Flirsch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb miasteczka Flirsch

Flirsch – miasteczko i gmina w Austrii, Tyrolu, powiecie Landeck, w Alpach, o pow. 31,05 km², położona na wys. 1154 m n.p.m., licząca 982 mieszkańców (według stanu na 31 marca 2008). Burmistrzem jest Roland Wechner (według danych z marca 2009).

Lokotywa elektryczna ÖBB 1020 042-6 na trasie k. Flirsch

Położenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Gmina leży w dolinie Stanzertal między Landeck a St. Anton am Arlberg. Składa się z wielu zagród i przysiółków po obu stronach rzeki Rosanna. Herb miasta przedstawiający złote krokusy na niebieskim tle, został ustanowiony dopiero w 1974.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tereny osady były zasiedlone od czasów prehistorycznych. Pierwsze wzmianki o Flirsch pochodzą jednak z XIII w. Okolice były wówczas zasiedlone przez ludność retoromańską. Parafię Flirsch założono w 1385. Obecny kościół św. Bartolomeusza został gruntownie przebudowany w XVIII w. i odnowiony na pocz. XIX w. Na przełomie XIX i XX w. miasteczko znacznie się rozwinęło dzięki (założonej w 1886) wytwórni, przerabiającej owczą wełnę. Zakład zamknięto w 1964, ale willa właściciela fabryki Aloisa Draxla została odkupiona przez władze miasteczka i służy jako ratusz. Dodatkowo w latach 1880-1884 Flirsch uzyskało połączenie kolejowe. W 1978 wybudowano szosę zwaną „Arlbergschnellstraße”. Obecnie miasteczko żyje dzięki turystyce.

Znani mieszkańcy Flirsch[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]