Ried im Oberinntal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ried im Oberinntalaustriackie miasteczko i gmina (jednowioskowa) w Tyrolu, w powiecie Landeck, o powierzchni 27,43 km², położona na wysokości 876 m n.p.m., licząca 1289 mieszkańców (31 marca 2008), co dawało zaludnienie 47 mieszkańców na km². Obecnym burmistrzem jest Rainhard Knabl. Ried, jak i sąsiednie gminy: Fendels, Fiss, Kaunertal, Ladis, Prutz, Serfaus i Tösens żyje z turystyki.

Herb miasteczka Ried im Oberinntal

Położenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Ried leży w centralnej części terenu zwanego „Oberes Gericht” (fragmentu Oberinntal), najwyższym tyrolskim odcinku doliny rzeki Inn (tzw. Inntal). W tym miejscu styka się droga z tzw. „Sonnenplateau” (Ladis, Fiss, Serfaus) z drogą przez dolinę w kierunku przełęczy Reschen (Reschenpass).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa „Ried” oznacza „bagnisty obszar”. Mimo to tereny te były silnie zamieszkane od czasów prehistorycznych oraz starożytnych. Osada Ried powstała wokół wieży, z której można było obserwować przebiegającą tamtędy drogę. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą więc z XII w.

Arcyksiążę Zygmunt Habsburg zwany „Münzreiche” kazał przebudować wieżę na zamek myśliwski, który otrzymał nazwę „Siegmundsried”. Od XVII w. zamek był centrum administracyjnym i siedzibą sądu powiatowego, który w 1978 został przeniesiony do Landeck siedziby powiatu Landeck. W miasteczku stoi też kościół farny, pochodzący pierwotnie z 1397, przebudowany w stylu barokowym[1].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy