Filadelfijska opowieść

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Filadelfijska opowieść
The Philadelphia Story
Ilustracja
Gatunek

komedia romantyczna

Rok produkcji

1940

Data premiery

listopad 1940 (Nowy Jork)
17 stycznia 1941 (USA)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

112 min

Reżyseria

George Cukor

Scenariusz

Donald Ogden Stewart
Waldo Salt

Główne role

Cary Grant
Katharine Hepburn
James Stewart
Ruth Hussey

Muzyka

Franz Waxman

Produkcja

Joseph L. Mankiewicz

Wytwórnia

Loew’s
Metro-Goldwyn-Mayer

Dystrybucja

Metro-Goldwyn-Mayer

Budżet

3,000,000 $

Filadelfijska opowieść (The Philadelphia Story) – komedia romantyczna (typu screwball comedy[1]) z 1940 roku w reżyserii George’a Cukora na podstawie sztuki Philipa Barry’ego. Występują: Cary Grant, Katharine Hepburn i James Stewart.

Film opowiada o nuworyszu George’u, którego plany małżeńskie komplikuje przybycie do jego domu byłego męża narzeczonej oraz atrakcyjnego dziennikarza. Jest uważany za najlepszy przykład komedii z wątkiem ślubnym, gatunku bardzo popularnego w latach 30. i 40. XX wieku.

Filadelfijska opowieść była pierwszym wielkim sukcesem aktorki Katharine Hepburn, która została po nim czołową gwiazdą wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer[1].

Film zyskał sześć nominacji do Oscara. W kategorii Najlepszy aktor statuetkę za rolę Macaulaya Connora otrzymał James Stewart, a za Najlepszy Scenariusz wyróżniony został Donald Ogden Stewart.

W 1956 roku pojawiła się musicalowa adaptacja filmu – Wyższe sfery. W rolach głównych wystąpili Bing Crosby, Grace Kelly, Frank Sinatra i Louis Armstrong.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Tracy Samantha Lord Haven (Katharine Hepburn) to zamożna mieszkanka luksusowej dzielnicy Main Line w Filadelfii, która rozwiodła się z C.K. Dexterem Havenem (Cary Grant), należącym do jej kręgu towarzyskiego, ponieważ nie sprostał on jej oczekiwaniom. Teraz ma ona wyjść za nuworysza George’a Kittredge’a (John Howard).

Dexter i wydawca czasopisma „Spy” Sidney Kidd (Henry Daniell) wpadają na pomysł, by wprowadzić brukowego reportera Macaulaya „Mike’a” Connora (James Stewart) i fotografkę Liz Imbrie (Ruth Hussey) jako przyjaciół rodziny, aby mogli zdać relację ze ślubu i wesela. Tracy nie daje się nabrać, ale niechętnie pozwala im zostać po tym, jak Dexter wyjaśnia, że Kidd ma szkodliwe informacje o obecnych wybrykach romansującego na lewo i prawo ojca Tracy, Setha (John Halliday). Chociaż Seth rozwiódł się z matką Tracy – Margaret (Mary Nash) i Tracy ma do niego o to wielki żal, chce chronić reputację rodziny.

Dexter zostaje powitany z otwartymi ramionami przez Margaret i nastoletnią siostrę Tracy – Dinah (Virginia Weidler), co irytuje Tracy, która ponadto stopniowo odkrywa, że reporter Mike ma wspaniały charakter. Zbliża się ślub, a Tracy czuje się rozdarta: narzeczony, ex-mąż, dziennikarz.

W wieczór poprzedzający ślub Tracy upija się (dopiero drugi raz w życiu) i pływa niewinnie z Mikiem. Kiedy George widzi, jak Mike wnosi pijaną Tracy do domu, wyobraża sobie najgorsze. Następnego dnia mówi jej, że był zszokowany i żąda wyjaśnień, zanim zdecyduje się na ślub. Tracy jest urażona jego brakiem zaufania i zrywa zaręczyny. Potem zdaje sobie sprawę, że wszyscy goście przybyli i czekają na rozpoczęcie ceremonii. Mike zgłasza się na ochotnika jako pan młody (co smuci Liz), ale Tracy uprzejmie odmawia. Nie odrzuca jednak oferty Dextera i ten powtórnie zostaje jej mężem.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

James Stewart i Katharine Hepburn

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Rafał Syska, Dekada cienia: amerykańskie kino lat czterdziestych, [w:] Lubelski i inni, Kino klasyczne, Kraków 2011, s. 413, ISBN 978-83-242-1662-8, OCLC 808682882.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]