Felicjanów (powiat płocki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Felicjanów
Dwór w Felicjanowie(siedziba i klasztor Kościoła Katolickiego Mariawitów)
Dwór w Felicjanowie
(siedziba i klasztor Kościoła Katolickiego Mariawitów)
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat płocki
Gmina Bodzanów
Strefa numeracyjna (+48) 24
Kod pocztowy 09-470 Bodzanów
SIMC 0560555
Położenie na mapie gminy Bodzanów
Mapa lokalizacyjna gminy Bodzanów
Felicjanów
Felicjanów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Felicjanów
Felicjanów
Ziemia 52°30′47″N 19°58′31″E/52,513056 19,975278

Felicjanówczęść wsi Miszewko w województwie mazowieckim, w powiecie płockim, w gminie Bodzanów.

Miejscowość leży w sołectwie Krawieczyn, założona na początku XX wieku przez mariawitów. Ośrodek życia religijnego i siedziba władz Kościoła Katolickiego Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa płockiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstanie osady[edytuj | edytuj kod]

Początki Felicjanowa związane są z parcelacją majątku Miszewko Garwackie, który od 1902 wyprzedawała ziemiańska rodzina Jaroszewskich. Część gruntów z tego podziału nabyła Florentyna z Jurkiewiczów Maciejowcowa, która z kolei odsprzedawała je z zyskiem innym zainteresowanym. Jej propozycją sprzedaży zainteresowali się mariawici, którzy pod wodzą swojej przewodniczki duchowej Feliksy Kozłowskiej wyodrębnili się w 1906 z Kościoła rzymskokatolickiego i byli w trakcie organizowania własnej wspólnoty religijnej.

Kolonia mariawicka[edytuj | edytuj kod]

W 1910 za pieniądze z ofiar wiernych i pożyczkę zaciągniętą w banku rolnym w imieniu Kościoła Mariawitów, Feliksa Kozłowska zakupiła od Florentyny z Jurkiewiczów Maciejowcowej 500 hektarów ziemi, które następnie podzielono wśród osiedlających się tam wyznawców mariawityzmu. Ogółem w trakcie tej kolonizacji na gospodarstwach mających od 5 do 15 hektarów zamieszkały 73 rodziny. Poza tym z istniejącego tam wcześniej folwarku wydzielono 46 hektarów, które stały się zalążkiem klasztoru, szkoły, internatu dla sierot i ochronki. Powstała owczarnia i młyn. Zakonnice Zgromadzenia Sióstr Mariawitek prowadziły pracownię haftu, pralnię, szwalnie. Osada od imienia założycielki została nazwana Felicjanów.

Ośrodek Kościoła Katolickiego Mariawitów[edytuj | edytuj kod]

W 1935 w miejscowości wraz z żoną, synem i grupą swoich sympatyków zamieszkał arcybiskup Jan Maria Michał Kowalski wcześniej zdjęty z urzędu zwierzchnika Starokatolickiego Kościoła Mariawitów. W Felicjanowie zorganizował on ośrodek życia religijnego własnej wspólnoty mariawickiej, która po rozłamie z denominacją płocką przyjęła nazwę Kościoła Katolickiego Mariawitów.

W czasie II wojny światowej klasztor w Felicjanowie został wysiedlony przez Niemców. Mariawici odzyskali swój majątek dopiero po zakończeniu działań wojennych w 1945.

Obecnie w Felicjanowie mieści się siedziba władz zwierzchnich Kościoła Katolickiego Mariawitów. Odbywają się tutaj też rokrocznie główne uroczystości religijne tej wspólnoty wyznaniowej.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]