
2015 "EXO Next Door" EXO Wszystkie odcinki (16)
2018 "Rich Man Poor Woman" Suho Wszystkie odcinki (16)
2018 "100 Days My Prince" D.O Wszystkie odcinki (16)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c EXO-M Kris’s lawsuit against SM Entertainment confirmed. hellokpop.com. [dostęp 2014-05-26]. (kor.).
 2. a b c EXO-M Kris’s lawsuit against SM Entertainment confirmed. straitstimes.com. [dostęp 2014-10-10]. (kor.).
 3. a b c Breaking: Tao Officially Submits Lawsuit Against SM Entertainment to End Exclusive Contract. soompi.com. [dostęp 2015-09-21]. (ang.).
 4. SM, 남성 아이돌 그룹 내놓나. instiz.net. [dostęp 2014-05-12]. (kor.).
 5. SM 이수만, "12인조 신예 M1 데뷔 초읽기" 언급해 눈길. news.nate.com. [dostęp 2014-05-12]. (kor.).
 6. SM introduces new boy group member, KAI. allkpop.com. [dostęp 2014-05-12]. (ang.).
 7. SM 새 그룹 EXO, 30일 프롤로그 싱글 공개. news.nate.com. [dostęp 2014-05-12]. (kor.).
 8. The Prologue Single II ‘HISTORY’ of SM’s New Groups, EXO-K and EXO-M, will be Released on the 9th at 00:00 a.m.!. SMTown – Facebook. [dostęp 2014-05-12]. (ang.).
 9. 新歌飙升榜. Sina Music Chart. [dostęp 2014-05-12]. (chiń.).
 10. EXO_SHOWCASE HD Full version Part 3_ENG w serwisie YouTube
 11. EXO Debuts in Front of 3000 Fans. mwave.interest.me. [dostęp 2014-05-12]. (ang.).
 12. The First Mini Album Title Song ‘MAMA’ of EXO-K and EXO-M will be Released Worldwide on the 8th at 00:00!. SMTown – Facebook. [dostęp 2014-05-13]. (ang.).
 13. EXO-K and EXO-M will Make Their Debut on April 8th both in Korea and China!. SMTown – Facebook. [dostęp 2014-05-13]. (ang.).
 14. 韩团EXO-M《MAMA》雄踞中国音乐榜榜首(图). ent.sina.com.cn. [dostęp 2014-05-13]. (chiń.).
 15. Lee Jinho: Exo-K’s Music Video Comes In Seventh on Youtube Chart. global.mnet.com. [dostęp 2014-05-13]. (ang.).
 16. EXO reveals yearbook-like teaser photos for comeback with 'XOXO'!. allkpop.com. [dostęp 2014-05-16]. (ang.).
 17. EXO finally drop their 1st full album, 'XOXO', was it everything you waited for?. allkpop.com. [dostęp 2014-05-16]. (ang.).
 18. Grace Danbi Hong: EXO′s ′XOXO′ Gobbles Up Top Spots on Album Charts. enewsWorld. [dostęp 2014-05-16]. (ang.).
 19. Jeon Su Mi & Erika Kim: EXO′s ′XOXO′ Gobbles Up Top Spots on Album Charts. enewsWorld. [dostęp 2014-05-16]. (ang.).
 20. Chinese-Korean boy band, Exo, reaches No. 1 on Billboard World Album Chart. jaynestars.com. [dostęp 2014-05-16]. (ang.).
 21. EXO achieves the 'triple win' with trophies on all three major broadcast stations. allkpop.com. [dostęp 2014-05-16]. (ang.).
 22. XOXO Repackage album. smtown.com. [dostęp 2014-05-31]. (kor.).
 23. EXO_으르렁 (Growl)_Music Video (Korean ver.) w serwisie YouTube
 24. 엑소, 선배가수 투애니원 에프엑스 꺾고 '인기가요' 1위. news.nate.com. [dostęp 2014-05-31]. (kor.).
 25. Jeff Benjamin: Crayon Pop rides viral wave to No. 1 on K-Pop Hot 100. billboard. [dostęp 2014-05-31]. (kor.).
 26. EXO-M @ Weibo. Weibo. [dostęp 2014-05-31]. (chiń.).
 27. EXO breaks another record with 740,000 copies of 'XOXO(Kiss&Hug)' sold in just 3 months. allkpop.com. [dostęp 2014-05-31]. (ang.).
 28. INFINITE Wins Best Male Group Beating EXO, While EXO Wins Album Of The Year. kpopstarz.com. [dostęp 2014-05-31]. (ang.).
 29. 2013 MelOn Music Awards: Daesangs Go to SHINee, Exo, and Busker Busker. kpoppla.net. [dostęp 2014-05-31]. (ang.).
 30. EXO Special Album, 'Miracles of December' Receives Over 400,000 Pre-Order Sales. kpopstarz.com. [dostęp 2014-06-08]. (ang.).
 31. EXO reveals romantic and bittersweet MV teaser for 'Miracles In December'!. allkpop.com. [dostęp 2014-06-08]. (ang.).
 32. SM Entertainment confirms EXO's upcoming comeback kicking off with showcase on April 15. allkpop.com. [dostęp 2014-07-12]. (ang.).
 33. EXO Holding Comeback Show Today. soompi.com. [dostęp 2014-07-12]. (ang.).
 34. EXO Announces 2015 Comeback After Performance At MAMA 2014. kpopstarz.com. [dostęp 2014-12-05]. (ang.).
 35. EXO Comeback Confirmed For March 30, Promotions Begin With Mysterious Twitter Account And Kai, Tao Teaser Videos. kpopstarz.com. [dostęp 2015-03-25]. (ang.).
 36. EXO The 2nd Album “EXODUS”. smtown.com. [dostęp 2015-04-01]. (kor.).
 37. EXO's album 'EXODUS' already hits 500k in pre-sale and tops iTunes charts worldwide. allkpop.com. [dostęp 2015-04-01]. (ang.).
 38. EXO say 'Call Me Baby' in early released title track for 'EXODUS' album!. allkpop.com. [dostęp 2015-04-01]. (ang.).
 39. EXO gifts fans with time-limited release of “First Love”. koreaboo.com. [dostęp 2015-04-01]. (ang.).
 40. EXO's MV for 'Call Me Baby' sees success with over 2 million views. allkpop.com. [dostęp 2015-04-01]. (ang.).
 41. EXO’s tracks from repackaged album fly up the real-time charts upon release. koreaboo.com. [dostęp 2015-06-02]. (ang.).
 42. EXO's 'Love Me Right' MV hits 2 million views in 12 hours!. allkpop.com. [dostęp 2015-06-03]. (ang.).
 43. EXO 겨울 스페셜 앨범 ‘Sing For You’. exo-k.smtown.com. [dostęp 2016-01-02]. (kor.).
 44. EXO Change Dates For North American Tour, Will Perform Without Lay. kpopstarz.com. [dostęp 2016-06-08]. (ang.).
 45. Forbes Korea Reveals Top 40 'Power Celebrities' of 2016, EXO Keeps Top Spot. soompi.com. [dostęp 2016-06-08]. (ang.).
 46. EXO to make comeback with double title tracks + new individual teaser images. soompi.com. [dostęp 2016-06-08]. (ang.).
 47. SM "크리스•루한과 소송 종결…2022년까지 전속계약 유지"(공식입장 전문). news.nate.com. [dostęp 2016-07-28]. (kor.).
 48. EXO 정규 3집 리패키지 앨범 LOTTO. exo-k.smtown.com. [dostęp 2016-06-08]. (kor.).
 49. EXO Achieves New Monumental Record As Triple Million Sellers. soompi.com. [dostęp 2016-08-18]. (ang.).
 50. EXO To Release 2nd Japanese Single ‘Coming Over’. hellokpop.com. [dostęp 2016-11-15]. (ang.).
 51. "Coming Over". AWA. [dostęp 2016-11-15]. (ang.).
 52. Coming Over(初回生産限定盤). Oricon. [dostęp 2016-11-15]. (jap.).
 53. EXO 2016 겨울 스페셜 앨범 ‘For Life’. smtown.com. [dostęp 2017-03-19]. (kor.).
 54. EXO set new milestone with upcoming Korea concerts. sbs.com.au. [dostęp 2017-07-14]. (ang.).
 55. EXO SCHEDULE on Twitter. Twitter. [dostęp 2017-07-14]. (ang.).
 56. EXO 정규 4집 앨범 ‘THE WAR’. smtown.com. [dostęp 2017-07-18]. (kor.).
 57. EXO set personal album pre-order record for 'The War'. sbs.com.au. [dostęp 2017-08-11]. (ang.).
 58. 멜론 멈추게 한 엑소의 힘... ‘코코밥’ 대박 히트 조짐. sporbiz.co.kr. [dostęp 2017-08-11]. (kor.).
 59. EXO's 'Ko Ko Bop' Tops 155 iTunes Charts Worldwide. koreaportal.com. [dostęp 2017-08-11]. (ang.).
 60. 엑소, 엑소의 벽 넘었다…역대 초동 기록 경신. entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-11]. (kor.).
 61. EXO Soar to New High on Billboard 200 With 'The War'. billboard.com. [dostęp 2017-08-11]. (ang.).
 62. EXO The 4th Album Repackage ‘THE WAR: The Power of Music’. smtown.com. [dostęp 2017-09-05]. (kor.).
 63. EXO 2017 겨울 스페셜 앨범 ‘Universe’. smtown.com. [dostęp 2017-09-26]. (kor.).
 64. Universe – 겨울 스페셜 앨범, 2017. melon.com. [dostęp 2017-09-26]. (kor.).
 65. a b COUNTDOWN. Oricon. [dostęp 2018-02-12]. (jap.).
 66. EXO announces that it will make their Japanese comeback in 2018 with their 1st full album. iheartkorea.com. [dostęp 2018-02-12]. (ang.).
 67. ゴールド等認定作品一覧 2018年1月. RIAJ. [dostęp 2018-02-12]. (jap.).
 68. a b Korean Singers, K-Pop Acts Get Drawn Into Pyeongchang 2018 Winter Olympics: EXO, CL to Perform At Closing Ceremony. billboard.com. [dostęp 2018-02-12]. (ang.).
 69. 엑소 공식 메달 나온다…K팝스타 기념메달 1호. Naver. [dostęp 2018-06-12]. (kor.).
 70. 엑소 수호-백현-카이 '기념 주화가 나왔어요'. xportsnews.com. [dostęp 2018-06-12]. (kor.).
 71. EXO to Release 'Don't Mess Up My Tempo' Album In November. billboard.com. [dostęp 2018-10-06]. (ang.).
 72. EXO beats own record, surpassing 1.1 million album preorders. thejakartapost.com. [dostęp 2019-11-28]. (ang.).
 73. The boy band also score their fourth No. 1 on the World Albums chart.. billboard.com. [dostęp 2019-11-28]. (ang.).
 74. 사월, 그리고 꽃 – The 1st Mini Album. melon.com. [dostęp 2019-11-28]. (kor.).
 75. 엑소 시우민, 5월 7일 현역 입대 '엑소 첫주자'(공식입장). daum.net. [dostęp 2019-11-28]. (kor.).
 76. EXO's D.O. Releases 'That's Okay' Ahead Of Military Enlistment and Hiatus: Listen. billboard.com. [dostęp 2019-11-28]. (ang.).
 77. City Lights – The 1st Mini Album. melon.com. [dostęp 2019-11-28]. (kor.).
 78. 백현 '시티 라이츠', 가온차트 솔로 앨범 월간 최다판매량 기록. naver.com. [dostęp 2019-11-28]. (kor.).
 79. What a life – The 1st Mini Album. melon.com. [dostęp 2019-11-28]. (kor.).
 80. 사랑하는 그대에게 – The 2nd Mini Album. melon.com. [dostęp 2019-11-28]. (kor.).
 81. OBSESSION – The 6th Album. melon.com. [dostęp 2019-11-28]. (kor.).
 82. 엑소 수호, 3월30일 데뷔 첫 솔로 앨범 ‘자화상’ 발매(공식). Naver. [dostęp 2020-05-21]. (kor.).
 83. EXO’s Suho announces military recruitment date. independent.co.uk. [dostęp 2019-11-28]. (ang.).
 84. Delight – The 2nd Mini Album. melon.com. [dostęp 2021-04-08]. (kor.).
 85. 蓮 (LIT) (Pt. 1). melon.com. [dostęp 2021-04-08]. (kor.).
 86. 蓮 (LIT) (Pt. 2). melon.com. [dostęp 2021-04-08]. (kor.).
 87. 10억뷰 – The 1st Album. melon.com. [dostęp 2021-04-08]. (kor.).
 88. '엑소 의리 최고' 첸, 멤버들 배웅 속 현역 입대(Ft.수호 휴가). naver.com. [dostęp 2021-04-08]. (kor.).
 89. KAI – The 1st Mini Album. melon.com. [dostęp 2021-04-08]. (kor.).
 90. '엑소 첫 군필돌' 시우민 "기다려줘서 고마워..고생 끝 행복 시작". naver.com. [dostęp 2021-04-08]. (kor.).
 91. EXO's D.O. discharged from military service. koreatimes.co.kr. [dostęp 2021-04-08]. (ang.).
 92. SM "엑소 찬열 3월 29일 현역 입대". naver.com. [dostęp 2021-04-08]. (kor.).
 93. EXO’s Baekhyun to enlist in the military on his birthday. nme.com. [dostęp 2021-05-23]. (ang.).
 94. EXO to release album to mark 9th anniversary. koreaherald.com. [dostęp 2021-05-23]. (ang.).
 95. EXO to release album to mark 9th anniversary. The Korea Herald. [dostęp 2023-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 96. EXO's Next Comeback Will Include Member Lay Zhang. Teen Vogue. [dostęp 2023-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 97. 엑소, 스페셜 앨범 6월 7일 발매 [공식입장]. Xports News. [dostęp 2023-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (kor.).
 98. EXO's D.O. unveils solo debut album. The Korea Herald. [dostęp 2023-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 99. Exo to release third season of its reality show on Wavve on April 8. Korea JoongAng Daily. [dostęp 2023-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 100. EXO to mark 10th anniversary with fan meet. The Korea Herald. [dostęp 2023-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 101. 엑소 레이, SM 떠난다 "10년 동안 감사..언제나 멤버들과 함께할 것" 전문. Naver. [dostęp 2023-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (kor.).
 102. SM "시우민, 9월 말 첫 솔로 앨범 발매" 공식. MT Star News. [dostęp 2023-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (kor.).
 103. 엑소 시우민, 9월 26일 첫 솔로앨범 'Brand New' 발매 확정 공식. Osen. [dostęp 2023-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (kor.).
 104. '군백기' 끝난 엑소, 완전체로 돌아온다. MoneyS. [dostęp 2023-07-20]. (kor.).
 105. 엑소, 데뷔 11주년 팬미팅 연다. Sports Kyunghyang. [dostęp 2023-07-20]. (kor.).
 106. EXO's Baekhyun, Xiumin and Chen to terminate contracts with SM Entertainment. NME. [dostęp 2023-07-20]. (ang.).
 107. 백현·시우민·첸, 엑소 신곡 MV 참여..SM “7인 촬영 예정대로 진행” 공식. Osen. [dostęp 2023-07-20]. (kor.).
 108. EXO's Baekhyun, Xiumin, And Chen refute SM Entertainment's claims of 'third party' influence. Hindustan Times. [dostęp 2023-07-20]. (ang.).
 109. 3 EXO members to stay with SM Entertainment, resolving contract dispute. Yonhap News Agency. [dostęp 2023-07-20]. (ang.).
 110. K-pop boy group EXO releases 7th album 'EXIST'. YNA. [dostęp 2023-07-20]. (ang.).
 111. EXO's Kai to enlist in the military next week. NME. [dostęp 2023-07-20]. (ang.).
 112. EXO Confirmed To Debut First Sub-Unit. soompi.com. [dostęp 2016-01-15]. (ang.).
 113. New Sub-Unit EXO-CBX Announced With Chen, Baekhyun, And Xiumin!. whatthekpop.com. [dostęp 2018-06-08]. (kor.).
 114. EXO-CBX release MV for 'Hey Mama'. allkpop.com. [dostęp 2016-01-15]. (ang.).
 115. 엑소 찬열X세훈, 비주얼+음악 다되는 듀오조합 탄생..7월 첫 앨범 발표. Naver. [dostęp 2019-06-28]. (kor.).
 116. 엑소 세훈&찬열, 7월 22일 'What a life' 출격 "비주얼 케미 甲". Naver. [dostęp 2019-06-28]. (kor.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]