Super Junior

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Super Junior
Super Junior in BKK.jpg
Super Junior, Bangkok 2009

(L-P: Sungmin, Donghae, Yesung, Kyuhyun, Siwon, Shindong, Eunhyuk, Ryeowook, Leeteuk)

Rok założenia 2005[1]
Pochodzenie Seoul, Korea Południowa
Gatunek K-pop, pop
Wytwórnia płytowa SM Entertainment
Obecni członkowie
Leeteuk
Heechul
Yesung
Kangin
Shindong
Sungmin
Eunhyuk
Donghae
Siwon
Ryeowook
Kyuhyun
Byli członkowie
Han Geng
Kim Ki-bum

Super Junior (koreański: 슈퍼주니어) - koreański boysband utworzony przez Lee Soo-mana. Oryginalnie, Super Junior zadebiutował z dwunastoma członkami: lider Leeteuk, Heechul, Han Geng, Yesung, Kangin, Shindong, Sungmin, Eunhyuk, Donghae, Siwon, Ryeowook, i Kim Ki-bum. Kyuhyun dołączył do zespołu w 2006 r.

W grudniu 2009 r., Hangeng odszedł od zespołu po tym, jak wytoczył proces sądowy przeciwko agencji SM Entertainment. W grudniu 2010 wygrał go, chociaż oficjalnie opuścił on Super Junior dopiero 27 września 2011 r. 1 września 2011 r. Heechul wstąpił do armii i 30 sierpnia 2013 roku po zakończonej służbie wrócił do juniorów. Z kolei Kangin, po dwuletnim pobycie w wojsku, zakończył swoją służbę w kwietniu 2012 r. Kibum postawił na karierę aktorską i oficjalnie opuścił zespół 18 sierpnia 2015 r. 1 listopada 2012 r. lider Super Junior, Leeteuk, również wstąpił do armii, na służbę trwającą 21 miesięcy, którą zakończył 31 sierpnia. A parę miesięcy później (w maju 2013 roku) jeden z głównych wokali Yesung, jako kolejny wstąpił do wojska by odbyć dwuletnią służbę. Zespół jest jedną z grup muzycznych z największą liczbą sprzedanych egzemplarzy albumów w Korei Południowej.

Historia[edytuj]

2005-2006: The Super Junior project[edytuj]

Super Junior ze swoim pierwszym albumem "Super Junior 05" zadebiutowali w koreańskim programie muzycznym Popular Song w listopadzie 2005 roku. Singlem promującym album była piosenka "TWINS (Knock Out)". Album ten w pierwszym miesiącu dystrybucji sprzedał się w nakładzie ponad 28 000 kopii, co dało trzecie miejsce na koreańskiej liście przebojów. W lutym 2006 roku, Super Junior wydali drugi singiel promujący album, "Miracle". Piosenka była pierwszą, która uplasowała się na pierwszym miejscu tzw. k-charts, telewizyjnej listy przebojów. SM Entertainment planowało rewizję członków zespołu w 2006 roku, jednak zrezygnowano z tego pomysłu i pozostawiona początkowy skład dodając jedynie najmłodszego członka, Kyuhyun.

2006-2007: Przełom i drugi album Don't Don (돈돈!)[edytuj]

W maju 2006 roku po dołączeniu nowego członka, Super Junior rozpoczęli internetową promocję nowego singla "U". W ciągu pięciu godzin od udostępnienia singla na oficjalnej stronie zarejestrowano ponad 1 700 000 pobrań, co doprowadziło do zawieszenia serwera[2]. W sklepach singiel ukazał się 6 czerwca 2006 roku, rozchodząc się w nakładzie 81 000 kopii[3]. Singiel stał się najpopularniejszą piosenką 2006 roku w Korei. Przez pięć tygodni utrzymywał się na pierwszym miejscu najpopularniejszych Koreańskich programów muzycznych[4]. Pod koniec roku Super Junior mieli już na koncie siedem nagród w tym dla najlepszej nowej grupy roku 2006.

W listopadzie 2006 powstała pierwsza sub-grupa, Super Junior-K.R.Y w której skład wchodzili najzdolniejsi członkowie pod względem wokalnym - Kyuhyun, Ryeowook i Yesung. Grupa zadebiutowała w programie muzycznym Music Bank. W lutym 2007 roku powstałą kolejna sub-grupa, Super Junior-T. Pierwszy singiel grupy "Rokkugo" ukazał się w tym samym miesiącu. W skład podgrupy weszli Leeteuk, Heechul, Kangin, Shindong, Sungmin i Eunhyuk[5].

Drugi album studyjny ukazał się pod koniec września 2007 roku, debiutując od razu na pierwszym miejscu najważniejszych list przebojów Korei. W pierwszym tygodniu album sprzedano w ilości 60 000 kopii[6]. Pod koniec roku sprzedaż albumu wzrosła do 160 000 co sprawiło że "Dont Don" stał się drugim najlepiej sprzedawanym albumem tego roku[7][8]. Album odniósł także ogromny sukces na Tajwanie. Super Junior za swój drugi album otrzymali szereg nagród w Korei Południowej, włączając najważniejsza jaką jest nagroda Golden Disk.[9]

2008-2009: Zagraniczny sukces Sorry, Sorry[edytuj]

W październiku 2007, SM Entertainment ogłosiło powstanie nowej sub grupy, Super Junior-M która miała skupić się głównie na promocji w Chinach[10]. Grupa odniosła olbrzymi sukces na Chińskim rynku muzycznym[11], jednakże fani w Korei zarzucali SM iż doprowadza do powolnego zanikania Super Junior na terenie Korei. W odezwie do fanów SM Entertainment postanowiło stworzyć kolejną sub-grupę, składającą się z członków Super Junior-T (oprócz Heechula) i Yesunga. Powstała grupa Super Junior-Happy, debiutując w czerwcu tego samego roku singlem Cooking? Cooking!.

Pierwsza trasa koncertowa Super Junior rozpoczęła się 22 lutego 2008 roku w Seulu i nosiła nazwę "Super Show"[12]. Oprócz Seulu, Super Junior wystąpili w Bangkoku, Szanghaju i Nankinie. W lipcu odbyło się pierwsze spotkanie z fanami w Tokio w którym uczestniczyło 12 000 fanów[13]. W sierpniu 2008 Super Junior otrzymali nagrodę MTV Asia Music Award dla ulubionego artysty Koreańskiego.

Trzeci studyjny album Sorry, Sorry ukazał się 12 Marca 2009 roku. W pierwszym tygodniu sprzedaży album rozszedł się w ilości 150 000 kopii[14]. Promocja albumu rozpoczęła się 13 Marca występem w Music Bank, gdzie Super Junior wykonali singiel promujący - "Sorry, Sorry" oraz utwór "Why I Like You". Dwa tygodnie później "Sorry, Sorry" było już numerem jeden tego programu[15]. Po zaledwie miesiącu od rozpoczęcia dystrybucji Sorry, Sorry stał się najchętniej kupowanym albumem 2009 roku w Korei. Album cieszył się ogromnym zainteresowaniem poza Koreą. Został numerem jeden na listach przebojów na Tajwanie, Filipinach i w Chinach. Po raz Kolejny Super Junior zostali uhonorowani szeregiem nagród za swoją płytę.

2010: Bonamana[edytuj]

12 maja 2010 roku ukazał się teledysk do piosenki promującej czwarty już album zespołu. Music Video do utworu "미인아 (Bonamana)" w ciągu jednego dnia obejrzało 1 milion użytkowników You Tube. Cały album ukazał się w sklepach 13 maja. Po raz pierwszy w promocji albumu udział wzięło tylko dziesięciu członków. Han Geng postanowił wytoczyć proces sądowy przeciwko agencji SM zarzucając jej gorsze traktowanie ze względu na Chińskie pochodzenie. Kibum skupił się w tym roku na karierze aktorskiej a Kangin po problemach z prawem wstąpił do armii[16]. Powrót z albumem nastąpił w Music Bank gdzie Super Junior wykonał utwory "미인아 (Bonamana)" i "나쁜 여자 (Boom Boom)". Do tej pory Bonamana rozeszła się w nakładzie 200 000 kopii, co jest jak na razie najlepszym wynikiem sprzedaży zespołu.

14 sierpnia Super Junior rozpoczęli swoją trzecią trasę koncertową Super Show 3[17]. Zespół zawitał do Pekinu, Szanghaju, Bangkoku, Tajpej, Singapuru, Kuala Lumpur i Manili.

2011 - 2012: Mr. Simple i trasa światowa Super Show 4[edytuj]

Mr. Simple zadebiutowało jako numer jeden na południowokoreańskim Gaon Chart, z liczbą 287,427 sprzedanych kopii. Album utrzymał się na pierwszej pozycji przez cztery tygodnie, a liczba sprzedaży wzrosła do 441 000 kopii w Korei Południowej do października 2011. Tytułowa piosenka Mr. Simple wygrała już pierwszego dnia powrotu grupy w programie M!Countdown. We wrześniu 2011, Heechul tymczasowo opuścił zespół z powodu służby w armii. Super Junior rozpoczęli swoją pierwszą trasę światową Super Show 4 w listopadzie 2011. Drugi japoński singiel grupy, japońska wersja Mr. Simple, została wydany 7 grudnia 2011 w Japonii, jednak nadal nie został uznany jako ich oficjalny japoński debiut przez SM.

Grupa, z członkami Super Junior-M Zhou Mi i Henrym, nagrała również piosenkę Santa U Are The One na album 2011 Winter SM Town - The Warmest Gift, wydany 13 grudnia 2011. Dodatkowo, Donghae i Eunhyuk wydali swój wspólny singiel Oppa, oppa 16 grudnia i wystąpili z nim w Music Bank tego samego dnia.

W 2012 Super Junior z sukcesem ukończyli swoją trasę światową Super Show 4 w 10 miastach: Seulu, Osace, Tajpeju, Singapurze, Makau, Bangkoku, Paryżu, Szanghaju, Dżakarcie i Tokio.

Członkowie[edytuj]

Imię sceniczne Prawdziwe imię Data urodzenia Pozycja Podgrupa Status
Latynizacja Hanja Latynizacja Hangul
Leeteuk 利特 Park Jung Soo 박정수 Lipiec 1, 1983 Lider, wokalista, raper Super Junior-T
Super Junior-Happy
Aktywny
Heechul 希澈 Kim Hee Chul 김희철 Lipiec 10, 1983 Wokalista, raper Super Junior-T Aktywny
Hangeng 韓庚 Hankyung 한경 Luty 9, 1984 Wokalista, główny tancerz Super Junior-M Opuścił zespół
Yesung 鐘雲 Kim Jongwoon 김종운 Sierpień 24, 1984 Główny wokalista Super Junior-H
Super Junior-K.R.Y
Aktywny
Kangin 強仁 Kim Young Woon 김영운 Styczeń 17, 1985 Wokalista Super Junior-T
Super Junior-Happy
Aktywny
Shindong 神童 Shin Dong Hee 신동희 Wrzesień 28, 1985 Główny raper, główny tancerz Super Junior-T
Super Junior-Happy
Tymczasowo nieaktywny
Sungmin 晟敏 Lee Sung Min 이성민 Styczeń 1, 1986 Główny wokalista Super Junior-T
Super Junior-Happy
Super Junior-M (od 2011)
Tymczasowo nieaktywny
Eunhyuk 銀赫 Lee Hyuk Jae 이혁재 Kwiecień 4, 1986 Główny tancerz, główny raper, wokalista Super Junior-T
Super Junior-Happy
Super Junior-M (od 2011)
Super Junior D&E
Tymczasowo nieaktywny
Donghae 東海 Lee Dong Hae 이동해 Październik 15, 1986 Główny wokalista, główny tancerz, raper Super Junior-M
Super Junior D&E
Tymczasowo nieaktywny
Siwon 始源 Choi Si Won 최시원 Luty 10 , 1987 Wokalista Super Junior-M Aktywny
Ryeowook 厲旭 Kim Ryeo Wook 김려욱 Czerwiec 21, 1987 Główny wokalista Super Junior-K.R.Y
Super Junior-M
Aktywny
Kim Ki-bum 起範 Kim Ki Bum 김기범 Sierpień 21, 1987 Główny raper, wokalista - Opuścił zespół
Kyuhyun 圭賢 Cho Kyu Hyun 조규현 Luty 3, 1988 Główny wokalista Super Junior-K.R.Y
Super Junior-M
Aktywny

Członkowie podgrup[edytuj]

Imię sceniczne Prawdziwe imię Data urodzenia Pozycja Podgrupa Status
Latynizacja Hanja Latynizacja Hangul
Zhou Mi 周覓 Zhou Mi 주멱 Kwiecień 19, 1986 Główny wokalista Super Junior-M Aktywny
Henry 亨利 Henry Lau 헨리 라우 Październik 11, 1989 Główny tancerz, główny raper, wokalista Super Junior-M Aktywny

Dyskografia[edytuj]

Dyskografia koreańska[edytuj]

Albumy studyjne
 • 2005: SuperJunior05 (TWINS)
 • 2007: Don't Don
 • 2009: Sorry, Sorry
 • 2010: Bonamana
 • 2011: Mr. Simple
 • 2012: Sexy, Free & Single
 • 2014: "Mamacita"
 • 2015: "Devil"
 • 2015: "Magic"
Albumy koncertowe
 • 2008: Super Show - Super Junior The 1st Asia Tour Concert Album
 • 2009: Super Show 2 - Super Junior The 2nd Asia Tour Concert Album
 • 2011: Super Show 3 - Super Junior The 3rd Asia Tour Concert Album
 • 2012: "Super Show 4 - Super Junior The 1st World Tour Concert Album"
 • 2013: "Super Show 5 - Super Junior The 2nd World Tour Concert Album"
 • 2014: "Super Show 6 - Super Junior The 3rd World Tour Concert Album"


Trasy i koncerty[edytuj]

Trasy
 • 2008–2009: The 1st ASIA TOUR, Super Show
 • 2009–2010: The 2nd ASIA TOUR, Super Show 2
 • 2010–2011: The 3rd ASIA TOUR, Super Show 3
 • 2011–2012: Super Junior World Tour - "Super Show 4"
 • 2013: Super Junior World Tour - "Super Show 5"
 • 2014–2015: Super Junior World Tour - "Super Show 6"
Trasy podgrup
  • Super Junior-K.R.Y.
   • Super Junior-K.R.Y. The 1st Concert (2010–2011)
   • Super Junior-K.R.Y. Special Winter Concert (2012–2013)
   • Super Junior-K.R.Y. Japan Tour (2015)
   • Super Junior-K.R.Y. Asia Tour (2015)
  • Super Junior-D&E
   • Super Junior-D&E The 1st Japan Tour (2014)
   • Super Junior-D&E The 2nd Japan Tour (2015)
   • Super Junior-D&E Asia Tour (2015)
Trasy połączone
  • SMTown Live '07 Summer Concert (2007)
  • SMTown Live '08 (2008–2009)
  • SMTown Live '10 World Tour (2010–2011)
  • SMTown Live World Tour III (2012–2013)
  • SM Town Week (2013)
  • SMTown Live World Tour IV (2014–2015)

Podgrupy[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]