Kappl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kappl
Herb
Herb
Państwo  Austria
Kraj związkowy
AUT Tirol COA.svg
Tyrol
Powiat Landeck
Burmistrz Helmut Ladner
Powierzchnia 97,49 km²
Wysokość 1258 m n.p.m.
Populacja 
• liczba ludności
• gęstość

2637
27 os./km²
Nr kierunkowy 05444
Kod pocztowy 6555
Położenie na mapie Tyrolu
Mapa lokalizacyjna Tyrolu
Kappl
Kappl
Położenie na mapie Austrii
Mapa lokalizacyjna Austrii
Kappl
Kappl
Ziemia 47°04′N 10°23′E/47,066667 10,383333
Strona internetowa

Kappl – miasto w Austrii, w kraju związkowym Tyrol, w powiecie Landeck. Kappl położone jest w dolinie Paznaun, pośród alpejskich trzytysięczników. Liczba ludności w mieście wynosi 2637 osób (według danych ze stycznia 2010 roku), co daje 27 mieszkańców na kilometr kwadratowy i sytuuje Kappl na drugim miejscu pod względem gęstości zaludnienia w całej dolinie Paznaun.

Położenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Kappl leży na wysokości 1258 m n.p.m. w dolinie Paznaun, pomiędzy dwoma łańcuchami górskimi: masywem Samnaun i Ferwallem. Na obszarze gminy znajduje się 96 uroczysk, przez co Kappl jest najobfitszą w uroczyska gminą w całej Austrii.

Położenie gminy Kappl

Historia[edytuj | edytuj kod]

Naukowcy datują powstanie pierwszej osady w Paznaun na IX wiek naszej ery. Założona miała zostać na terenie dzisiejszego Ischgl przez Retoromanów z Engadyny. W XIII wieku obszar powiatu Landeck, do którego należała też część Paznaun (dzisiejsza gmina Kappl), przeszedł pod panowanie hrabstwa von Ulten i po wygaśnięciu tego rodu – pod panowanie hrabstwa von Tirol. Pierwsze wzmianki w dokumentach datowane są na rok 1252 (datę powstania Niederhofu), zaś sama miejscowość została wspomniana w kronikach w roku 1370.

Obszar dzisiejszej gminy Kappl przeszedł do historii jako sceneria wielu wojen i bitew: W latach 1406-08, w okresie walk wyzwoleńczych, mieszkańcy znaleźli się pod okupacją ludu z Appenzell Innerrhoden, zaś podczas wojen napoleońskich strzelcy z Kappl byli zobowiązani do gotowości bojowej.

Aż do XVI wieku Kappl funkcjonowało pod nazwą Zehent Paznaun, później za sprawą kaplicy świętego Antoniego zostało przemianowane. W trakcie kontrreformacji w wielu małych osadach powstały kapliczki, żeby mieszkańcy mogli odprawiać nabożeństwa w okolicy swoich domostw. Obszar parafii Langesthei był aż do XVII wieku nadzorowany przez parafię Kappl. Powodem późniejszego odłączenia były trudności w przedostaniu się do Kappl. Wtedy też, w roku 1698 powstał pierwszy kościół. Pod koniec XVIII wieku, w wyniku wprowadzenia obowiązku szkolnego powstały również szkoły w Kappl i Langesthei.

Dzisiejszy, ekologiczny charakter miasta ma swoje źródło w wielkiej powodzi, która nawiedziła Kappl w 2005 roku. Od tego czasu – choć szkód wywołanych przez to wydarzenie nie widać – mieszkańcy Kappl z wielkim szacunkiem i poważaniem odnoszą się do sił natury. W wyniku powodzi w Paznaun w 2005 roku w dniach 23-26 sierpnia 2005 r. dolina została odcięta od reszty Tyrolu, dotrzeć do niej można było tylko przez Silvrettamautstraße w Vorarlbergu. Wskutek powodzi Kappl ucierpiało wtedy najdotkliwiej.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

W roku 1570 w Kappl zanotowano około 550 osób, które przystąpiły do komunii świętej i posiadających podstawowe wykształcenie. Pozostali mieszkańcy nie potrafili czytać ani pisać. Ponadto od 500 do 700 osób miało problemy z utrzymaniem się i wyżywieniem.

"Dzieci w kapeluszach"

W związku ze wzrastającą liczbą mieszkańców w XVII wieku mieszkańcy zmuszeni byli szukać pracy poza Kappl i wyruszali jako murarze, kamieniarze, stolarze czy budowlańcy w kierunku południowych Niemiec, do Luksemburga, ale też do Francji i Szwajcarii.

Na południe, w poszukiwaniu pracy u rolników, wyruszyły też dzieci, by latem na obcych gospodarstwach zarobić pieniądze na utrzymanie swoje i swoich rodzin. Nazwane Schwabenkinder, lub Hütekinder (dzieci w kapeluszach, ze względu na noszone przez nie charakterystyczne nakrycia głowy) wędrowały za chlebem od początku XVII wieku, zaś najwięcej było ich w wieku XIX. Wędrówki dzieci zakończyły się wraz z wybuchem I wojny światowej, lecz częściowo trwały jeszcze nawet w dwudziestoleciu międzywojennym.

Po wojnie problem opuszczania rodzimej wioski wśród dzieci i dorosłych minął. Po wojnie bowiem we wszystkich gałęziach gospodarki - przede wszystkim w turystyce i budownictwie odnotowano znaczne ożywienie.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Kościół św. Antoniego

Bardzo wcześnie, pod koniec XIV wieku pojawiła się w Kappl kaplica św. Antoniego Pustelnika. Z powstaniem kaplicy związana jest etymologia nazwy Kappl: ba’r Kopla (bei der Kapelle) oznacza przy kaplicy.

W miejscu kaplicy powstał w latach 1480-1482 kościół: najpierw wybudowano prezbiterium i wieżę kościelną, a następnie nawę główną. Kościół do roku 1692 był wielokrotnie przebudowywany.

W należącym do gminy Kappl Langesthei stoi barokowy kościół św. Hieronima. Na szczególną uwagę zasługują w nim malowidła na sklepieniu oraz bogata ornamentyka autorstwa austriackiego malarza stylu klasycystycznego, Leopolda Puellachera (1776−1842).

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Dziś Kappl i pozostałe miejscowości w dolinie Paznaun: Galtür, See i przede wszystkim Ischgl są bardzo popularnymi ośrodkami turystycznymi. Położone w sercu masywu górskiego Silvretty, pośród alpejskich trzytysięczników są obszarem obfitującym w śnieg: sezon zimowy trwa już od początku grudnia aż do pierwszych dni maja. W samym Kappl znajduje się ośrodek narciarski Dias-Alpe z 40 kilometrami zjazdowych tras narciarskich i 9 wyciągami. Ośrodek narciarski w Kappl został uhonorowany przez ekspertów sportów zimowych z ADAC brązowym medalem w kategorii "Rodzinny Ośrodek Narciarski". Także w rankingu portalu alpensicht.com zostało wyróżnione pięcioma gwiazdkami w kategorii "Górskie Wędówki".

Restauracja i park rozrywki Sunny-Mountain[edytuj | edytuj kod]

Znajdująca się na wysokości 1830 m n.p.m. restauracja Sunny-Mountain oferuje nie tylko kulinarne specjały, ale znajduje się tam też małe przedszkole, szkółka narciarska dla najmłodszych oraz restauracja specjalnie dla dzieci. W pobliskim parku rozrywki Sunny-Mountain dzieci stawiają swoje pierwsze kroki na nartach.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]