Ischgl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ischgl
Ilustracja
Panorama miejscowości
Herb
Herb
Państwo

 Austria

Kraj związkowy

 Tyrol

Powiat

Landeck

Powierzchnia

103,33 km²

Wysokość

1377 m n.p.m.

Populacja (1 stycznia 2015)
• liczba ludności


1563

• gęstość

15 os./km²

Numer kierunkowy

05444

Kod pocztowy

6561

Tablice rejestracyjne

LA

Położenie na mapie Tyrolu
Mapa konturowa Tyrolu, blisko lewej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Ischgl”
Położenie na mapie Austrii
Mapa konturowa Austrii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Ischgl”
Ziemia47°00′N 10°17′E/47,000000 10,283333
Strona internetowa

Ischgl – gmina w Austrii, w kraju związkowym Tyrol, w powiecie Landeck. Liczba ludności gminy wynosi 1563 osoby (1 stycznia 2015), co daje 16 mieszkańców na km². Baza turystyczna Ischgl obejmuje 10600 miejsc noclegowych.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Gmina położona jest w dolinie Paznaun, pośród alpejskich trzytysięczników. Długość tras zjazdowych szacuje się na około 250 kilometrów. Ze względu na wielomilionowe inwestycje w infrastrukturę turystyczną i rozwój regionu, Ischgl uchodzi dziś za jeden z najbardziej ekskluzywnych i najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Alpach.

Ischgl leży na wysokości 1377 m n.p.m. w dolinie Paznaun, pomiędzy dwoma łańcuchami górskimi: Silvrettą i Verwallgruppe. Przez miejscowość prowadzi droga B188 Silvretta-Hochalpenstraße, która zimą (od listopada do maja), na swym najbardziej malowniczym odcinku górskim jest zamykana – dojazd jest możliwy jedynie od strony miasta Landeck.

Do Ischgl należy też miejscowość Mathon, z około 400 mieszkańcami. Głównym źródłem dochodów gminy jest turystyka.

Gminy sąsiadujące z Ischgl:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Naukowcy przypisują powstanie pierwszej osady w Paznaun na IX wiek. Założona miała zostać na terenie dzisiejszego Ischgl przez Retoromanów z Engadyny. Pierwsze wzmianki o Ischgl w dokumentach datowane są jednak na rok 1104. Nazwa gminy pochodzi z języka retoromańskiego od słowa Ischia, oznaczającego „wyspę”, gdyż rumowisko skalne w tym regionie przypomina właśnie wyspę.

W roku 1460 arcyksiążę Zygmunt Habsburg udzielił mieszkańcom Ischgl zezwolenia na bezcłową sprzedaż bydła. Także zboże mogło zostać przywożone bez opłaty celnej. Spowodowało to ogromny postęp gospodarczy miejscowości. Ischgl rozwinęło się do rangi miasta handlowego i otworzyło prężnie rozwijającą się działalność transportową. Z różnych powodów jednak w XVII wieku rozwój gospodarczy ustąpił i doszło do częściowego przesiedlenia mieszkańców.

Gdy w wieku XIX handel zaczął całkowicie zamierać i ludności groził głód doszło do kolejnego, jeszcze silniejszego wyludnienia. Wtedy też jednak zaczęły pojawiać się pierwsze oznaki zainteresowania turystów. Między 1882 a 1889 rokiem powstały liczne schroniska i miejscowości zaczęto przypisywać coraz większe znaczenie w turystyce.

W roku 1964 powstała pierwsza kolejka linowa na Silvretcie, ważny kamień milowy rozwoju turystycznego Ischgl. Od tego momentu nastąpił okres świetności miasta. Dziś Ischgl jest synonimem doskonałych zimowych wczasów dla miłośników narciarstwa, sportów rowerowych czy wędrówek[1].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Kościół pw. św. Mikołaj w centrum Ischgl

Ischgl jest szczególnie znany za sprawą swojego ośrodka narciarskiego Silvretta Arena, łączącym miejscowość ze szwajcarskim Samnaun. Ponad 200 kilometrów tras narciarskich i 44 wyciągi tworzy tam jeden z największych, a przy tym jeden z najbardziej obfitujących w śnieg ośrodków narciarskich w Alpach[2]. Sezon zimowy rozpoczyna się każdego roku na początku listopada i trwa do końca kwietnia. Uroczystemu rozpoczęciu sezonu towarzyszą atrakcje takie jak koncerty muzyki pop. Charakter Ischlg kształtuje między innymi największa liczba czterogwiazdkowych hoteli w Austrii, ponadto gmina oferuje bogactwo restauracji, barów, sklepów, wydarzeń oraz atrakcyjne życie nocne.

Wjazd do miejscowości Ischgl

Prócz głównych atrakcji zimowych w Tyrolu, takich jak jazda na nartach, snowboard czy życie nocne istnieje szeroki wybór innych form rekreacji: jazda na łyżwach dla profesjonalistów i amatorów. Park Warsteiner Snow Show oferuje też możliwość nagrana swojego własnego filmu ze wspomnieniami z zimowego urlopu.

Latem zaś region cieszy się szczególnym upodobaniem rowerzystów górskich, którzy kolejką górską udać się mogą na wysokość 2800 m n.p.m. Z siecią tras o łącznej długości ponad 1200 kilometrów region należy do jednego z najprężniejszych w Alpach. Co roku w sierpniu organizowany jest najwyżej dotowany maraton rowerów górskich Europy – Ischgler Ironbike[3]. Ponadto Ischgl oferuje setki kilometrów tras wycieczkowych idealnych do górskich wędrówek. Na miłośników motorów od maja do września czeka 60 tras w rejonie 300 kilometrów.

Imprezy[edytuj | edytuj kod]

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość partnerska:

Panorama[edytuj | edytuj kod]

Panorama Ischgl Pardorama.jpg

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ischgl Chronik. [dostęp 2010-05-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-09-24)].
  2. Mapa stoków.
  3. Tyrol – przede wszystkim dla rowerów górskich. [dostęp 2010-05-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-19)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]